Meme kanseri tedavisinde umutlandıran çalışma

Tüm dünyada, yaşanılan bölge ve etnik kökene nazaran göğüs kanserine yakalanma ve göğüs kanserinden mevt oranları değişkenlik gösteriyor. ABD’de 2020 yılında göğüs kanseri nedeniyle 300 binin üstünde hasta, 40 binin üzerinde vefat bekleniyor. Erken teşhis edildiğinde göğüs kanserinde 5 yıllık hayat oranı yüzde 99’lara çıkarken, geç yani organlara yayılmış olanlarda bu oran yüzde 20’lere düşüyor.

Günümüzde genetik olarak yeni jenerasyon sıralama (Next generation sequencing) metodları kullanılarak bireye özel tedaviler planlandığını söyleyen Pittsburgh Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Kısmı Klinik Araştırmalar Yöneticisi ve Liv Hospital Ulus Konsültan Tabibi Prof. Dr. Atilla Soran, son yaptıkları araştırmanın göğüs kanseri tedavisinde yeni ufuklar açabileceğine dikkat çekti.

Erken evre göğüs kanseri olan hastaların yaklaşık yüzde 25’inde tedavi sonrası kanserin yine yayılımın rastlanabiliyor. Metastaz yapan yani organlara yayılan ileri evre göğüs kanserin de hastalara cerrahi, kemoterapi, hormonoterapi, immunoterepi ve radyoterapi üzere tedaviler yapılıyor. Hastalar ilaçların yan etikleri yahut kanserin yayılımı ile ortaya çıkan meselelerle geri kalan ömrünü idame ettiriyor. Günümüzde yeni kuşak sıralama metodları kullanılarak bireye özel tedaviler planlanıyor.

ABD de itibarlı tıp mecmuası heyecan veren araştırmayı yayınlandı

Prof. Dr. Atilla Soran’ın başkanlığında gerçekleştirilen ve Türkiye ile ortak yapılan çalışma, ABD’de bilimsel itibarlı yüksek Clinical Breast Cancer Mecmuası’nda bu hafta yayınlandı. Bu ortak çalışmada Türkiye’de takip edilen 41 hastanın kemik, akciğer, karaciğer ve beyin üzere organlarına yayılmış kanserlerde kanser genlerine bakılarak Türkiye’deki hastalar için farklı bir tümör gen profili olup olmadığı araştırıldı. Araştırmada 79 tümör geni ve 1369 mutasyonu hedefleyen özel bir araştırma tekniği ile tümör hücrelerinin DNA dizilimine bakıldı. Türk hastalarda 38 farklı tümör geninde 59 farklı değişiklik bulundu, bunların 8 adedinin klinik olarak kıymetli olduğu ve tedavide yol gösterici olabileceği ortaya konuldu. Türk hastalarda genel araştırmalardan farklı olarak kimi tümör genlerinin organ yayılımına neden olabileceği ve bu tümör genlerinin tespit edilip baskılanması ile tedavide muvaffakiyet elde edilebileceği gösterildi.

Bu yeni yayınlanan araştırma, bilhassa uzak organa yayılmış kanseri olan Türk hastalarının tümör genlerinde ortaya konan değişikliklerin tedavide yeni ilaçların önünü açabileceğini destekliyor. Prof. Dr. Atilla Soran, son 10 yılda Türkiye’den yahut Türkiye ile ortak yaptıkları çalışmalar ile ileri evre göğüs kanserinde dünyaya değerli katkıda bulunduklarını ve bu çalışmaların tedavi protokollerini değiştirdiğini söyledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.