Uzmanından uyarı: Kış aylarında kalbinizi sıcak tutun

Kış aylarında kalp hastalıklarının arttığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sabahattin Gündüz, “Kış aylarında kalp krizi riskinin artmasının en büyük sebebi, soğuk havalarda oluşan çevresel atardamarlardaki süreksiz büzüşme halidir. Bu büzüşme hali kalbin iş yükünün artmasına sebebiyet verir. Kalbin iş yükü artınca da kalp zorlanır. Zorlandıkça daha çok çalışmaya başlar. Bir de altta koroner bir darlık varsa göğüs ağrısı üzere badireler ortaya çıkabilir” diye konuştu.

“İnce ve kat kat kıyafetler giymeliyiz”

Kış aylarında kanda pıhtılaşma faktörlerinin de arttığını ve kapalı ortamlarda vakit geçirildiğinden teneffüs yolu enfeksiyonlarının da arttığını söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sabahattin Gündüz, “Kanda oluşan pıhtılaşma kalp krizi ve felç üzere riskleri de beraberinde getiriyor. Kışın dışarıda yürürken çok fazla efor sarf ediyoruz. Bu ağır efora hazırlıklı olmayan beden, kalbi derde sokabilir. Bu nedenle kış aylarında sıhhatimiz için soğuktan korunmak büyük kıymet arz ediyor. Soğuktan korunurken de yapılması gerekenler var. Soğuktan korunmak için kalın kıyafetler giymektense ince ve kat kat kıyafetler giymeliyiz. Bu halde giyinmenin gayesi, kat kat kıyafetler ortasında kalan havanın bir nevi yalıtım tesiri yaratarak beden sıcaklığımızın düşmesini engellemesidir” sözlerini kullandı.

“Hareketlerde yavaşlama ve istikrar kaybı yaşanabilir”

Doç. Dr. Gündüz, kelamlarına şu halde devam etti: “Bu süreçte beden sıcaklığının düşmesi değerli bir mevzu. Beden sıcaklığının 35 derecenin altına inmesi Hipotermi olarak isimlendirilir ve vefata kadar gidebilen düşüncelerin yaşanabileceğini gösterir. Beden sıcaklığının düşmesi en çok hudut sistemini tesirler. Şuurda bulanma, hareketlerde yavaşlama, istikrar kaybı üzere birtakım meseleler ortaya çıkabilir. Bilhassa yaşlılar ve çocuklar kendilerini uygun tabir edemediği için beden sıcaklığındaki düşüşü hissetmeyebilir. Bu sebepten ötürü etrafımızdaki insanları soğuktan korumak için ince ve kat kat kıyafetler giymelerini önermeliyiz.”

“Ev üretimi sıcak çorba ve bitki çayı tüketmeliyiz”

Kış aylarında meskende öğün atlamadan beslenmenin kıymetli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Gündüz, “Kış aylarında bulunduğumuz ortamı 18 derecenin altında olmayacak biçimde tutmaya çalışmalıyız. Bulunduğumuz ortamın ısınma sorunu varsa battaniye üzere sıcak tutacak tedbirler almalıyız. Gün içerisinde dışarı çıkacaksak çok süratli ve ani hareket etmekten kaçınmalıyız. Şayet gün içerisinde yürüyüş yapmak istiyorsak mümkün olduğunu kadar güneşli saatleri tercih etmeliyiz. Kış aylarında konutta bedenimizin sıcaklığını koruyacak beslenme hallerine de kıymet vermeliyiz öğün atlamamalı ve kâfi ve istikrarlı kalori alımını korumalıyız. Sıvı besin tüketmeye de çok dikkat etmeliyiz. Mesela konut imali sıcak çorba ve bitki çayları tüketmeliyiz” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.