Koronavirüs salgınında kalp hastalarına 10 önemli kış uyarısı

Koronavirüs salgınında yaşanan vefatlar tüm dünyada kaygı yaratsa da, kardiyovasküler hastalıklar hala dünya çapında bir numaralı vefat nedeni olarak yerini koruyor. Dünya çapında tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 30’unu kardiyovasküler hastalıklar oluşturuyor.

Mevsimlerin kardiyovasküler olayların sıklığı üzerine yapılan çalışmalarda, bilhassa sonbahar ve kış mevsimi üzere soğuk aylarda mevt riskinin daha yüksek olduğu görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nazan Kanal, ölümlerdeki bu artışın tek bir nedeni olmadığının altını çizerek, sıcaklık değişimi, fizikî aktivite azlığı, hava kirliliği, enfeksiyonlar ve kusurlu beslenme alışkanlıkları üzere çoklu risk faktörleriyle temaslı olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Kanal, kıymetli olan öteki risk faktörlerinin de kandaki fibrinojen, kolesterol ve vazoaktif hormonların (damar büzüşmesi nedeni olan hormonlar) soğuk aylarda yükselme eğilimi oluşu olduğunu söz etti.

Ayrıyeten bir öteki faktör ise sonbahar ve kış mevsiminde mevsimsel grip ve gibisi enfeksiyonların artışıyla birlikte koronavirüse yakalanma riskinin artması. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nazan Kanal, “Bugüne kadarki deneyimler virüs enfeksiyonu öncesi kronik sıhhat meseleleri olanların olmayanlara nazaran hastaneye yatırılma mümkünlüğünün 6 kat ve ölme riskinin 12 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.” ikazında bulunarak, koronavirüslü yaklaşık 3 bireyden birinde kardiyovasküler hastalık olduğunu belirtti.

Salgın sürecinde hastanelerde daha az kalp krizi ve felç olayları olduğuna dikkat çeken Kanal, “Bu tablo her iki sorunun azalmakta olduğu manasına gelmiyor. Son istatistikler, insanların hastaneye müracaatlarını ertelediklerini yahut büsbütün kaçındıklarını gösteriyor. Meğer hastane dışı ani mevt sıklığında artış mevcut. Kalp hastalığı ve felç üzere kardiyovasküler hastalıklar hala dünyanın önde gelen mevt nedenidir.” sözlerini kullandı.

Pekala koronavirüs salgınında kalp hastaları kış aylarında sıhhatlerini korumak için hangi tedbirleri almalılar? Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazan Kanal, kış aylarında kalp hastalarının dikkat etmeleri gereken 10 kuralı anlatarak, kıymetli teklif ve ikazlarda bulundu.

Koronavirüs salgınında kalp hastalarına 10 değerli kış uyarısı

Sıhhat denetimlerinizi ertelemeyin

Denetimlerinizi yaptırmak için pandeminin geçmesini beklemeyin. Eski olağan günlere dönmek için önümüzde uzun bir yol var. Beklemeniz, geri dönüşümsüz sıhhat sorunu yahut uzun hastane yatışlarıyla sonuçlanabilir.

İlaçlarınızı ve tedavileri aksatmayın

En çok da riskin arttığı bu soğuk aylarda ve pandemi ortamında kan şekeri, tansiyon, kolesterol ve tiroit üzere kıymetleriniz olağan olmalı. Böylelikle tüm beden sisteminiz daha güçlü olur.

Ani sıcaklık değişimleri damarlar için gerilim nedeni olabilir

Ani sıcaklık değişimleri damarlar için gerilim nedeni olabiliyor. Bunun sonucunda damarlarda spazm yahut büzüşme atakları yaşayabilirsiniz. Çok soğukta yürüyüş yapmak, sauna, soğuğa yakın suyu olan deniz yahut havuzda yüzmek ve soğuk suyla duş yapmak epeyce riskli. Soğuk havada dışarı çıkmanız gerekli olursa, kıyafetinizi sizi sıcak tutacak halde seçmeli ve ağır fizikî aktiviteden kaçınmalısınız.

