Plastik, teflon tavalardan daha riskli

Çabucak çabucak her meskende bulunan teflon tavaların olumsuz tesirleri tekrar gündeme gelmişken plastiğe dikkat çeken Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Meral Günaldı, “Teflonun kanserojen olmasıyla ilgili kanıtlanmış bir çalışma yok lakin teflon kullanımı kanser riskini arttırabilir. Plastiklerin kanserojen olduğu kanıtlanmıştır, asıl bunun kullanımını azaltmak gerekiyor” dedi.

Günlük hayatımızda kullandığımız birtakım materyaller hastalıklara davetiye çıkarıyor. Teflon tavaların kanser riskini artırdığına dair tezler hakkında açıklamalarda bulunan ve vatandaşlara ikazlarda bulunan Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Meral Günaldı, “Teflonun kimyasal ismi politetrafloraetilendir. Teflonun bilhassa mutfak eşyalarında kullanıldığı bilinir ancak bunun yanı sıra kumaşlarda, ameliyat aletlerinde de görebiliyoruz. Teflon için çok fazla algı var. Kansere neden olan hususlara biz kanserojen unsurlar diyoruz. Bunun üzerinde bir mühlet sonra risk faktörü varsa birtakım çalışmalar yapılır. Tıpta bu türlü bir şey söylemek için öncelikle kanıtlanması gerekir. Teflonla alakalı günümüze kadar yapılmış kesin ispat yoktur” diye konuştu.

Hayvanlar üzerinde tesiri ortaya konmuş

Yapılan hayvan deneyleri hakkında bilgilendiren Doç. Dr. Günaldı, “Çok yüksek dozda teflona maruz bırakılmış hayvanlarda karaciğer kanseri, testis tümörü, göğüs kanseri, pankreas kanserinin görüldüğü ortaya konmuş. Bunlar hayvan deneyleri için geçerli. İnsanlarda şimdi bu türlü bir çalışma yok” sözlerini kullandı.

Geriye dönük çalışmalara bakıldığında birtakım teflon hususlarına maruz kalarak çalışan bireylerde testis tümöründe riskin arttığının görüldüğüne vurgu yapan Doç. Dr. Günaldı, “Ancak yeniden de kesin bir ispat yok. Beklenen bir risk faktörü kapsamında ele alınabilir. Bu nedenle ‘Teflon tavalar ya da tencereler kanser yapar’ üzere savlı bir cümle kurmak kolay değil. Elimizde bu türlü bir ispat yok ancak riski arttırıcı bir neden olarak ele alabiliriz. Maruziyeti azaltmak mantıklı olabilir” diye konuştu.

Bozulmuş materyalleri kullanmayın

Bozulmuş olan pek çok kimyasal hususun dönüşerek kimi hastalıklara yol açabileceğinin varsayımlar ortasında yer aldığını belirten Doç. Dr. Meral Günaldı, “Bozulmuş hususların kullanılmaması gerekir. Yalnızca mutfakta değil, fabrikalarda da bu çeşit hususlara maruz kalarak çalışan şahıslarda birtakım kanser tiplerinin görülebildiğini biliyoruz” dedi.

Plastik tüketimini azaltın

Kimyasal içeren, doğal olmayan unsurların kullanımını önermediğini belirten Doç. Dr. Günaldı, “Kanserin nedenlerine baktığımızda sigara en kıymetlisidir. Alkol, 8 kanserden en az birinin nedenidir. Beslenme bozukluğu, bilhassa de obezite riskini artırmaktadır. Fizikî aktivitenin az yapılmış olması, zerzevat meyvenin az tüketiliyor olması Dünya Sıhhat Örgütü tarafından da kabul edilmiş faktörlerdir. Plastikler de kansere tesirlidir ve mümkün olduğunda tüketimini azaltmak gerekir. Katkı unsurlu içecekler de hem hormonal bozukluklara hem de kansere yol açma riski taşır. Gelecek periyotta bunların ne getireceğini bilmiyoruz. Yalnızca kimyasal hususlar değil, viral enfeksiyonlar da buna neden olmaktadır. Etraf kirliliğinde en değerli etken faktör plastik hususlardır. Bunlar tabiatta yüzyıllar boyunca kalarak yok olmayarak canlıların, bitkilerin, hayvanların da maruziyeti sonrasında etraf kirliliğine de neden olmaktadır” sözlerini kullandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.