Uyku bozukluğu beyin sisine yol açıyor

Beyin sisi rahatsızlığını işaret eden belirtileri anlatan Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, tedavisini ve önlemek için yapılabilecekleri anlattı.

Diğer hastalıkların habercisi olabiliyor

Beyin sisi kavramı tanınan kültürde moda olmaya başladı. Beyin sisi bilimsel ya da tıpta yer alan hastalık değil. Daha çok insanların kendi zihinsel işlevleri ile ilgili algıladıkları bir sıkıntıya halk lisanında verdikleri bir isim diyebiliriz. Tıp literatüründe bir hastalığa tam olarak işaret etmiyor lakin beşerler algıladıklarına, kendilerinde bir sorun olduğunu düşündüklerine nazaran bu aslında diğer bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu formda düşünmek gerekiyor.

Beyin sisini, kişinin sübjektif olarak kendi zihinsel işlevlerinde bir azalma hissetmesi olarak tanımlayabiliriz. Şahıslar bu şikâyetle başvurdukları vakit altında diğer bir hastalık yatıyor mu diye algılamaya çalışıyoruz, araştırmalar yapıyoruz. Altından hakikaten çeşitli rahatsızlıklar çıkıyor. Lakin her insanın kendi zihinsel yeteneğindeki azalmayı sübjektif olarak algılaması bir hastalık manasına gelmiyor. Bazen insanların kendilerinden çok yüksek performans beklentileri olabiliyor. Bu türlü bir durumda, yüksek performans beklentisini karşılayamamak da bir rahatsızlık üzere algılanabiliyor.

Uyku bozukluğu beyin sisine yol açıyor

Beşerler ekseriyetle eskisi kadar dikkatlerini yoğunlaştıramadıkları, eskisi kadar akıllarının âlâ çalışmadığı, hafızalarının gücünü kaybettiği, uykudan uyanamamış üzere hissettikleri, sağlıklı düşünemediklerini hissetmeleri üzere şikâyetlerle geliyor. Bu tip yakınmalar beyin sisini tanımlıyor. Bu tıp yakınmaları duyduğumuzda ve hastalarımız kendilerinde beyin sisi olduğunu söylediklerinde sanki neye bağlı olabilir diye düşünmeye başlıyoruz.

Bir beyin hastalıkları uzmanı yahut psikiyatrist, beyin sisi şikâyeti ile gelen bireyle konuştuğunda nedenini anlayabiliyor. Beyin sisi bir hastalık değil diyoruz ancak tedavisinde bu şikâyetin altında yatan rahatsızlığı bulmak gerekiyor. Bu rahatsızlığın en sık belirtisi depresyon, anksiyete bozuklukları, uyku bozukluklarıdır. Bunamaların erken devir belirtisi de beyin sisi olabilir. Bunaması olan şahıslar, bunaması şimdi hastalık haline dönüşmeden eskisi üzere sağlıklı düşünemediklerini belirterek kendileri başvurabiliyor. Özetle, beyin sisi tedavisinde altta yatan hastalığı tespit ediliyor ve ona yönelik bir tedavi uygulanıyor.

Uyku bozukluğu, sık görülen bir biçimde beyin sisine yol açıyor. Bilhassa tıkayıcı uyku apnesi sendromu olan hastalarımız, daima gün boyunca konsantre olamama, bir hususa uzun müddet dikkatini verememe üzere şikâyetlerle başvuruyor. 40 yaşın üzerinde bilhassa obezite sorunu olan bireylerde gece horlama ve nefes durması varsa beyin sisi yaşamalarının nedeni büyük olasılıkla uyku apnesidir diyebiliriz. Sık düş görmek de aslında uyku kalitesinin bozuk olduğunu gösteriyor. Her gece düş görüyoruz lakin hatırlamıyoruz. Hatırladığımız hayaller da uykumuzun bölündüğü manasına geliyor, o sırada uyandığımız için gördüğümüz rüyayı hafızaya kaydediyoruz. Bu formda sık hayal gören insanların çoklukla uyku kaliteleri düşüktür. Bunun nedeni uyku apnesi, depresyon yahut öteki bir rahatsızlık da olabilir. Bunların hepsi de beyin sisiyle temaslı rahatsızlıklardır.

Beyin sisini önlemek için yapılması gereken uyku tertibinin sağlanmasıdır Şayet uyku bozukluğu rahatsızlığı varsa kesinlikle tedavi ettirilmelidir. Beslenme açısından vitamin eksikliği var ise ona yönelik tedavi alınmalı. Bilhassa B1, B6, B12 vitaminleri beynin sağlıklı çalışması için kıymetli. Bünyeyi yoran bir performans değil de tertipli idman yapılmalı. Her gün 20-30 dakika yürümek yeterli bir idman olacaktır. Gerilim hayatımızın bir kesimi ancak çok gerilim, ağır dertler, hiçbir şeyden keyif almama hissi var ise bir uzmandan dayanak almak gerekiyor zira bu tip rahatsızlıklar zihinsel kapasiteyi etkiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.