Pankreas kanseriyle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Günümüzde en çok mevte neden olan kanser çeşitleri ortasında 4. sırada yer alan pankreas kanseri son yıllarda süratle yaygınlaşıyor. Uzun müddet hiçbir belirti vermeyip sinsice ilerlediği için hastalık sıklıkla son evrede tespit edilirken, buna bir de toplumdaki yanlış inanışlar eklendiğinde hem erken teşhis oranı azalıyor, hem de ileri evrede tespit edilen hastalığın tedavisi güç hale geliyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan tüm bu aksiliklere rağmen pankreas kanserinin tedavisinde günümüzde çok değerli gelişmeler sağlandığını vurgulayarak, “Günümüzde cerrahi teknikler, yeni kemoterapi casusları ve radyasyon onkolojisi alanında atılan büyük adımlar sayesinde hastaların hayat müddetlerini uzatmak mümkün hale geldi. Erken teşhis ve tedavide bir multidisipliner grup yaklaşımıyla hastaların daha uzun müddet yaşayabilmelerini, yüzde 40’ında 5 yıllık sağ kalımı sağlayabiliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan, pankreas kanserinde umut veren gelişmeleri, hastalıkla ilgili toplumda düzeltilmesi gereken yanlış inanışları anlatarak, kıymetli ihtar ve tekliflerde bulundu.

Pankreas kanseri tedavisi olmayan bir hastalıktır: YANLIŞ

DOĞRUSU: Toplumda pankreas kanserinin ölümcül bir hastalık olduğu ve tedavisinin olmadığı düşünülüyor. Halbuki bu katiyen hakikat değil. Hastalık 3 farklı evrede yakalanabiliyor. Bunlardan biri direkt ameliyat edilebilir evre. Yeni datalara nazaran bu hastalar ameliyat edildikten ve aktif kemoterapi aldıktan sonra yüzde 50 oranında 5 yıllık sağ kalım görebiliyoruz. İkinci evre, kanserin pankreas etrafındaki damarlara yayıldığı kümedir. Evvelden bu hastaların ameliyat talihi olmadığı düşünülürdü ve bu şahıslara kemoterapi dışında tedavi önerilmezdi. Son yıllarda geliştirilen ve cerrahiden evvel uygulanan çağdaş kemoterapi ve radyoterapi formülleri sayesinde bu hastaların büyük bir kısmı günümüzde cerrahi yapılabilecek hale geliyorlar. Böylelikle bu hastaların yüzde 30-40’ında 5 yıllık sağ kalım sağlayabiliyoruz. Bu sayede cerrahi olarak çıkartılabilecek tümörlerde artık uygun hastalarda tam şifa bile gerçekleşebiliyor. Ameliyat sonrasında uygulanan kemoterapi ve radyoterapi üzere yollar hastalığın tekrarlama riskini azaltarak, tedaviden daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor.

İleri yaşlarda görülen bir kanser cinsidir: YANLIŞ

DOĞRUSU: Pankreas kanseri çoklukla 65 yaş sonrasında görülse de, daha genç yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Kimi genlerde oluşan mutasyonlar ebeveynlerden çocuğa geçebiliyor. Birtakım genetik mutasyonları taşıyan bireylerde pankreas kanserinin görülme yaşı 30-40’lı yaşlara kadar düşebiliyor. Bunların yanı sıra genetik kronik pankreatit hastalığı olan şahıslarda de bu hastalık yeniden genç yaşlarda gelişebiliyor.

Kesinlikle şiddetli ağrıya neden olur: YANLIŞ

DOĞRUSU: Pankreas kanserinin şiddetli ağrıya neden olduğu düşünülüyor. Halbuki her 2 hastadan birinde hastalık ağrı şikayetine yol açmıyor. Ağrı çoğunlukla tümörün etrafındaki sonlara baskı yaparak zedelediği durumlarda gelişiyor.

