Pandemi döneminde tüm bireyler beslenmesine dikkat etmeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Özdemir, koronavirüs salgınına karşı çabada en güçlü silahın bağışıklık sistemi olduğunu söyledi. Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) yayınladığı son bilgilerde koronavirüse yakalanan şahısların yaş ortalamasının 50-60’tan 30-35 yaş aralığına düştüğünü anımsatan Özdemir, “15-49 yaş ortasındaki hadise sayısında artış yaşanıyor. Koronavirüsle uğraşta virüsün bulaşmasını etkileyen yahut tedavi eden tek başına bir besin kümesi yok. Kâfi ve istikrarlı beslenmek ile fizikî aktivite ve nizamlı uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyoruz. Bu nedenle bilhassa kronik hastalığı olan ileri yaş bireyler başta olmak üzere tüm yaş kümesindeki bireylerin günlük beslenmesinde protein, lif, vitamin (A, B6, C ve E vitaminleri), mineral (çinko, selenyum, demir) ve antioksidanlardan güçlü kaynaklara yer vermesi çok önemli” diye konuştu.

“İdeal kilonuzu koruyun”

Bu devirde güçlü bir bağışıklık sistemi için genel olarak tüm yaş kümelerinde kâfi ve istikrarlı beslenmenin kıymetinden bahseden Özdemir, şunları kaydetti: “Mevsimine uygun ve güçlü sebze-meyvelerden günde 5-7 porsiyon olacak halde tüketin. Bitkisel protein ve lif tarafından varlıklı, epey sağlam olan kuru baklagilleri haftada 2 sefer tüketin. Öğün atlamayın. Bilhassa kahvaltı öğününe örnek, kalite protein olan yumurtayı kesinlikle ekleyin. Gün içerisindeki bir öğününüze et, tavuk, balık (haftada 2 gün) yahut etli zerzevat yemekleri ekleyin. Bal, propolis üzere arı eserlerini kullanmak bağışıklığı güçlendirir. Günde 1 tatlı kaşığıyla sonlandırın. Günlük su tüketiminizi ortalama 1,5-2 litrenin altında olmayacak halde tüketin. Çinko ve magnezyum üzere minerallerin ana kaynaklarından olan kuruyemişleri günde bir avuç olacak biçimde sonlandırarak kesinlikle tüketin. Probiyotikler, güçlü bir bağışıklık sistemi uyarıcısıdır. Günlük beslenmenize doğal probiyotik kaynaklardan olan süt, yoğurt, kefir ekleyin. Bu süreçte kan şekerini süratle yükselten şeker, şekerli yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek de dâhil hamur işi eserler, işlenmiş et eserleri, çok tuz içeren hazır soslar, cips, patlamış mısır ve tuzlu kurabiyeler üzere besinlerin tüketimini sonlandırın. Ülkü kilonuzu koruyun. Düşük kalorili kısıtlayıcı diyetler ve detoks programları bağışıklık sistemini olumsuz tesirler. Bu süreçte agresif diyet prosedürleri kullanmadan, profesyonel takviye alarak ülkü kilo aralığına bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün.”

Hamur işlerinden uzak durun

65 yaş üstü kronik hastalıkları olan bireylerde bu süreçte bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının çok değerli olduğunu kaydeden Özdemir, şunları söyledi: “Güçlü antioksidan özelliği bulunan A vitamini, E vitamini, C vitamini üzere vitaminler, çinko, demir üzere minerallerden güçlü bir beslenme örüntüsü planlanmalıdır. Burada değerli olan günlük beslenmede almanız gerekenleri tek tip besinler yerine zerzevat ve meyve çeşitlerinden olabildiğince varlıklı, mevsiminde olan taze meyve ve sebzelerden karşılamaktır. Bu süreçte diyabetik hastalar öğün saatlerini atlamadan glisemik indeksi yüksek beyaz ekmek, mısır, patates üzere besinlerden uzak durarak, posadan güçlü sebze-meyveleri tüketmeli. Meskende olduğunuz mühletin uzamasıyla hareketiniz olağanda daha fazla sınırlanacağından porsiyonlarınızı küçülterek kek, börek, pasta üzere hem kan şekerini bozacak hem de kilo artışına neden olacak besinlerden uzak durun. Bilhassa tansiyon hastaları bu süreçte yüksek tuzlu ve salamura eserler tüketmemelidir. Doymuş yağdan güçlü olan hayvansal yağ tüketimini sonlandırın. Havaların soğumasıyla azalan su tüketimini kesinlikle artırın. Meskenin içerisinde günde yaklaşık 3 bin adım atacak biçimde 15-20 dakika bile olsa yürümeye çalışın.”

“Çocuğunuzun gece 12’den evvel uyumuş olmasına dikkat edin”

Özdemir, çocuklarda bu periyotta dikkat edilmesi gerekenin uyku saati ve uyku tertibi olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Büyüme ve gelişmenin etkin devam ettiği adölesan yani 10-19 yaş kümesidir. Gece 00.00-03.00 saat aralığı büyüme ve gelişmede tesirli hormonların en etkin çalıştığı saatlerdir. Bu nedenle çocuğunuzun bu saat aralıklarının öncesinde uyumuş olmasına dikkat edin. Aileler bu süreçte çocuğun ahenge saati, uyanma saati, yemek vakitleri, oyun müddetlerine ait günlük planlarının yapması ve izlemesi çok değerlidir. Meskende geçirilen süreçte sistemli öğün saatleri ve bu öğünlerinde taze mevsiminde meyve ve sebzeler, et eserleri ve kuru baklagiller, süt ve süt eserleri, tahıllardan oluşan bir sağlıklı ve istikrarlı yeme sistemiyle gitmesi kilo artışlarının önüne geçecektir. Bu süreçte unlu, şekerli yahut yağdan güçlü börek, kurabiye, pasta üzere besinleri mümkün hayli kısıtlayın. Meskene gazlı içecekler, paketli eserler, hazır meyve suları almak hem kilo artışı hem de çocuğunuzun sağlıklı besinlerden uzaklaşmasına sebep olacaktır. Aileler bu süreçte çocuğuyla birlikte mesken içerisinde yapacağı kolay fizikî aktiviteler ile çocuğun hem fizikî hem ruhsal sıhhatine olumlu tarafta tesir sağlayacaktır.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.