Migren 50 yaş altı kadınlarda birinci engellilik nedeni

Başağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği Lider Yardımcısı Prof. Dr. Derya Uludüz, Dünya Hastalık Kıymetlendirme Raporunun 204 ülkede, 369 farklı hastalık üzerinde engellilik durumunu incelediğini belirterek, migrenin 50 yaş altı bayanlarda birinci derecede engellilik nedeni olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Uludüz, migrenin sıklığı ve şiddetli olmasıyla en çok eza oluşturan nörolojik tablo olduğunu söz ederek, bayanların yüzde 24’ünü erkeklerin ise yüzde 8’ini etkilediğini lisana getirdi. Baş ağrısı ve ilgili ağrı tipleri üzerine araştırmaları içeren “J of Headache and Pain” mecmuasında yayınlanan araştırmaya Türkiye’den katılan Prof. Dr. Derya Uludüz, araştırma sonuçlarını kıymetlendirdi.

Dünya Hastalık Kıymetlendirme Raporu’nun bilgilerini paylaşan Uludüz, “Rapor kapsamında 204 ülkede, 369 farklı hastalık üzerinde engellilik durumu incelendi. Yaklaşık 3,5 milyon iştirakçi ile gerçekleştirilen araştırma sonucunda her dört bayandan birinde görülen migrenin en yaygın engellilik nedeni olduğu ortaya çıktı. Buna nazaran migren en yaygın ikinci, 50 yaş altı bayanlarda ise birinci engellilik nedeni.” formunda konuştu.

Uludüz, migrenin bilhassa genç bayanlarda oluşturduğu iş gücü kaybı, toplumsal aktivitelerde, aile ve arkadaş münasebetlerinde etkilenmeyle en büyük özürlülük nedeni olduğunu vurguladı.

“Baş ağrısı şikayeti olanların yüzde 88,4’ü migren hastası”

Yapılan araştırmaya nazaran 2019 yılında 46,6 milyon insanın dünya genelinde başağrısı nedeniyle işine gidemediği lisana getiren Prof. Dr. Uludüz, toplam maluliyetin yüzde 5,4’ünün baş ağrısı olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Uludüz, araştırma hakkında şu bilgileri verdi: “Araştırmada gördük ki baş ağrısı şikayeti olan ve bu nedenle maluliyet yaşayanların yüzde 88,4’ü migren hastasıydı. Baş ağrısı sorunu erken maluliyet nedenleri içinde her iki cinsiyet de ele alınarak değerlendirildiğinde 3’üncü sırada görülüyor. 2’nci sırada ise depresif bozukluklar, 1’inci sırada ise bel ağrısı yer alıyor.

Özürlülüğe neden olan baş ağrısı yaşayanlarda migren ve tansiyon tipi baş ağrısı ön planda idi. Zira bu iki tip baş ağrısı hayli sık görülüyor ve bireyler çok fazla ilaç kullanmak zorunda kalıyor. Migren için hala kesin bir tedavi bulunmasa da semptomları tesirli biçimde tedavi edebiliyoruz. Fakat insanların hala üretken olduğu ve çalışması gerektiği yaşlarda olmasına karşın erken maluliyetine neden olan bu hastalık ciddiye alınmalı.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.