Zeynep Cemali Edebiyat Günü çevrimiçi düzenlendi

Günışığı Kitaplığı’nın düzenlediği, 10 yıldır yayıncılığımızın tüm paydaşlarını her sonbaharda buluşturan Zeynep Cemali Edebiyat Günü konferansı, bu yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle webinar formatında çevrimiçi gerçekleşti.

7 Kasım’da düzenlenen konferansa; kitaplara yaratıcı emek veren müellif, editör, tercüman ve sanatkarlar; yayınevi çalışanları, telif ajansları, kitapçılar, dağıtımcılar, e-ticaret firmaları, dijital tahlil firmaları, tedarikçi firmalar; akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, kütüphaneler ve medyadan yetkililer katıldı. Edebiyat günü, 6, 7, 8. sınıf öğrencileri için yurt çapında düzenlenen Zeynep Cemali Hikaye Yarışı 2020 Online Ödül Merasimi’ne de mesken sahipliği yaptı.

Edebiyatımızın en kıymetli romancılarından Oya Baydar, günün açılış konuşmasında, “Edebiyat sığınaktır, ancak birebir vakitte, hem müellif hem de okur için bir direniş mevzii, bir kaledir” sözlerini kullanırken, konuşmasını, “Bizler; muharrirler, okurlar, eleştirmenler, edebiyat etrafları, yayıncılar, kitapçılar olarak her birimiz edebiyatın geleceğinden sorumluyuz” kelamlarıyla bitirdi.

Konferansın kapanış konuşmasını yapan usta sanatçı Altan Erkekli, “Sanat, insanın hislerini bir anda değiştirip, doğruyu anlatabilendir. Bir defa daha doğsam, sanatın ve sanatkarların çoğalacağı bir dünyada yaşamayı isterdim. Sanat, sevgiyi öteki türlü harmanlayan bir şeydir. Sanat ve edebiyat, tüm canlıların hayat hakkını anlatır!” sözlerini kullandı.

“İnsanın yaptığı en kalıcı iş”

Gündüz Vassaf, “Türkiye ve Dünya Üzerinden Alçaktan Uçuş” başlıklı konuşmasında, “İnsanın yaptığı en kalıcı iş, sanatını ve edebiyatını geleceğe miras bırakmak,” kelamlarıyla edebiyatın toplumsal gelecek için ehemmiyetine dikkat çekti. Vassaf, “Şimdi her şeyde birey modası hâkim. Edebiyatı yine toplumsallaştırma gayreti içinde olmalıyız.” dedi.

Turhan Günay, yayıncılığın Cumhuriyet’in birinci yıllarından günümüze kadarki seyahatini özetlediği renkli konuşmasında, yayınevlerinin 1990’lı yıllardan itibaren kurumsallaşmaya başladığını anlattı. Yaşar Kemal’in Demirciler Çarşısı Cinayeti ve Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler üzere yapıtlarla, editörlük mesleğinin yayıncılık tarihimizdeki kıymetini örnekledi.

Pınar Öğünç, “Şiddet Labirentinde Yazmak” başlıklı konuşmasında, “Şiddet bir defo değil, sistemin kendisi. Bütün bu çürüme bir yol kazası değil, yolun ta kendisi” sözleriyle tırmanan şiddet ortamını yorumladı. “Ben edebiyata inancımı sürdürerek yazmaya devam etmek istiyorum. Bu, edebiyata misyon yüklemek değil, edebiyatın mayasındaki gücün ta kendisidir” vurgusunu yaptı.

“Yayıncılar önünü görmekte zorlanıyor”

Yayıncılığımızın tecrübeli isimlerini bir ortaya getiren “Yayınevlerinde Yeni Hayat Ajandası” başlıklı panelin yönetici konuşmacısı April Yayınları’ndan Nazlı Berivan Ak, “Pandemi, hayatımızda çok şeyi değiştirdi. Eskinin alışkanlıklarıyla bugünü anlamanın mümkün olmadığını her gün yine görüyoruz. Artık, dayanışmanın, tasarrufun, yaratıcılığın, yeni sistemler bulmanın zamanı” dedi.

Notos’tan Semih Gümüş, “Yayıncılar önünü görmekte zorlanıyor. Daha evvel deneyimlemediğimiz şartlar içindeyiz. Yeniden de yayıncılar bu sıkıntı şartlara dijital imkanlar sayesinde ahenk sağlamaya çalışıyor” tabirini kullandı.

Siren Yayınları’ndan Sanem Sirer, niteliği değil niceliği canlandırmanın ve sayılardan kuleler inşa etmenin işe yaramadığının anlaşıldığı bu devirde, dayanışma ve diyalog imkanlarını geliştirmek gerektiğini vurguladı. İrtibat Yayınları’ndan Bahar Siber, pandemi periyodunda insanların kitapla bağını koparmadığını belirtti; yeni evrak müracaatlarında dayanılmaz bir artış olduğunu, ayrıyeten çocuklarıyla daha çok vakit geçirmek zorunda kalan ebeveynlerin nitelikli çocuk kitaplarının değerini fark ettiğinin altını çizdi.

