Koronavirüs ve deprem korkusu panik atağı tetikliyor

Dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını ve Türkiye’de yaşanan zelzeleler nedeniyle birçok kişinin panik atak ve tasa bozukluğu yaşadığını söyleyen Medicana Bahçelievler Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Özcan Kılıç Başlı, bu problemle karşılaşanlara tekliflerde bulundu. Başlı, “Panik atak sürecinin yönetilmesinde temel adım kişinin durumu fark etmesidir. Gerilim idaresini kolaylaştıracak yoga, nefes idmanları üzere uygulamalar da telaş seviyesini azaltabilir” dedi.

Ömür kalitenizi olumsuz etkiliyor

Panik atağın nasıl ortaya çıktığını ve panik atak geçiren şahısların bu durumu fark etmesini sağlayacak belirtileri anlatan Uzm. Dr. Başlı, şunları söyledi: “Panik atak, mantıklı bir nedenden bağımsız olarak birkaç dakika içinde kendi gösteren telaş ve dehşet ataklarıdır. Atak mühletince şahısta çeşitli fizikî değişimler meydana gelir ve kişi denetimini kaybedebilir. Bireylerde hayat uzunluğu birkaç sefer; gerilimli, tehlikeli, travmatik olaylardan sonra panik atak görülmesi olağan kabul edilebilir. Gerilimli durumun ortadan kalkmasıyla bu şahıslar eski hallerine geri döner. Fakat panik atakların sık sık ve beklenmedik bir halde görülmesi, kişinin dehşet ve telaş içerisinde uzun vakit geçirmesi üzere durumlar; panik bozukluğun bir işaretidir. Panik atak, birçok vakit kendi başına hayatı tehdit edecek ölçüde önemli bir durum olmasa da ömür kalitesini olumsuz etkiler” dedi.

Bu belirtiler panik atağın habercisi olabilir

Panik atağın hiçbir işaret vermeden rastgele bir vakitte meydana gelebileceğini söyleyen Başlı, atak sona erdiğinde kişi kendini yıpranmış ve yorgun hissedebileceğini söyleyerek, “Panik atak sırasında, vefat korkusu, kendini tehlikede hissetme, denetimi kaybetme, terleme, nabızda hızlanma, titreme, nefes darlığı, kişinin boğazı sıkılıyormuş üzere hissetmesi, karın krampları, sıcak basması, baş dönmesi, sersemlik, baş ağrısı üzere belirtiler görülebilir. Panik atak ile ilgili en dertli durumlardan birisi atak geçiren bir kişinin tekrar atak geçireceğine dair ağır bir dehşet duymasıdır. Kişi, tekrar panik atak geçirmemek için atağı tetikleyebilecek durumlardan kaçınır” diye konuştu.

Ruhsal ve toplumsal birçok etken bulunuyor

Panik atağın riskini artıracak pek çok ruhsal, toplumsal, ekonomik, çevresel etken sayılabileceğini söyleyen Dr. Başlı, “Sevilen bir yakının önemli bir hastalık geçirmesi yahut hayatını kaybetmesi. Cinsel taarruz, trafik kazası üzere travmatik bir olay yaşanması. Bebek sahibi olmak, boşanmak, üniversiteden mezun olmak üzere hayatı büyük ölçüde değiştirecek durumların ortaya çıkması. Çocukluk devrinde ruhsal ve fizikî istismara maruz kalmak. Sarsıntı, yangın, sel üzere doğal afetleri yaşamak, afetlerden ziyan görmek. Pandemi sürecinde olduğu üzere daima hastalık kapma yahut ölme korkusu taşımak üzere olaylar, panik atak gelişimini tetikleyebilir” dedi.

Başlı, koronavirüs endişesinin yanına zelzele üzere bir doğal afetin eklenmesinin tasa düzeyini düzgünce artıracağına dikkat çekerek, “Panik bozukluk gelişimde tesirli olan çeşitli genetik, toplumsal ve fizikî farklılıklar vardır. Kimi bireyler, olaylar karşısında daha telaşlı ve karamsar hisler besleyebilir. Bu bireyler, panik atak geçirmeye daha eğilimlidir. Bahsi geçen şahıslar, gerilimle karşı karşıya kaldığında olayın üstesinden gelemeyeceğini düşünerek paniğe kapılır. Bu sebeple görece kolay ve tahlili kolay bir olay karşısında bile çok reaksiyon gösterebilir” tabirlerini kullandı.

“Pandemi ve sarsıntılar tasayı artırdı”

Bilhassa 2020 yılında tasa bozukluğunun beşerler ortasında yaygınlaştığını söyleyen Uzm. Dr. Başlı, “Panik atak, ortada bariz bir neden yokken ani başlangıçlı ağır kaygı ve korku hissidir. Bu durum çoklukla tetikleyici bir olaydan sonra meydana gelir. Tetikleyici olaylara örnek vermek gerekirse son devirlerde yaşanan İzmir zelzelesi ve hala içerisinde bulunduğumuz pandemi süreci bu olaylar ortasında. Şiddetli bir sarsıntı sonrası korkmak ve kaygılanmak epey doğaldır. Lakin olay üzerinden makul bir mühlet geçtikten sonra hala panik halinin devam etmesi, kişinin yardıma muhtaçlığı olduğunu gösterir” dedi.

Panik atağın üstesinden nasıl gelinir

Panik atak hastalarına psikoterapiyi öneren Uzm. Dr. Başlı, kelamlarını şöyle tamamladı: “Panik atak sürecinin yönetilmesinde temel adım kişinin durumu fark etmesidir. Korku ve kaygılarını belirleyen kişi, bu hislerin üzerine giderek durumla yüzleşebilir. Ayrıyeten gerilim idaresini kolaylaştıracak yoga, nefes idmanları üzere uygulamalar da korku seviyesini azaltabilir. Kendi başına panik atak sorununu aşamayan kişinin profesyonel bir yardım alması yararlı olur. Panik bozukluk tedavisi, atak sıklığının ve şiddetinin azaltılmasını sağlar. Tedavide en sık başvurulan yol psikoterapidir. Psikoterapi, atakların hangi durumlar sonucu geliştiğini ve ataklarla nasıl başa çıkılabileceğini anlamaya yardımcı olur. Şahısta panik atağa sebep olan tetikleyici olayların bir çeşit provası yapılarak, kişinin atak yönetme kabiliyeti kazanması sağlanır. Psikoterapinin kâfi olmadığı ya da psikoterapiye ek bir tedavi alması gereken şahıslarda çeşitli ilaçlar kullanılabilir.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.