Koronavirüs hastalarına güç veren beslenme önerileri

Koronasuvirüs olay sayıları her geçen gün artarken, test sonucu olumlu çıkan bireylerin beslenme tertibinde dikkat etmesi gereken kurallar her geçen gün daha fazla ehemmiyet kazanıyor. Hastalığın bağışıklık sisteminin gücüyle yakından alakası artık herkes tarafından biliniyor. Bağışıklığı güçlü tutmak için ise en yanlışsız yol sağlıklı bir beslenme sisteminden geçiyor. Uz. Dyt. Nihan Yakut, koronavirüs hastalarının beslenme tertibinde dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Tüm besin ögelerini içeren diyetler tercih edilmeli

Koronavirüs testi olumlu çıkmış ve tedavi sürecinde olan bir kişinin en temel gereksinimi, tüm besin öğelerinin olduğu ve çeşitlilik içeren bir diyet uygulamasıdır. Et ve et eserleri, süt ve süt eserleri, meyve, zerzevat, kurubaklagil, tahıl ve yağlı tohumların olduğu bir beslenme örüntüsü bu süreçteki güçlü bağışıklık için olmazsa olmazlardandır.

Tüm besin öğeleri istikrarlı biçimde tercih edilmeli, mümkün olduğunca doğal içerikler kullanılmalıdır. Kilo verme sürecindeyken virüse yakalanan bireylerin çok düşük kalorili ve eksik besin öğeleri bulunan diyetleri bırakması değerlidir. Bu devirde bedenin kâfi ve istikrarlı beslenmesini sağlayabilecek muhtaçlığın tamamını karşılayabilecek istikrarlı diyetler uygulanmalıdır.

Günde en az 2 litre su tüketiminin tedavideki yeri çok kıymetli

Testi olumlu olan ve tedavisi başlayan bireyler mevsimine uygun taze meyve, zerzevat tüketmeye itina göstermelidir. Diyet planı tüm besin öğelerini içermelidir. Büsbütün doğal besinlerden yararlanılmalı, ağır katkı unsuru içeren besinlerden kaçınılmalıdır.

Bu süreçte mutlaka ihmal edilmemesi gereken nokta sıvı tüketimidir. Günde en az 2 litre sıvı tüketimi, hastalıkla savaşan vücudunuzun toksinlerini atması için epey kıymetlidir.

Bu devirde yapılacak en büyük yanılgı, boş karbonhidrat kaynaklarını ağır tüketmektir. Kolay şeker ve şerbet içeren besinler, ağır yemekler, ateşle temas ederek pişen besinler, fast food üzere besinler, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Bu vitamin ve minerallerle koronavirüsü yenin

Koronavirüs tedavi sürecinde vücudumuzun tüm vitamin ve minerallere muhtaçlığı vardır. Bilhassa bir besin kümesi yahut öğesi kurtarıcı nitelik taşımaz. Tam manasıyla sağlıklı beslenme için her bir besin öğesi günlük beslenmede yer almalıdır. Buna göre azami ölçüde kesinlikle alınması gereken besin öğeleri A, C, D ve E vitamini, selenyum ve çinko mineralleridir.

Yağlı tohumlar, kıymetli ölçüde E vitamini, çinko ve selenyum içermektedir. Bu nedenle gün içinde fındık, badem, ceviz tüketilmelidir. C vitamini kaynağı olan turunçgiller her gün kesinlikle yenmelidir. Kâfi A vitamini alımı ve güçlü bir bağırsak florası için çözünür ve çözünmez lifler, tam tahıllı besinler ve sebzelerden kâfi seviyede alınmalı, kefir, yoğurt, turşu, sirke üzere fermente besinler diyet içerisinde yer almalıdır.

Ihlamur, adaçayı üzere bitki çayları boğaz enfeksiyonu ağırsa zencefil eklenerek tüketilebilir. D vitamini koronavirüs ile ilgili değerli araştırmalara mevzu olan bir vitamindir. Lakin tabip onayı olmadan alınması ve kullanılması risklidir. D vitamini preparatları kullanımı için de tabibe danışılmalıdır.

Belirtisiz atlatıyor olsanız da ağır antrenmanlardan kaçının

Covid müspet bireylerde antrenman semptomlara bağlı değişiklik göstermelidir. Şayet ağır kas ağrıları ve ateş varsa antrenman yapılmamalı, daha çok dinlenmeye vakit ayrılmalıdır. Ateşin olduğu durumlarda antrenman beden ısısını artırarak hastalık seyrini ağırlaştırabilir.

Hafif semptomlu yahut semptomsuz formda geçiriliyorsa, düşük tempolu idmanlar yapılabilir. Ağır antrenman programlarından kaçınılmalıdır. Yumuşak pilates bantlarından dayanak alınarak kas kümelerini çalıştırmaya yönelik idmanlar yahut hava sirkülasyonu olan bir odada yürüyüş yapılabilir.

Yürüyüş bandı bulunuyorsa günlük 20- 30 dk. yavaş tempolu yürüyüşler yapılabilir. İdman bedene hala güçlü olduğunu hatırlatan değerli bir aktivitedir.

Koronavirüs en çok yorgunluğu seviyor

Bağışıklığı güçlendirmek; kâfi uyku, antrenmanın eşlik ettiği bir ömür, istikrarlı ve kaliteli bir diyet ile mümkündür. Bunlar bağışıklık sistemi bir puzzle üzere düşünüldüğünde olmazsa olmaz, bulunmadığında da bütünü bozan kesimler üzeredir.

Koronavirüs en çok yorgunluğu sevmektedir. Bilhassa bedensel yorgunluklar bu müddette en az indirilmeli, uyku için ayrılan müddet artırılmalıdır. Günlük ortalama 8 saat uyku uyunmalı ve mümkünse uyku hijyenine değer verilmelidir. Vücut ve zihin, yeteri kadar dinlenirse kendini çok daha düzgün yenileyebilir. İdman yapılabildiği ölçüde hafif olarak kesinlikle her gün tekrar edilmeli, sağlıklı bireyler için mümkünse açık ve geniş alanlarda, koronavirüs tedavi sürecinde ise meskende tertipli biçimde yapılmalıdır.

Bağışıklığın en değerli ögelerinden olan beslenme için, şayet bireylerin daima dışardan yemek yeme yahut fast-food tüketme alışkanlığı varsa yahut sık sık öğün atlanıyorsa bu alışkanlıklar süratlice değiştirilmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.