Yenilikçi cerrahi yöntem: Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı

Halk ortasında en sık karşılaşılan hastalıkların başında gelen bel fıtığı, bireylerin günlük hayatını da olumsuz istikamette etkiliyor. Hali hazırda yapılan açık bel fıtığı ameliyatlarının yüzde 90’ının tam kapalı bel fıtığı tekniği ile kısa müddette çözülebileceğini Ortopedi ve Travmatoloji Kısım Lideri Doç. Dr. Oğuz Okan Karaeminoğulları, “Bel fıtığında tek deva açık bel fıtığı ameliyatı değil. Bel fıtıkları için klâsik ameliyatlara kıyasla yapışıklık ve enfeksiyon riskini en aza indiren, ağrısız ve acısız tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ile hastalar 45 dakika süren operasyon sonrası tıpkı gün ayağa kalkıp tekrar yürüyebiliyor” dedi.

Günümüzün yaygın sıhhat sorunlarından birisi de bel fıtığı… Genç yaşlı fark etmeksizin her yaş kısmında ortaya çıkabilen bu rahatsızlık günlük aktiviteler esnasında zorlayıcı olabiliyor. Bel fıtığı tedavisinde kullanılan yenilikçi cerrahi usul olan tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ise tüm şikayetleri ortadan kaldırıyor. Amerika, Almanya ve Kore’de yıllardır muvaffakiyet ile uygulanan tam kapalı bel fıtığı ameliyatında, başka açık ameliyat uygulamalarının bilakis omurgaya giriş sırttan değil, bedenin yan tarafından yapılıyor. Yalnızca 0.5 cm’lik bir kesi ile yapılan kapalı ameliyat sırasında bedenin doğal anatomik boşluklarından kamera ile ilerlenerek sorunlu disk saptanıyor. Sıhhatsiz disk, Indigo Carmin ismi verilen özel bir boya ile işaretleniyor. Böylelikle sağlıklı disk korunmuş oluyor. Hiçbir dokuya ziyan vermeden yapılan ameliyat, enfeksiyon ve yapışıklık üzere meselelerle müsabaka riskini de en aza indiriyor.

Hastalar için umut ışığı

Bel fıtığının cerrahi tedavisindeki maksadın, diskin fıtıklaştığı modülünün çıkarılması olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Kısım Lideri Doç. Dr. Oğuz Okan Karaeminoğulları, “Klasik ve mikroskopik cerrahide fıtığa ulaşmak için kas, kemik ve bağ dokularına bir ölçü hasar verilebiliyor. Mikroskopik cerrahi ile epeyce yeterli sonuçlar alınsa da ameliyat sonrası devirde uzun güzelleşme periyodu, omurilikte yapışıklıklar, fıtığın tekrarlaması, ileride gelişebilecek bel kayması ve enfeksiyon üzere sorunlar, bu ziyan verilen dokulardan kaynaklanıyor. Bu sıkıntıların en aza indirildiği prosedür olarak da karşımıza tam kapalı bel fıtığı ameliyatı çıkıyor. Bu usul, bel fıtığı ağrılarından kurtulamayan, enfeksiyon ve yapışıklık riski bulunan açık ameliyatlardan korkan hastalarımız için adeta bir umut ışığı” dedi.

Klasik ameliyata nazaran daha avantajlı

Bel fıtığı hastalarında tam kapalı bel fıtığı ameliyatının, açık ameliyatlara nazaran çok daha avantajlı ve kolay olduğunu belirten Doç. Dr. Oğuz Okan Karaeminoğulları, tam kapalı bel fıtığı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Tam kapalı bel fıtığı ameliyatlarında omurgada bulunan doğal boşluklar kullanılarak süreç yapıldığından klasik cerrahiden farklı olarak kas, kemik ve bağ dokularına ziyan verilmiyor ve kanama olmuyor. Bu yüzden bel fıtığı cerrahisi sonrası gelişen sorunlar büyük oranda azalıyor. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, cerrahi uygulama gerektiren fıtıkların yüzde 90’ında uygulanabiliyor. Kireçlenmenin besbelli olmadığı ve dar kanalı olmayan hastalar, bu ameliyat için uygun kümede yer alıyor. Klasik cerrahinin şiddetli olduğu çok kilolu hastalar ve genel sıhhat durumu bozuk hastalarda da, bu teknik çarçabuk ve inançlı olarak uygulanabiliyor.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.