Salgında ruh sağlığını korumanın yolları

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), koronavirüsün neden olduğu hastalığı ‘pandemi’ ilan edeli neredeyse bir yıl oldu. Koronavirüs pandemisi sürerken bir yandan vücut sıhhatimizi korurken bir yandan da ruh sıhhatimizi da muhafazamız değerli. Klinik Psikolog Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu, “Dünya Sıhhat Örgütü’nün datalarına nazaran dünya üzerinde 264 milyon kişi tasa bozukluklarından, 322 milyon kişi depresif bozukluklardan muzdarip. Covid 19 salgının hayatımızdaki olumsuz tesirleri nedeniyle bu sayılarda artış olması beklenir bir durum. Başka yandan bu tabloya alkol bağımlılığı, yeme bozuklukları, travmatik olaylar sonrası ortaya çıkan gerilim sıkıntıları üzere problemleri da dahil edersek ruh sıhhati sıkıntıları yaşayan insanların sayısı çok daha artacaktır. Geldiğimiz duruma bir nevi ruh sıhhati pandemisi bile diyebiliriz” dedi.

Ruhsal iyilik

Kurumsal İyilik Tepesi’nde konuşan Prof. Dr. Şalcıoğlu, ruh sıhhati istikametinden ruhsal iyilik kavramını kıymetlendirdi. Şalcıoğlu konuşmasında çağdaş dünyada insanların uyku dışındaki vakitlerinin yüzde 60’ını çalışarak geçirdiğini ve endüstrileşmiş dünyanın iş yerlerinde ruh sıhhati sıkıntılarının epeyce yaygın görüldüğüne işaret etti. Batı ülkelerinde yapılan araştırmaları özetleyen Şalcıoğlu, 27 Avrupa ülkesinde, çalışanların yüzde 22’sinde iş geriliminin ruh sıhhatini olumsuz etkilediğini, İngiltere’de her altı çalışandan birinde anksiyete, depresyon, gerilime bağlı ruh sıhhati sorunu görüldüğünü açıkladı.

Ruh sıhhati meselelerinin çalışanların verimliliğini düşürerek iş hayatında önemli maddi kayıplara yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Şalcıoğlu, “İş yerlerinde gerilim idaresi, mindfulness (bilinçli farkındalık, şefkat eğitimleri düzenlenerek çalışan sıhhatini destelemek olumlu sonuçlar yaratıyor. Fakat unutmamak gerekir ki ruh sıhhati meseleleri geliştirmiş bir kişi bu eğitimlerden hudutlu yarar sağlayacaktır. Anksiyete ve depresyon üzere problemler ruhsal ve psikiyatrik tedaviler gerektirir” dedi.

İyilik kavramının değerini vurgulayan Şalcıoğlu, “Ruh sıhhatinden bahsedildiği vakit çoğunlukla ruhsal sıkıntılar ve bozukluklar akla gelir. Meğer; ruh sıhhatinin tamamlayıcı bileşeninin iyilik olduğu unutulmamalıdır. Tam bir ruhsal sıhhate sahip olmak duygusal, ruhsal ve toplumsal iyiliğe sahip olmayı gerektirir. Duygusal iyilik memnunluk, olumlu hisler yaşama, haz almayı barındırırken, ruhsal iyilik bireyin hayatın manası ve maksadına dair bir anlayışla seçtiği doğrultuda kendi potansiyelini gerçekleştirmek için uğraş göstermesini içerir. Toplumsal iyilik ise kişinin toplumsal yaşama iştiraki ve toplumun bir kesimi olmasıdır” sözlerini kullandı.

Ruh sıhhatini müdafaanın yolları

Tam bir ruh sıhhatine sahip olmanın ruhsal meselelerden arınmış ve iyiliğe erişmiş olmakla mümkün olduğunu belirten Şalcıoğlu, ömrün farklı alanlarında bize istikamet verecek “değerler” benimsemenin ruh sağlığındaki değerini vurguladı. “Değerler, ömürde bulduğunuz mana, olmak istediğiniz kişi, hayatınızın akabinde bırakmak istediğiniz izdir. Örneğin, Uygun bir ebeveyn olmak, iş ömründe katkılarıyla fark yaratmak pahalara örnektir” diyen Şalcıoğlu, birtakım tavsiyelerde bulundu.

– Öncelikle ömrünüzü manalı kılan ve ona taraf veren kıymetlerinizi tanımlayın.

– Gündelik hayatınızı ve davranışlarınızı benimsediğiniz pahaları temel alarak yönlendirin.

– Gündelik ömür içinde değerlerinizle uyumlu aksiyonlara farkındalıkla girin.

– His ve fikirleriniz süreçte size mahzur oluşturabilir. Bu iç mahzurları anlamaya ve aşmaya yönelik tahliller üretmeye çalışın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.