Koronavirüsle birlikte toplumda şiddet de yayıldı

“Şiddet” denilince akla birinci olarak bayana şiddet geliyor lakin pandemiyle birlikte toplumda her seviyede şiddet atmış durumda. Sıhhat çalışanlarına, çocuklara, toplum bireylerine yönelik şiddetin değişik cinslerine daha fazla rastlar olduk.

Salgının yarattığı şartlar nedeniyle toplumda şiddetin arttığını belirten Klinik Psikolog Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu, insan davranışlarını değiştirmek için cezaların yetersiz bir prosedür olduğunun altını çizerek “Ceza bir davranışı çok sıkıntı azaltıyor. Bu nedenle daha çocukluktan itibaren şiddeti norm dışı bırakan bir yetiştirme biçimi geliştirmek gerekiyor. Şiddete karşı kategorik bir tutum almamız gerekiyor. Bunun da tohumlarının çocuklukta atılabileceğini düşünüyorum” formunda konuştu.

“Duygusal şiddetin izleri çok daha uzun sürüyor”

Pandemide Şiddet Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu, sıhhat çalışanlarına yönelik fizikî ve sözel şiddetin bu periyotta arttığını vurgulayarak şiddeti kolaylaştıran kıymetli bir ögenin ötekileştirme olduğunu belirtti.

Sıhhat çalışanlarının pandemi ile eşleştirildiği için potansiyel Covid-19 taşıyıcıları olarak görüldüğünü söz eden Şalcıoğlu, “Bu yüzden ötekileştirmeye maruz kalıyorlar, damgalanıyorlar, ayrımcılığa uğruyorlar. Bu, ruhsal bir şiddettir. Öbür yandan pandeminin sıhhat sistemi üzerine bindirdiği yük yüzünden zorda kalan sıhhat çalışanlarına hastalar öfkelenerek fizikî şiddet gösteriyor. Ne ruhsal şiddet ne de fizikî şiddet kabul edilebilir reaksiyonlar değil. Fizikî şiddetin getirdiği yaralanmanın güzelleşmesi nispeten daha kısa periyodiktir lakin duygusal şiddetin izleri çok daha uzun sürer. Sıhhat çalışanları ruh sıhhati açısından kıymetli bir risk altında. Farklı ülkelerde sıhhat çalışanlarının intihar ettiklerini de maalesef görüyoruz. Bu çok kıymetli bir husus.” sözlerini kullandı.

Sıhhat çalışanlarının büyük bir yük altında ve çok sıkıntı şartlarda çalıştığını söz eden Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu, bu çeşit ortamların tükenmişlik sendromunu tetikleyebileceğini söyledi.

Tükenmişliğin bir manada kişinin bütün gücünün bitmesi ve çalışamaz hale gelmesi hali olduğunu belirten Şalcıoğlu, “Pandemi müddetince hastanelerde sıkıntı şartlarda hayatlarını riske atarak uzun saatler çalışan sıhhat çalışanları tükenmişlik sendromu açısından büyük bir risk altındalar” diye konuşuyor. Sıhhat çalışanlarının hasta ve hasta yakınlarının kaygı ve kaygılarını anlayarak davranmaları gerektiği tarafında toplumda bir görüş olduğunu kaydeden Şalcıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Sağlık çalışanlarımız hasta ve yakınlarının dertli olduklarının farkındalar. Hassas davranmaya çalıştıklarına eminim lakin çalışma şartları onlar için çok zorlayıcı olduğundan her vakit insanların istediği reaksiyonları veremeyebilirler. Bu çok insani bir durum. Asıl bizlerin onların yükünü fark etmemiz ve onlara karşı daha anlayışlı ve hassas olmamız gerekli. Bizim onlara gereksinimimiz var.” halinde konuştu.

Maske takmakta zorlananlar gerilime giriyor

Pandemi nedeniyle toplumsal şiddette de bir artış kelam konusu. Beşerler pandemi tedbirlerini uygulatmaya çalışan bireylere de fizikî ve sözel şiddet gösteriyorlar. Maskesini takmasını istediği için otobüs sürücüsünü bıçaklamaya çalışanlar, minibüslerde arbede çıkaranlar, ihtar yapan polise reaksiyon gösterenler… Kısıtlamalara bağlı olarak engellenmişliğin, özgürlüğün sonlandırılmasının öfkeyi çarçabuk tetiklediğini ve buna bağlı olarak kimi insanların şiddete baş vurduklarını söyleyen Prof. Dr. Şalcıoğlu, gerilim, işsizlik, belirsizlik ve tasanın ruhsal olarak ağır bir yük yarattığından insanlarda öfkenin daha süratli tetiklendiğini tabir etti.

Bbazı insanların psikiyatrik bozuklukları olabileceğini de hesaba katmak gerektiğini söyleyen Şalcıoğlu, “Klostrofobisi olan bir insan maske takınca derdi artıyor, panik atak bile geçirebiliyor; o yüzden maske takamıyor. Astım üzere rahatsızlıkları olanları maske takmak rahatsız ediyor. Bu üslup fizikî ve ruhsal meseleler olduğunda da öfkenin çok daha çabuk tetiklenebildiğini ve şiddet davranışıyla sonuçlanabildiğini düşünmek mümkün.” sözlerini kullandı.

Koronavürüsle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini vurgulayan Şalcıoğlu, “Artık bildiğimiz formuyla eski hayat bitti; gelecekteki hayat bu türlü olmayacak. Biraz gerçekçi olmak ve bu gerçeği sindirmek lazım. Covidsiz bir hayat kelam konusu değil artık. Yeni tedbirlerle, yeni bir düzenle hayatımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Biz ahenk yetisi güçlü varlıklarız. Bu yeni yaşama ahenk sağlayarak bu devrin üstesinden gelmemiz mümkün” dedi.

Konut içi şiddet arttı

Pandemiyle birlikte mesken içi şiddet artmış durumda. Birleşmiş Milletler’in bilgilerine nazaran son bir yıl içinde, pandemiyle birlikte 243 milyon bayan şiddete uğradı. Memleketler arası kuruluşların bildirdiği istatistiklere nazaran pandemide mesken içerisindeki şiddetin artmış olduğunu belirten Prof. Dr. Şalcıoğlu, bilhassa eşe yönelik şiddetin artığını lisana getirdi.

Birtakım ülkelerde meskende şiddet nedeniyle acil çizgileri arama oranlarının yüzde 50-60’lara varan oranlarda arttığını belirten Prof. Dr. Şalcıoğlu, “Ülkemizde bayana şiddette bir artış görülmediği belirtiliyor. Halbuki, araştırmalar gösteriyor ki konut içerisinde şiddet gösteren bulunduğunda bayanların yardım sınırlarını arama ihtimalleri düşüyor. Şiddet gören bayan şiddet gösterenle yasaklar nedeniyle dört duvar ortasında sıkışmış durumda oldukları için yardım arayamıyorlar. Hasebiyle şiddeti gösterenler yanlarında olduğundan ötürü arayamayan bayanlar olduğunu düşünürsek şiddetin aslında arttığını düşünmek daha mantıklı. Elbette bu durumdan etkilenenler yalnızca bayanlar değildir; şiddet gören erkeklerde vardır lakin araştırmalar ekseriyetle şiddetin yüzde 85’inin bayana yönelik olduğunu gösteriyor. Konutta şiddet varsa çocuğa yönelik şiddet de artıyor. O yüzden pandemi devrinde çocuğa şiddetin de artmış olması olası.” halinde konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.