Koronavirüs salgını, diyabet tedavisini de etkiledi

Covid-19 salgınının, diyabet hastalarının tedavi algoritmalarında da değişime yol açtığını anlatan Tıp Fakültesi Dekanı ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sait Gönen, “Kronik hastalıkları olan koronavirüs hastalarından ağır bakıma gidiş oranı maalesef diyabetlilerde de çok yüksek. Diyabet hastalarının tedavileri aslında salgın periyodunda bir ölçü aksadı. Covid enfeksiyonu geçiren diyabet hastalarında tedavi boyunca en sağlam olan, insüline devam edilmesi aslında. Biz bilhassa koronavirüs nedeniyle hastanede yatan diyabet hastalarında ağır olarak insülin kullanıyoruz. Ağızdan alınan diyabet ilaçlarına da devam edilebilir lakin salgının kendisinin de bir algoritmasının oluştuğunu söyleyebiliriz bu hususta. Mesela bedenden idrarla birlikte sıvı attırarak şekeri düşüren yeni jenerasyon ilaçlardan ve bugünlerde de çok tanınan olan bir diyabetik ilaç var. Bu ilacın bilhassa Covid tedavisi sürerken diyabet hastalarının daha fazla sıvı kaybetmesini önlemek gayesiyle kullanılmaması gerekiyor” dedi.

Covid mühletince insülin kullanılması daha inançlı

Bilhassa kalp hastalığı ya da böbrek yetmezliği olan diyabet hastalarında daha uygun sonuçlar verdiği için kullanımı tercih edilen ve yeni jenerasyon diyabet ilaçlarından kimileri çok sıvı kaybına yol açarak koronavirüs tedavisini daha da zorlaştırabileceğine işaret eden Sait Gönen, diyabet hastalarında yaygın olarak kullanılan kimi ilaçlarla ilgili ise rastgele bir olumsuz görüş olmadığını söylese de, en inançlı seçeneğin, Covid tedavisi bitene dek hastanın tabip denetiminde büsbütün uzun tesirli insüline geçmesinin olduğunu söyledi. Gönen, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Özellikle de serviste yatan hastalar, koronavirüste ağır seyrediyorsa, kesinlikle yalnızca insülinle takip edilmelidir. Lakin konutta kovid tedavisi gören diyabet hastaları da son 3 aylık kan şekeri ortalaması olağan aralıktaysa ilacı Covid tedavisi bitene kadar bırakabilir. Değilse, tabiplerinin düzenleyeceği dozlarla, uzun tesirli insüline geçmeleri çok daha inançlı olacaktır.”

D vitamini dışında vitamin alımı önermiyoruz

Koronavirüs geçiren hastalarda yahut koronavirüsten korunmak için vitamin kullanımına dair de toplumda büyük bir baş karışıklığı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gönen, kelamlarını şöyle noktaladı: “Vitamin kullanımı ile ilgili de toplumda bir kavram düzensizliği var. Şunu biliyoruz ki, olağan sağlıklı beslenen bir insan, gereksinimi olan vitaminleri büsbütün besinlerden alır. Bunun tek istisnası D vitaminidir. Zira D vitamininin en büyük kaynağı, güneş ışığıdır. Bu da muhakkak aylarda, güneş ışığının dik geldiği devirlerde sentezlenebilir. Besinlerdeki D vitamini yetersizdir. Kimi ülkelerde besinlere da D vitamini desteği yapılıyor. Lakin bizde bu türlü bir destek yok. O nedenle D vitaminini dışarıdan almamız gerekebilir. Ayrıyeten diyabet hastalarında çok sık kullanılan bir diyabet ilacı uzun vadeli kullanımda B12 vitamini eksikliğine yol açabiliyor. Onun için bu hastaların B12 vitamin seviyelerine bakılıp, eksiklik varsa B12 vitamini almaları önerilebilir. Onun dışında ekstra vitamin kullanımını önermiyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.