Maskeyle nefes almakta güçlük çekiyorsanız nedeni bu 4 hastalık olabilir

Tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgınında maske kullanımının çok önemli kollayıcı tesiri olduğunu ve yaşamsal değer taşıdığını artık hepimiz biliyoruz. Lakin maske kullanımı birtakım şahıslarda nefes almakta zahmet çekmeye yol açabiliyor. Bunun sorumlusu olarak ekseriyetle ‘maske’ görülse de, aslında altta yatan neden burundan kaynaklı bir sıhhat sorunu olabiliyor. Maske ile nefes almakta sorun yaşayan bireylerin maskeyi uzun müddet kullanmaları ise sık ve uzayan üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına, bilhassa de boğaz enfeksiyonlarına taban hazırlayabiliyor. Vaktinde müdahale edilmediğinde de bu rahatsızlar kronikleşerek daha önemli sonuçlar oluşturabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Altuğ Özagar, maskeyle nefes almakta zorlanan bireylerin kesinlikle bir tabibe başvurmaları gerektiği ikazında bulunarak, “Nefes alma organımız burundur. Burun sayesinde hava, konkaların ve septumun geniş mukozal yüzeyleri tarafından ısıtılıyor, neredeyse büsbütün nemlendiriliyor ve büyük oranda filtre ediliyor. Münasebetiyle burun teneffüsün yetersizliği yahut yalnızca ağız teneffüsü, tüm bu işlevlerin kaybına yahut azalması yol açıyor. Kuru, serin ve filtre edilmemiş havanın boğazdan geçerek akciğerlere ulaşması da üst ve alt teneffüs yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor” sözlerini kullandı..

Dr. Öğretim Üyesi Özagar, burundaki sorunun tedaviyle ortadan kalkmasının maske kullanımının getireceği faydalara ek olarak, uzun müddetli kullanımdan ötürü gelişebilecek sorunları ve Covid-19’a yakalanma durumunda da enfeksiyonun oluşturacağı yıkıcı tesirleri azaltmak açısından da çok kıymetli olduğuna dikkat çekiyor.

Pekala burnumuzdaki hangi sorunlar maskeyle nefes almayı çekilmez hale getirebiliyor? Dr. Öğretim Üyesi Özagar, maske kullanırken nefes alma zahmetine yol açan burundaki 4 sıhhat sorununu ve tahlil yollarını anlattı.

Septum deviasyonu

Septum deviasyonu; burnu ikiye bölen ve kıkırdak ile ince bir kemikten oluşan bölmenin eğri olması manasına geliyor. Bu bölmedeki deformasyonlar burundan nefes alma sorunu yaratıyor. Daima maske kullanımı esasen problemli olan nazal teneffüsü azaltıp, oral teneffüsü artırıyor. Bu durum da kuru ve temizlenmemiş havanın boğazla direkt temasının artmasına ve boğazda farenjite yol açabiliyor. Bu nedenle eğri olan alanın cerrahi olarak düzeltilmesi çok kıymetli. Çoğunlukla endoskop kullanılarak yapılan ve yalnızca 30-35 dakika süren septum deviasyon ameliyatlarında hastaların yüzde 40’ında artık tampon kullanmaya gerek kalmıyor.

Konkalar (Burun etleri)

Burun anatomisinde septum dışında göze çarpan ikinci oluşum, burun boşluğunun yan duvarlarında uzunluklu boyunca uzanan ve ‘konka’ olarak isimlendirilen burun etleri oluyor. Konka boyutlarının büyük olmasına ‘konka hipertrofisi’ deniyor ve burun teneffüsünü zorlaştırdığı için çoklukla radyofrekans, bir diğer deyişle ses dalgasıyla küçültme süreci uygulanıyor. Radyofrekans metodu konkanın içine özel bir elektrot aracılığıyla belli frekans ve güçte enerji verilmesi temeline dayanıyor. Burun etinde rastgele bir kesinin yapılmadığı bu operasyonda buruna tampon konulmasına gerek duyulmuyor.

Alerjik rinit (Saman nezlesi)

Gözlerde ve burunda kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı… Kimi hastalarda bu yakınmalara baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük ve ses kısıklığı eşlik edebiliyor. Mukoza hastalığı olan alerjik rinit (saman nezlesi) burun teneffüsünü zorlaştıran bir öbür etkeni oluşturuyor. Çoklukla kulak burun boğaz muayenesi ile teşhis konuyor ve steroid içeren nazal spreylerle tedavi ediliyor.

Kronik sinüzit

Kronik sinüzit; sık olarak, örneğin yılda birkaç defa koyu burun ve geniz akıntısı, burunda tıkanıklık ile baş ağrısı üzere akut sinüzit ataklarıyla kendini gösteren ve endoskopik cerrahi prosedürlerle tedavi edilen bir öteki teneffüs yolu hastalığıdır. Kronik sinüzitte çoğunlukla gördüğümüz ve patolojik burun etleri olarak da nitelendirebileceğimiz nazal polipler ise bir öbür burun tıkanıklığı sebebidir ve tedavisi katiyen cerrahidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.