Teknolojide Kadın Derneği 2021 hedeflerini anlattı

Teknolojide Bayan Derneği, dün yaptığı basın toplantısı ile 2020 değerlendirmesi yaparak 2021 amaçlarını anlattı. Birebir vakitte WtecH Akademi mezunlarına sertifikalarının da verildiği çevirim içi toplantıya derneğin İdare Şurası Lideri Zehra Öney, İdare Konseyi Lider Yardımcısı Emre Alaman, İdare Şurası Üyesi Dilek Duman, İdare Şurası Üyesi Tansu Yeğen; Wtech Kurumsal Üyesi Taşkın Osman Aksoy, Wtech Yetenek İdaresi Çalışma Komitesi üyesi Sibel Kınak, Wtech Yetenek İdaresi Çalışma Komitesi üyesi Gaye Özcan ve programın kıymetli destekçilerinden Müracaat Şurası Üyesi Hakan Ateş katıldı. Toplantının moderatörlüğünü Hasret Yanmaz yaptı. Öğretim Üyesi Levent Erden de toplantıda ilham verici ve vizyon kaynağı niteliğinde bir konuşma yaptı.

“Poziitf gelişmeler yaşayabileceğine inanıyorum”

Teknolojide Bayan Derneği İdare Heyeti Lideri Zehra Öney yaptığı açılış konuşmasında derneğin 2020 çalışmalarını değerlendirirken 2021 yılında müspet bir büyüme olacağını belirtti. Teknolojide Bayan Derneği olarak çok memnun ve gurur verici bir gün yaşadıklarını lisana geitren Öney, “Özellikle Dünya İnsan Hakları Gününde bu türlü bir mezuniyet merasimi yapmak bizler için çok manalı. Şimdi çok genç bir dernek olmamıza karşın bugüne kadar çok süratli ve pahalı adımlar attık. Bugün burada, 2020’yi değerlendirip 2021 beklentilerinden bahsedip yılı kapatırken Wtech Akademi’nin de üç sınıfının (SQL Bilgi Tabanı Uzmanı, Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı ve İş Analizi) diplomalarını veriyoruz. Öğrencilerimiz pandemiye karşın çok başarılı bir süreç yaşadılar. 20 öğrenci ile açtığımız bu süreç Wtech Akademi’de 57 öğrencinin mezuniyeti ile sonuçlandı. Eğitim alanında farklı projeler ve farklı iş birlikleriyle 200’e yakın öğrencimizin mezuniyetine dayanak vermiş olacağız.

21. yüzyılın getirdiği beklentiler, yetkinlikler ve uzmanlıklarla insanın dönüşümünü sağlamak; farklı eğitim modelleriyle gençlerimizin yeteneklerini, uzmanlıklarını güçlendirmek ve teknoloji alanındaki insan çeşitliliğine de ekstra bir yatırım yapıp paha verip burada sayıca çok az olan genç kızlarımızın, bayanlarımızın STEM alanında var olmaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tüm süreçlerde dönüştüren teknolojiler o kadar süratli ilerliyor ki artık insan beyinlerinin bile gereğince biyoloji ya da yazılım biliniyorsa hacklenebileceği bir devirdeyiz Bilgilerden beslenerek büyüyen yapay zekadaki bu güç, yeni dünyada birçok dengeyi değiştirmeye başladı. Dünyanın artık bu noktadan sonra değişmeyi hiç kesmeyeceğini görüyoruz. Bu değişkenlik çağında bizi güçlendirecek tek sürdürülebilir avantaj çevikliktir. Yapay zeka, bilhassa metal yakalılar hayatımıza girdikten sonra bu çevikliği şayet kendi içimizde sağlayamazsak maalesef süreç içerisinde zorluklarla karşılaşacağız. Şirketlerin yüzde 68’i kriz vakitlerinde ayakta kalmak için çevikliği, daima gelişim ve dönüşüm kavramını birinci üç özellik olarak 2020’de stratejilerine koymuş durumdalar. Çeviklik, gençlerimizin sahip olması gereken en kıymetli özellik.

2020 için; yaşanan tüm aksiliklere rağmen çok negatif bir yıl oldu diyemeyiz. Dünyanın yüzde 100 dijitalleşmesini sağlayan ve bizi insan olarak bu manada çok süratli dönüştüren bir süreç oldu. Bu manada dijital insan gelişiminin 2021’de hızlanarak ilerleyeceği ve dünyanın bu manada geleceği tasarlayan daha uzman bir insan gücüyle poziitf gelişmeler yaşayabileceğine inanıyorum. Türkiye de bu açıdan çok şanslı.

Bilhassa teknoloji hizmet ihracatı konusunda yetişen uzman gençlerimizin Türkiye’nin ekonomik bedeline de 2021 yılında ağır katkı vereceği şimdiden aşikâr. Wtech Akademi olarak maksadımız üniversitelerin rastgele bir kısmından mezun olmuş lakin iş bulamamış gençlerimizi Dijital Çağın yeni meslekleri konusunda uzmanlaştırıp iş dünyasına kazandırmak.” sözlerini kullandı.

“Büyük memnuniyet duyuyoruz”

Robotik Süreç Otomasyonu ve Yapay Zekâ uzmanlıklarının dünyanın en süratli büyüyen birinci iki meslek kümesi olduğunu belirten Tansu Yeğen, yaptığı konuşmada, “Kurumlarımızın bu alanlara artan yatırımları ile, ülkemizde de bu iki teknolojide iş gücü gereksiniminin süratle arttığını gözlemliyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünü hızlandırmak ve şirketlerimizin dünya pazarlarında daha aktif rekabet edebilmesi için RPA uzmanı ve yazılımcı ekosisteminin büyümesi çok büyük ehemmiyet arz ediyor. Biz de bu şuurla, Wtech’in öncülüğünde bayanlarımızın RPA yetkinlikleri kazanarak teknoloji iş gücümüze iştirakine dayanak olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.