D vitamini değerli

Pandemi nedeniyle uzun müddet konutta kaldınız ve artık kış mevsiminde D vitamini üretiminiz de pek olmayacak. D vitamini iskelet sistemi için kıymetli olduğu kadar, bağışıklık sistemi, kimi hormonların üretilebilmesi, damarlar, kalp kası ve tiroit sıhhati için de gerekli. D vitamini düzeyinizi olağan hudutlarda tutun.

Kilo denetimi için çalışmanın tam vakti

Meskende kalmak çoğumuzda kilo almaya neden oluyor. Ülkü kilonuzun üzerindeyseniz hem kardiyovasküler hastalıklar hem de teneffüs sorunları için riskiniz artıyor. Günlük kalori alımınızı düşürüp sağlıklı beslenip antrenman yaparak kilo vermeyi deneyin. Her besinde “Sağlıklı mı ve bunu yakabilecek miyim?” diye kendinize sorun. Tek başınıza başaramayacağınızı düşünüyorsanız bir diyetisyenden yardım isteyin.

İdmanı unutmayın

Meskende kalmak ve toplumsal aralık kuralı, hareketsiz kalmanızı gerektirmez. Sağlıklı bir kalp damar sistemi için haftada 5 gün, 20-30 dakika idman yapmaya ihtimam gösterin. Konutunuzda yahut sokağınızda maske ve toplumsal uzaklığa dikkat ederek yürüyebilirsiniz. İnternetteki idman programlarını da hekiminize danışıp uygulayabilirsiniz.

Kendinizi dinleyin

Kalp krizi, felç ve Covid-19 enfeksiyonu belirtilerini kaçırmayın. Göğüs ağrısı, nefes almada zahmet, ishal, tat ve koku kaybı, boğaz ağrısı, ateş, titreme yahut şuur bulanıklığı şikayetiniz olursa, hastaneye başvurun.

Grip ve zatürre aşıları hiç olmadığı kadar değerli

Grip ve zatürre aşıları sizi Covid-19’a karşı değil ancak öbür virüs ve bakteri enfeksiyonundan koruyabiliyor. Hastalansanız bile hastalık sürecini daha hafif atlatmanızı sağlayabiliyor. Hekiminiz da uygun buluyorsa grip ve zatürre aşısı yaptırmanızda yarar var.

Mikroplardan korunun

Covid-19 korunma prensipleri en çok sizin için geçerli. Maske kullanımı, toplumsal uzaklık ve el temizliğinizin hala en güçlü koruyucularınız olduğunu unutmayın.

Faal kalmaya çalışın

İzolasyon duygusu vücut ve ruh sıhhatine ziyan verebiliyor. Hasebiyle evdeyseniz ve yalnızsanız, bedel verdiğiniz beşerlerle ve dünya ile ilişkide kalın. Kendinize hobiler edinin, vücudunuzu ve zihninizi meşgul edecek uğraşlar bulun.

Bu belirtilerde her ‘dakika’ çok kıymetli

Acil durumlarda salgın nedeniyle hastaneye başvurmaktan korkulmaması gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nazan Kanal, tedaviyi ertelemenin çok önemli sıkıntılara neden olabileceği ihtarında bulundu. Kanal, “Unutmayın ki kalp krizi ve felç önemli sakatlığa yol açabiliyor, daha da berbatı ölümcül olabiliyor. Hasebiyle bu hastalıklar Covid-19 enfeksiyonundan hala daha tehlikeliler. Acil bir durumda her dakika değerlidir. Göğüs ağrısıyla birlikte bir yahut iki kolda, sırtta, uzunluğunda yahut çeneye yayılan ağrı yahut rahatsızlık ile nefes darlığı, kalp krizi belirtileridir. Ani yüz sarkması, kol yahut bacakta güçsüzlük ya da konuşma zahmeti de inme semptomlarıdır. Bu yakınmalarda ‘önemsizdir, geçer’ demeyin, acil yardım isteyin.” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.