Kitaplara bağımsız emek veren editör Ayla Duru Karadağ, tercüman His Akın ve illüstratör Zeynep Özatalay meslektaşları ismine konuştular, ortak meselelerini ve gelecekten beklentilerini lisana getirdiler.

Kitabevlerinin vazgeçilmez fonksiyonu

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Sabit Kitap Fiyatı yasalaştırma çalışmaları hakkında son gelişmeleri paylaştı. Kocatürk, “Gelişmiş ülkeler, yayıncılığı kamu hizmeti olarak görür. Yayıncının, müellifin, çevirmenin, çizerin haklarının korunduğu bir yapı oluşturmamız gerekiyor. Bu nedenle yazılı kültürü muhafaza maddesine muhtaçlığımız var. Zira bu yasa sayesinde kitap çeşitliliğinin artacağını, kesimin gelişip büyüyeceğini düşünüyorum” diyerek sürecin kıymetini vurguladı.

Kitap perakendemizin geleceği, Timaş Yayınları’ndan Osman Okçu, Bora Yayıncılık Dağıtım’dan Servet Düz, İthaki Yayınları ve Penguen Kitabevleri’nden Ünal Koçak ve Günışığı Kitaplığı’ndan Banu Ünal’ın katıldığı panelde ele alındı. Dört tecrübeli yayıncının söyleşisinde, tanınan kitapların çeşitli perakende noktalarında satılmasının ya da kitap fuarlarının, okur yetiştirme misyonunu üstlenen kitabevlerinin vazgeçilmez fonksiyonunu değiştirmeyeceği vurgulandı. Bilhassa büyük kentler dışındaki kimi vilayetlerde yenilikçi tavırlarıyla okur kitlesini genişleten kitabevlerine ve çeşitliliği koruyan kitapçıların butik ya da bağımsız yayınevlerine raf açmasının kıymetine dikkat çekildi.

Ekonomist Prof. Dr. Kamil Yılmaz, Türkiye’nin geçmişten bugüne iktisat ve yayıncılık performansını, “Türkiye’de kitap üretimi, iktisadın yaşadığı dalgalanmalarla iç içe geçmiş bir dinamiğe sahip. Kitap konusu, direkt toplumun gelir seviyesiyle bağlantılı” kelamlarıyla kıymetlendirdi.

Geçmişte İngiliz Yayıncılar Birliği’nin ve Milletlerarası Yayıncılar Birliği – IPA’nın da başkanlığını yürüten tecrübeli yayıncı Richard Charkin, pandemi sonrasında yayıncılığın geleceğini sürat, verimlilik, fire, genel masraflar, etraf, insan ve rekabet başlıklarıyla özetledi. Dijitalleşmeye dikkat çeken Charkin, bu mevzuya artık yalnızca yeni jenerasyonun ya da takviye masası çalışanlarının anladığı bir “bilinmezmiş” üzere bakılamayacağını; yayıncılığın odağını yatırım, strateji ve risk idaresi kararlarının oluşturacağını belirtti.

İsviçre’den Baobab Books’un kurucu yöneticisi ve editörü Sonja Matheson, pandemi sürecinde basılı kitapları dijital formatlarla yarışa sokmak istemediklerini lisana getirdi. Bu süreçte kendi okurlarına da “Kitapların değerinin bilinmesi gerekiyor. Muharrirlerin, illüstratörlerin, mütercimlerin ve yayıncıların pandemi sürecinde desteğinize muhtaçlığı var. Bu takviye de kitapların satın alınmasıyla mümkün olacak,” iletisini açıklıkla verdiklerini anlattı.

Genç öykücüler bu defa ekran başında alkışlandı

Zeynep Cemali Hikaye Müsabakası 2020 Online Ödül Töreni’nde konuşan Proje Lideri, Günışığı Kitaplığı editor Müren Beykan, gençlerin yazdığı yüzlerce hikayede yılın teması “çocuklukta özgürlük”ün nasıl işlendiğini paylaştı. Beykan, “Çocukların berbat şartlarda çalıştırılması, eğitim hakkından yoksun bırakılması da çeşitli hikayelerde, genç müellifleri isyan ettirmiş. Okuma özgürlüğünden, eğitimde fırsat eşitliğinin özgürlük demek olduğundan, eğitimde cinsiyet eşitsizliğinin kabul edilemezliğinden kelam etmişler” dedi. Ödüllendirilen ve dikkati çeken hikayelerin yer alacağı Ödüllü Hikayeler Kitapçığı 2020 aralık ayında yayımlanacak.

Gün boyunca ağır bir iştirakle gerçekleşen konferansın tüm içeriği, Aralık’ta e-dergi Keçi’nin KIŞ 2020 sayısında yayınlanacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.