Çok süratli ilerleyen bir hastalık: YANLIŞ

DOĞRUSU: Toplumdaki yaygın inanışın tersine, pankreas kanseri uzun müddet hiçbir belirti oluşturmadan ilerleyebilen sinsi bir hastalık. Hasebiyle her 2 hastadan birinde, kanser hücreleri öteki bir organa sıçradığında, ekseriyetle öteki bir hastalığa yönelik yapılan tetkiklerde tesadüfen tespit ediliyor. Pankreas kanseri safra yollarına baskı yapıp sarılığa yahut sonlara basıp ağrıya yol açmazsa hastalar önemli bir yakınmaları olmadığı için uzun müddet tümörün varlığından habersiz yaşıyorlar. Hastalık sıklıkla metastaz yaptığında, yani ileri evrede oluşturduğu yakınmalar nedeniyle yapılan tetkikler sonucunda tespit edildiği için çok süratli ilerlediği düşünülüyor.

Şifalı bitkiler pankreas kanserinde yarar sağlar: YANLIŞ

DOĞRUSU: Civanperçemi, zerdeçal, buğday şırası, çörek otu, acı kayısı ve daha niceleri… Şifalı bitkilerin pankreas kanserinin tedavisinde tesirli olduğuna dair yaygın bir fikir olduğu için hastalar tahlili bu bitkilerde arayabiliyorlar. Halbuki sanılanın bilakis bu bitkilerin tedaviye hiçbir katkıları olmuyor. Şifalı olarak nitelendirilen bitkilerin kimileri hastaların bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarar sağlayabilir. Lakin bunlara güvenerek gereken tedavileri almayan hastalarda temel tedavinin gecikmesi nedeniyle tümör ilerleyerek öteki organlara sıçrayabiliyor.

Pankreas kanseri her vakit sarılık yapar: YANLIŞ

DOĞRUSU: Pankreas; baş, gövde ve kuyruk olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor. Pankreas kanserinin belirtileri, tümörün pankreas bezindeki yerleşim yerine nazaran değişiklik gösteriyor. Tümör pankreasın baş kısmında gelişirse, büyüdüğünde safra yollarını kapatarak sarılığa neden olabiliyor. Fakat pankreasın gövdesinde ve kuyruğunda oluşan tümörler büyük boyutlara ulaşsalar bile, safra yollarıyla hiçbir irtibatları olmadığı için sarılık yapmazlar. Bu hastalar daha çok ağrı yakınmasıyla doktora başvuruyorlar.

Pankreas kanseri her vakit diyabete yol açar: YANLIŞ

DOĞRUSU: Ani gelişen bir diyabet, pankreas kanserinin değerli bir belirtisi olabiliyor. Münasebetiyle bu durumda vakit kaybetmeden kesinlikle pankreas kanserine yönelik tetkik yapılması gerekiyor. Lakin sanılanın bilakis pankreas kanseri her vakit diyabete yol açmıyor. Diyabet, pankreas kanserine bağlı olduğunda pankreasın insülini gereğince salgılayamaması sonucu ortaya çıkıyor. Pankreasın tümünün ameliyatla çıkarılmasına gerek olmayan durumlarda, vakitle pankreas gücünü yine kazanabiliyor. Münasebetiyle kimi hastalar diyabetik olmaktan çıkıyorlar” diyerek, şunları söylüyor: “Tüm pankreasın alınması gereken durumlarda ise insülin salgılanamadığı için diyabet gelişiyor. Lakin bu durum ender görülüyor.

Küba aşısı pankreas kanserini tedavi ediyor: YANLIŞ

DOĞRUSU: Toplumda bu hususta yanlış bir bilgi var. Küba aşısının kanseri, münasebetiyle pankreas kanserini de tedavi edebildiği düşünülüyor. Halbuki pankreas kanserinde rastgele bir tedavi edici tesiri yok. Şayet olsaydı, bu tedavi bütün dünyaya servis edilir ve her yerde uygulanırdı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.