Pandemi döneminde formda kalmanın yolları

Toplumsal izolasyonla birlikte konutlara kapanılan periyodun beslenme alışkanlıklarını da değiştirdiğini belirten Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kısmı Öğr. Gör. Gökhan Taşpınar, “Bu devirde genel olarak karbonhidrat yüklü beslenildiğini ve bu durumun hareketsizlikle birlikte çok kilo alımına yol açıyor. Beslenmemizi düzenlemek bizim elimizde. Biraz gayret ve uğraşla fit halimize dönebilir ya da daima formda kalabiliriz” tabirlerini kullandı.

Pandemi devri sağlıklı beslenme öğünlerini beş başlık altında toplayan Gökhan Taşpınar şu tavsiyelerde bulundu: “Sabah kahvaltısı nizamlı olarak yapılmalı. Yumurta, peynir, ceviz ve zerzevat yüklü bir kahvaltı bizi hem güne hazırlar hem de yağ yakıcı bir öğünle başlamış oluruz. Konutta kalınan bu günlerde hamur işleri ve şekerden olabildiğince uzak kalmaya itina gösterilmeli. Öğlen yemeklerinde et menülerine tartı verilebilir. Yüksek protein yapısı ve güç sindirimi sayesinde gün içinde açlık hissini en aza indirmek ve gerekli güce sahip olmak için ülküdür. Akşam yemeklerini daha çok zerzevat yüklü beslenmeye ayırın. Sebzelerin kolay sindirimi mideyi çok yormaz ve akşam yatarken daha rahat dinlenmeyi sağlar. Pandemide en büyük düşünceyi orta öğünler oluşturuyor. Meyve, yoğurt, yulaf, kuruyemiş üzere besinler tüketerek tok kalmak sağlanabilir. Bununla bir arada bu besinler yağ yakmaya da yardımcıdırlar. Gün içinde çokça su tüketimi yapılmalı. Ayrıyeten bitki çayları bilhassa yeşil çay yağ yakımı için de yardımcı olacaktır.”

Yağ yakıcı ve tok tutan besinler

Meskende kalınan bu devirde beslenmede ihtimam gösterilecek en kıymetli bahis, yüksek karbonhidrat tüketimini olabildiğince düşürmek olduğunu belirten Öğr. Gör. Gökhan Taşpınar, “Ekmek, makarna, hamur işleri ve şekerin mümkün olduğunca az tüketilmeli. Yağ yakan ve tok tutan besinlerin tüketmeliyiz, Yumurta, süt eserleri (Süt, peynir, yoğurt), yağlı balıklar (özellikle somon), avokado, kuruyemişler (özellikle ceviz ve badem), keten tohumu, yulaf, elma, armut, sirke, yeşil çay, tarçın, zencefil, kırmızı biber ve Hindistan cevizi yağ yakıcı, tok tutan besinlerdir. Gün içinde ana ve orta öğünlere bu besinlerden makul porsiyonlarda elden geldiğince ekleme yapılabilir” diye konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.