Teknolojik aletlerin kullanımı arttı: Dijital yorgunluğa dikkat

Global koronavirüs salgını tüm dünyada teknolojik aletlerin kullanımını artırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2020 yılında 16-74 yaş aralığında internet kullanımının yüzde 79 olduğunu açıklamıştı. TÜİK’in araştırmasına nazaran, 2019 yılında meskenden internet erişim yüzde 88 iken bu oran 2020 yılında yüzde 90’lara çıktı. Dr. Öğr. Üyesi Seda Gökçe Turan, “Çiftler yahut eşler bir ortadayken yüzde 69 oranında teknolojik araç (e-mail, telefon, bilgisayar vb) kullandıklarını söylüyor ve bunun da bağlantısını olumsuz istikamette etkilediğini görüyoruz. Konuttan çalışmanın artmasıyla bir arada, konutta teknoloji kullanımının arttığını da görüyoruz. Dijital yorgunluk kişinin farkında olmadan arkadaşlarıyla ve toplumsal etrafıyla irtibatı olumsuz tarafta etkileyecektir” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Seda Gökçe Turan,araştırmanın sonuçlarını kıymetlendirdi.

Uzayan toplantılar evliliği olumsuz etkileyebilir

Teknolojik araçların yorucu bir tesirinin olmasının yanı sıra kişiyi rahatlatan, eğlendiren yahut boş vakitlerini değerlendirmesine yararlı olacak tarafları de var. Çiftler bazen tek başlarına dijital ortamlarda vakit geçirdiklerinde, online oyunlar oynadıklarında ya da meditasyon, yoga yaptıklarında yahut en kolayından yurtdışından bir arkadaşlarıyla imajlı konuştuklarında nitekim daha düzgün ve dinlenmiş hissedebilirler. Tek başlarına, kendilerine ayırdıkları bu vakit hakikaten onların bağlantılarına de daha fazla ve kaliteli bir güç harcamalarına sebep olabilir. Ancak, bilhassa Pandemi periyodunda konuttan çalışma ile birlikte bu uzun vadeli teknolojik araç kullanımı, belirsizlikler münasebetiyle şahısların bilgisayar ve cep telefonuna bağımlı hale gelmesi, sistemsiz saatlerde gelen e-mailler ve uzayan toplantılar, evlilikteki irtibat kalitesini etkileyecektir. Bekar bireyler tarafından bakacak olursak da durum çok da farklı değildir. Dijital yorgunluk kişinin farkında olmadan arkadaşlarıyla ve toplumsal etrafıyla bağlantısı olumsuz tarafta etkileyecektir. Tek başına dijital ortamlarda vakit geçirip eğlenmek ile daima e-mail yahut telefon beklemenin kişinin üzerindeki tesiri tıpkı değildir. Teknolojiyi hayatımızdan çıkarmak üzere bir gayemiz hiçbir vakit olmamalı.

Daima gündemi takip etmek bağlantısı olumsuz etkiliyor

Teknoloji kullanımının artmasının aile içi irtibat üzerinde hem olumlu hem de olumsuz tesirleri olabilir. Bağlantının teknolojik araçların ağır kullanımı ile sekteye uğramasını söz eden ‘teknoference” tabiri burada karşımıza çıkıyor. Ağır bir teknoloji kullanımı ki buradan yalnızca toplumsal medya yahut telefon kullanımı anlamamamız gerek. Çevrimiçi oyunlar, daima gelen iş mailleri, günlük haberleri patolojik olarak ve daima takip etmek, gündemi daima kaçıracağım korkusu ile daima internet kullanmak, haber sitelerini takip etmek, sıhhat haberleri ile alakalı daima tarama yapmak da aile içi irtibatı olumsuz etkileyen faktörler. Sohbet etmek, birbiri ile ilgilenmek yerine daima teknolojik araç kullanımı elbet ki irtibatı azaltacak ya da olmuşuz etkileyecektir. Bunun yanı sıra ailenin bir ortaya gelip sinema izlemesi ve seçmesi, toplumsal medya hesaplarından aile fotoğraflarına bakılması da tersine aile içi paylaşımı arttıracak, pekiştirecek olaylar. Teknoloji çağında yaşadığımızı unutmamak gerekli. İrtibatı destekleyecek yahut arttıracak biçimde teknolojik araçların hayatımıza entegrasyonu çok kıymetli. Şayet ki irtibatı azaltıyor diye teknolojik araç kullanımını hayatımızdan çıkarırsak bu da birebir halde ailenin ne kadar kaliteli vakit geçirdiğini sorgulamamıza neden olabilir.

Kısa periyodik ve ani olan durumlarda meskenden çalışma tesiri ile teknoloji araçlarının çok ağır kullanımının daima olması, teknoloji bağımlılığı, meskenden çalışma modellerinin çalışanlar hazır olmadan daima hale getirilmesi evli yahut bekar bireyler için sorun olacaktır. Bu sebeple, şuurlu teknoloji kullanımı, teknolojinin olumlu olduğu kadar olumsuz istikametlerinin de anlatıldığı hizmet içi eğitimler tesirli olacaktır. Aile içi bağlantı tek başına teknolojik araç kullanımından etkilenecek kadar “tek boyutlu” bir kavram değil. Bu sebeple şayet aile içinde bağlantı sorunları arttıysa bunu yalnızca teknolojiye mal etmemeliyiz. Technoference yani teknolojik araçların kullanımına bağlı olarak irtibatın sekteye uğraması artık çok sık rastlanan bir durum. Bu sebeple bilhassa yeni evli çiftlerin bağlarının kalitesini korumak yahut arttırmak için technoference hakkında bilgi sahibi ve farkındalıklı olması çok kıymetli


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.