Koronavirüsün yol açtığı 10 negatif duygu

Koronavirüse yakalanma telaşı katlanarak artıyor. Şahıslarda oluşan ‘pozitif çıkma’ korkusunun çaresizlik hissine yol açtığını belirten Klinik Psikolog Cansu İvecen, bu durumla baş etmekte zahmet yaşayanların ruh sıhhatinin olumsuz etkilendiğini söyledi. Virüsün tedavisi ile ilgili şimdi bir netliğin olmaması ve hastalığı her insanın farklı biçimlerde atlattığı istikametindeki bilgilerin bireylerde vefat korkusunu oluşturduğuna dikkat çeken İvecen, görülen bu tesirlerin hastalığın yayılımının sıklaşması ve bireylerin olumlu çıkması ile birlikte daha da şiddetlendiğini belirtti.

Koronavirüs testi müspet çıkanların ruhsal açıdan da kıymetli külfetler yaşadığını belirten Psk. İvecen, kıymetli ikaz ve tekliflerde bulundu.

Koronavirüsün yol açtığı 10 negatif his

Suçluluk hissi

Covid-19 tanısı alan şahıslar bu devir içerisinde kendine dönük sorgulamaları arttırarak virüsü nereden aldıklarına dair meçhullüğü zihinlerinde netleştirmeye çalışıyor. Bu belirsizliğe dair oluşan zihinsel meşguliyet bireylerin kendine dönük suçlamalarının artmasına ve etrafında müspet teşhis almamış öbür beşerler ile kendilerini karşılaştırarak bu durumun neden onların başına geldiğini sorgulamalarına yol açıyor. Covid testi müspet çıkanlar; sanki gereğince dikkat etmedim mi?, Eksik ya da yanlışlı yaptığım ne var? diyerek kendilerini sorguluyor. Virüsü yakın etrafındaki şahıslara bulaştırma mümkünlüğü ile birlikte kendilerine dönük olumsuz hisleri ve kendilerini yargılamaları da artıyor.

Öfke

Covid testi müspet çıkan hastalar, bu periyot içerisinde diğerlerini suçlayarak öfke duyabiliyor. Bu hissedilen öfke hali olumlu teşhis alan kimi insanların toplumsal ilgilerini de etkilediğinden beraberinde farklı sıkıntılara da yol açabiliyor.

‘Ya sevdiklerime bulaştırırsam’ korkusu

Müspet teşhis alan bireyler, bilhassa kronik rahatsızlığı olan aile bireyleri ile birlikte yaşıyorlarsa, ailedeki öteki üyelere bulaştırma noktasında ağır bir kaygı yaşıyor. Mümkün bir bulaş durumunda sorumlunun kendileri olacağını düşünen hastalar, öbür aile üyelerinin sıhhatleri ile ilgili olumsuz bir ekip felaketleştirici kanılara ve ağır kaygıya kapılıyor.

Çaresizlik

Hastalıkla birlikte duygusal zorlanmalar da yaşayan bu bireyler ‘daha farklı ne yapabilirdim, buna pürüz nasıl olabilirdim ya da hastalığının seyrinin daha ağır geçtiği durumlarda elimden öteki ne gelebilir’ üzere fikirler ile bir arada kendilerini çaresiz hissediyorlar.

Yalnızlık

Karantina müddeti ile birlikte meskende izole olan şahıslar sıhhat nedeniyle toplumsal ömrüne devam edemediklerinden bu durumun ne vakit sona ereceği ve tekrar eski yaşantısına döneceği ile ilgili kendilerini yalnız hissediyor. Karantina sürecinin tamamlanması ile birlikte toplumsal etrafının nasıl karşılayacağına dönük belirsizlikler şahıslarda telaş ile birlikte yalnızlık hissinin artmasına neden oluyor. Yaşı daha büyük olan, teknoloji kullanımı noktasında eksiklik yaşayan ve metropol hayat imkanına sahip olmayan şahıslar muhtaçlıklarını karşılama noktasında zorlandıklarından yalnız hissetme hissini daha şiddetli yaşayabiliyor.

‘İstenmiyorum’ hissi

Bu mühlet içerisinde öbür şahısların müspet olaylara karşı telaş ve endişeleri sebebiyle daha temkinli ve kimi vakit toplumsal ilgilerini sonlandırmaları ile birlikte bireyler kendilerini istenmeyen biri üzere hissedebiliyor. Bu durum da onları daha da zorlayabiliyor.

Mutsuzluk

Tüm bunlarla birlikte şahısların evvelden keyif aldığı aktiviteleri yapamaması, karantina sürecinde farklı birçok olumsuz hislere hapsolması, mesken içi faaliyetlerinin hudutlu olması şahısların mutsuz hissetmesine neden oluyor.

Güvensizlik

Virüsün yayılımın devam etmesi ve müspet olayların hastalık süreci sonrasında tekrar olumlu olma mümkünlüğü bireylerin ne kadar dikkat ediyor olsa da tekrarlanabileceği noktasında denetimin kendilerinde olmadığına dair inancı hissetmelerine neden oluyor. Bu da onların güvensizlik yaşamalarına yol açıyor.

Ümitsizlik

Müspet çıkan hadiselerin virüsü ailesine yahut toplumsal etrafına bulaştırmaları halinde bir diğerini enfekte ettiklerinden ötürü hüzünleri katlanıyor. Hele bir de kayıp yaşanırsa bunun sorumlusu olarak kendilerini gördüklerinden kederleri çok daha yıkıcı oluyor. Sürecin belirsizliğinin devam ediyor olması, hastalık ile ilgili şimdi bir kanıtlanmış bir tedavinin bulunamaması ve global olarak bir dünya sorunu haline gelmesi bireylerin ümitsizlik hissine kapılmalarına yol açıyor.

‘Ölecek miyim’ telaşı

Covid-19 olumlu tanısı alan şahıslar daha evvelden hastalığa karşı duymuş oldukları telaşa paralel mevt korkusunu çok daha ağır hissediyor. Hastalığı daha ağır seviyede atlatan hastaların, felaketleştirme dediğimiz en makus sonucu düşünme yapısına yatkın olduğundan korktukları durum ile karşı karşıya kaldıklarında zihinlerinde en felaket sonucu kurduklarını ve ağır bakımda yatabileceklerine ya da ölebileceklerine dair ağır tasalar taşıdıklarını görmekteyiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.