Laktoz intoleransı hakkında bilinmeyenler

Laktoz intoleransı, süt ve süt eserlerinin tüketilmesinden sonra kolondaki sindirilmemiş laktoz nedeniyle meydana gelen sindirim bozukluğunu tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. Dünya genelinde insanların kıymetli bir kısmı doğumdaki laktaz düzeylerinin büyük bir kısmını erken çocuklukta kaybetmeye başlar ve bu kayıp hayat boyunca devam eder. Fakat hipolaktazya (laktaz yetersizliği) prevalansı etnik kökene bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Dünya üzerindeki yetişkin insanların yaklaşık %70’inin laktoz intolerans olduğu düşünülmektedir. Birden fazla beyaz Kuzey Avrupalı 1-2 bardak sütü (250-500 mL) hiçbir yan tesir görülmeksizin içebilirken, kimi etnik kümeler laktoza karşı o kadar hassastırlar ki, bir fincan kahvedeki yalnızca 10-20 ml süt bile onları hasta etmeye yetebilir.

Laktoz içeren ve içermeyen besinler

Laktoz yalnızca memelilerin sütünde bulunan bir disakkarit olmasına karşın, süt ve süt eserleri pek çok besinin üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıyeten sütten saflaştırılan laktoz, teknolojik özelliklerinden ötürü endüstriyel besinlerde katkı hususu olarak, ilaçlarda ise dolgu hususu olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Laktozun renk ve su bağlama özelliği bulunmaktadır. Laktoz yaklaşık olarak glukozun yarısı, sakkarozun ise üçte biri oranında tatlılık vermektedir. Laktoz bu özelliklerinden ötürü tatlılarda, şekerlemelerde, ekmeklerde, sosis üzere işlenmiş et eserlerinde çok kullanılmaktadır.

Laktoz içermeyen besinler ise balık, tavuk, yeşil sebzeler, enginar, kuşkonmaz, soğan, sarımsak, yumurta, tahin, badem, soya sütü üzere besinlerdir.

Yıllandırılmış peynirlerde laktoz oranı düşüktür

Yıllandırılmış peynir daha az laktoz içerir. Peynir yapılırken sütteki laktozun bir kısmının peynir altı suyuna geçtiği düşünülür. Sonrasında ise peynirin içinde bulunan bakteriler vakitle laktozu kesimler. Peynir ne kadar uzun müddet bekletilirse o kadar laktoz parçalanır.

Laktoz intoleransı olanların süt eserleri tüketimi

Kimi süt eserleri üretim teknolojileri gereği düşük laktoz içermektedir. Birçok peynir çeşidinde laktozun büyük bir kısmı peynir altı suyuna geçmektedir. Yoğurt üretiminde ise sütteki laktozun bir kısmı parçalanmaktadır. Lakin yeniden de azımsanmayacak ölçüde laktoz içeren yoğurdun laktoz intoleranslılar tarafından daha rahat tüketilebiliyor olması, yoğurt bakterilerinin laktaz enzimi üretme yeteneğine ve laktaz enziminin mide asitliğini geçebilmesine bağlanmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.