Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan, ilişkilere bambaşka bir mercek tutuyor

Aslında farkında olmadan pek çok ilgiye dahil oluyoruz hayatımızda. İş arkadaşlarımız, yakın arkadaşlarımız, ailemiz, eşimiz, sevgilimiz, tahminen her gün önünden geçtiğimiz için yalnızca başımızla selamladığımız esnafla… Pekala ne kadar biliyoruz bu insanların içini? Acılarını ya da sevinçlerini ne kadar paylaşıyoruz? İşyerinde biri bir şeye fazla reaksiyon verdiğinde bunun aslında apayrı bir mevzuyla ilgili olduğunu, tahminen de çocukluğundan beri yanında gölgesi üzere gezdirdiği travmalarının onu boğmak üzere olduğunu düşünüyor muyuz hiç? Ya da çok ufak bir şey bizi saatlerce ağlatabiliyorsa bunun geçmiş travmalarımızla ilgisi olabileceğine ihtimal veriyor muyuz? Çözmeye çalışıyor muyuz yaşadığımız hisleri? Geçmişi geçmişte bırakmayı başarabiliyor muyuz yoksa bunu yaptığımızı zannederek bir şeyleri yalnızca halının altına mı süpürüyoruz?

Unutulmaya yüz tutmuş hisler…

“Geçmiş lakin onu anladığımız, bize neler olup bittiğini görebildiğimiz vakit geçmişte kalabiliyor.”

Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan da Terapi Odasında Güzelleşen Münasebetler isimli kitabıyla aslında yalnızca kadın-erkek bağlantısına değil, beşere dair tüm bağlantılara mercek tutuyor. Yedi farklı hadisenin yer aldığı bu kitapta apayrı insanların ömürlerini gözlemleme, geçmişe seyahat etme ve bir şeyleri çözümleme fırsatı sunuluyor. Muharrir, olayları anlatırken öte yandan durumları da değerlendirip birden fazla insanın çaresiz hissettiği arayışlarda yeni yollar seriyor önlerine ve olaylara farklı açılardan bakılmasına yardımcı oluyor. Her olayın sonunda ise ümidin hep ceplerde olduğunu anımsatıyor. Cümleleriyle alakalarda unutulmaya yüz tutmuş hisleri getirip yerleştiriyor zihinlere:

“Bir bağlantıda sevgi ve emek varsa; şiddet, istismar yoksa umut da daima vardır.”

“Bağ kurabilmek bir bağ ismine ebediyen umut edebilmektir.”

Terapi Odasında Güzelleşen İlgiler akıcı lisanı, dingin üslubuyla okurların kalplerine dokunurken ferahlamalarını sağlıyor. Zira muharrir, okuruna terapi odasının kapılarını arkasına kadar açıyor; okura da yıllardır yanında gezdirdiği yükleriyle girdiği bu kapıdan, yaşadıklarını manalandırıp arınmış hissederek çıkmak kalıyor.

“Her acıyı geçiremeyiz fakat acının kaynağını bulup onunla baş etmeye çalışabiliriz.

Kişi hisleriyle yüzleştiğinde ise daha insancıl, derin, tatminkâr, manalı bir hayat sürebiliyordu.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.