Koronavirüse karşı ağız ve diş sağlığına dikkat

Covid-19 virüsünün bedenimize ağız ve burun boşluğu yoluyla girdiğini hatırlatan Acıbadem Eskişehir Hastanesi Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Diş Doktoru Feyza Tansel, “Ağız hijyeni ve sıhhatine dikkat edilmezse virüs daha süratli yayılım gösterebilir ve bedenimizde yıkıma sebep olabilir. Bu sebeple bağışıklık sistemimizi güçlendirecek her türlü tedbiri alırken ağız ve diş sıhhatimize ihtimam göstermek zorunluluktur” ikazında bulunuyor.

Diş eti sıhhati, diyabetle kontaklı

Sağlıklı ağız, tüm bedeni koruyan bir düzenek üzere çalışıyor. Dişlerimiz yiyecekleri öğütüp mideye gönderdiğinde sindirim sisteminin işi kolaylaşıyor, ağzımızdaki ve burnumuzdaki sağlıklı yapı mikropları bedenimizden uzak tutmaya yarıyor. Ağız ortamı karmaşık bir bakteri florasına sahip olduğu için birçok hastalık ağızda başlıyor ve ilerliyor. Beden direnci ile ağız sıhhati ortasındaki ilgiyi araştırmalar da ortaya koyuyor. Örneğin diş eti sıhhati ile diyabet ve kalp hastalığı ortasında yakın münasebet olduğu biliniyor. Lakin ağız ve diş bakımı vakit zaman ihmal edilebiliyor. Bilhassa pandemi devrinde rutin bakımı ertelemenin büyük bir sorun olacağına, uzun devirde de sıhhat açısından kıymetli riskler doğuracağına dikkat çeken Diş Tabibi Feyza Tansel, “Ertelediğimiz ağız ve diş sıhhati problemleri bedenimizdeki öteki sistemleri de etkileyerek enfeksiyonlara karşı bizi dirençsiz hale getirir” diyor.

Kurallara uymayanları uyarın

Salgın devrinde ağız ve diş sıhhati açısından kıymetli bir endişe nedeni de Covid-19 bulaşma riskinin artacağı fikri oluyor. Salgın periyodunda her türlü diş tedavisi yapılabildiğini, tercih edilen merkezde Sıhhat Bakanlığı’nın belirlediği hijyen kurallarına uyulması halinde tedirginliğe gerek olmadığını anlatan Diş Tabibi Feyza Tansel, şöyle devam ediyor: “Öncelikle doktorunuz detaylı bir hasta öyküsü alır. Doktorunuzun ve yardımcı çalışanın esirgeyici tıbbi cerrahi maske (N95 yahut FFP2), bone, yüz kollayıcı siperlik ve izolasyon kıyafetleri kullanması gerekir. Bu kollayıcı tedbirlere dikkat edilmediğinde doktorunuzu uyarmaktan çekinmeyiniz. Tercih ettiğiniz merkezde tedavi yapılacak ünite alanlarının doğal havalandırılması çok kıymetlidir. Kış mevsimine girdiğimiz bu günlerde doğal havalandırmanın mümkün olamayacağı ihtimaline rağmen doğal hava akışı sağlayan yahut hepa filtreli havalandırma sistemi ile kesinlikle sağlanmalıdır”

Diş sıhhatinizi korumak için bunları unutmayın

Pandemi periyodunda diş sıhhatini korumak için uyulması gereken kuralları hatırlatan Diş Doktoru Feyza Tansel, tekliflerini şöyle sıralıyor: “Dişlerinizi, yatmadan evvel ve sabah olmak üzere günde iki sefer, iki dakikadan kısa olmamak kaydıyla fırçalayın. Lisanınızı de fırçalamayı unutmayın. Diş ipi kullanın. Altı ayda bir rutin diş sıhhati denetimini ihmal etmeyin. Diş taşlarınızı temizletin. Diş fırçanızı 2-3 ayda bir yenileyin.Diş yapısına ziyan verebilecek ağza kalem ya da toka sokma üzere alışkanlıklardan vazgeçin. Diş gıcırdatma sorunu yaşıyorsanız tedavisi için doktora başvurun. Portakal, mandalina, kivi, limon ve greyfurt ağız içi tükürük salgısını artırdığı için bol bol tüketin. Her yemekten sonra kesinlikle su için, ağzınızı çalkalayın. Gazlı içecek tüketimini azaltın, mümkünse hiç tüketmeyin. Dişlerde temizleme tesiri yapan elma, havuç üzere sert zerzevat ve meyveleri ısırarak yemeye ihtimam gösterin. Diş çürüklerini önlemek için sağlıklı beslenin, süt, yoğurt ve peynir tüketin.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.