Sigara içmek zatürreye yatkınlığı arttırıyor

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Bursa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elif Güler Karı, yaptığı yazılı açıklamada, dünya genelinde çocukluk çağı ölümlerinin en kıymetli nedenlerinden birinin zatürre olduğuna dikkati çekti.

Mevt riski artıyor

Dünya Sıhhat Örgütü datalarına nazaran her yıl 5 yaş ve altında yaklaşık 150 milyon çocuğun zatürre tanısı aldığını, 20 milyonunun hastaneye yatırıldığını ve 2 milyondan fazla çocuğun bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini anlatan Yararı, şöyle devam etti: “Ülkemizde ise teneffüs yolu enfeksiyonları, ikinci en sık vefat nedeni olup, 0-14 yaş ortasındaki çocukların tüm ölümlerinin yaklaşık yüzde 14’ünden sorumlu tutulmaktadır. Emsal biçimde erişkinlerde de değerli bir mortalite (ölüm oranı) sebebidir. Bilhassa 65 yaş üzeri bireylerde ağır bakım ünitesine yatış ve mortalite oranı da artış göstermektedir. Tekrar ağır bakımda kalış müddeti uzadıkça vefat oranlarının da arttığı bilinmektedir. Bilhassa yaşlı popülasyonda önemli akciğer bulgularının olması durumunda mekanik ventilasyon takviyesi gerekebilir. Bu durum hem sağ kalım oranında düşmeye hem de maliyetlerin artmasına neden olabilir.”

Çıkarı, tüm yaş kümelerinde uygun antibiyotik seçiminin, sorumlu mikroorganizmaya yönelik tedaviye uygun yaklaşım olduğunu belirterek, “3-6 aydan küçük çocuklarda bakteriye bağlı akciğer enfeksiyonu düşünülüyorsa yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir. Konutta bakım şartlarının uygun olmadığı ve takibi kâfi olmayan çocuklarda hastane yatışı yapılarak tedavi edilmesi uygun olacaktır.” tabirlerini kullandı.

Kimi durumların hastalığa yatkınlığı artırdığını vurgulayan Karı, “Erişkin hastalarda akciğerde olan yapısal bozukluklar, altta yatan önemli hastalığın olması ve başlı başına önemli bir risk faktörü olan sigara içimi zatürreye olan yatkınlığı arttırmaktadır. Bu nedenle tüm yaş kümeleri için kronik hastalığı olan bireylerin yakın takip edilmesi, istikrarlı beslenme, sigaranın bırakılması ve sigara dumanına maruziyetin önlenmesi, grip aşısının yapılması tesirli olacaktır. Riskli kümedeki hastalara pnömokok aşısı da yapılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.