Kilo vermenizi engelleyen 10 hata

Birçoğumuz hayatının bir periyodunda kesinlikle diyet yapmıştır. Hemencecik, süratle kilo vermek için kulaktan duyduğumuz programları denemiş, tahminen kilo vermiş fakat sonrasında daha fazlasını almışızdır. Birçok vakit süratli kilo verme isteğiyle yanlış diyetleri uygulayabiliriz, bunlar zayıflamamızı zorlaştırabilir. Sağlıklı beslenmeye ya da ne sıklıkla antrenman yapıldığına bakılmaksızın birçok insan diyet konusunda tıpkı kusurları yapar. Bu yanılgılar yalnızca bizi diyet yapmaktan bıktıran ve uzaklaştıran hedefsiz uğraşlar olmanın dışında sıhhatimizi bozarken, daha fazla kilo almamıza da neden olur. İşte, o yanlışlardan bazıları…

1. Her kaloriyi saymak

Diyet yaparken, kalorinin olağan gereksiniminden az olması istenen bir durum lakin unutulmamalı ki tüketilen besinlerin kalitesi ve içerikleri kaloriden çok daha değerli. Şayet kaloriyi az tüketmeye çalışırken, protein gereksinimini göz önünde bulundurmazsanız, kas kaybı yaşayabilirsiniz. Yapılan çalışmalar, düşük glisemik indeksli karbonhidrat tüketenlerin, birebir kaloride fakat daha yüksek glisemik indekse sahip karbonhidratla beslenenlere oranla daha fazla kilo kaybettiğini ortaya koymuş.

2. Her gün tartılmak

Zayıflama diyeti müddetince sizi demoralize edebilecek en değerli ögedir tartılmak. Gün içinde bile değişimler görülebilir; ödem artışı, kabızlık, total kiloyu etkileyebildiği için tartıya çıktığınızda kendinizi kilo almış olarak görebilirsiniz. Bu durum bilhassa bayanlarda daha çok değişkenlik gösterir. Adet periyotları, yumurtlama periyotları üzere çok daha ağır değişen beden dengelerinden sebep ne yazık ki ayda yalnızca 2 kez gerçek tartı sonucunu elde etmek mümkün olabiliyor. Bu nedenle demotive olmadan en azından haftada 1 sefer mümkünse diyetisyeninizin denetiminde tartılmalısınız.

3. Su içmemek

Su besinlerin sindirilmesi, metabolik atıkların atılması, metabolizmanın hızlanması ve hasebiyle kilo kaybı için elzemdir. Gün içinde içilen çay, kahve, meyve suyu yahut bitki çayları suyun yerini tutmaz. Vücudunuzun temizlenmesi için nasıl suya gereksinim duyuyorsak iç organlarımızın temizlenmesi ve metabolik suratın artması için de saf suya gereksinim vardır. Bunu bu biçimde düşünmek daha motive edici olabilir.

4. Sevdiğiniz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak

Zayıflamak için asla sevdiğiniz yiyeceklere veda etmeniz gerekmiyor. Beslenmenize hayat uzunluğu dikkat etmeniz gerekir lakin orta sıra kendinizi de ödüllendirmek motivasyonunuzu tetikleyecektir. Kâfi ve istikrarlı beslenmeyi öğrendikten sonra en sevdiklerinizden de diyet periyodunda tüketebilirsiniz. Yalnızca yerken ölçü ve sonrasında yapılması gereken beslenme kıymetlerini bilmek gerekir.

5. Daima tıpkı besinleri tüketmek

Diyette en sık yapılan yanlışlardan biri daha, ‘hep tıpkı besinleri tüketirsem daha çok kilo verebilirim’ niyeti. Bu kilonun yağ tartısı üzerinden değil kas kuvveti kaybına da yol açmasına sebep olabileceğinden hakikat bir yaklaşım formu değildir. Beslenme ne kadar renkli ve çeşitli olursa alınan vitamin ve mineral çeşitliliğinin yanı sıra, elzem aminoasit ölçüsünün ve kompleks karbonhidratın bedene sağlanması o derece münkün olacak ve daha sağlıklı kilo kaybı sağlanacaktır.

6. Her öğün birebir kaloriyi tüketmeye çalışmak

Diyet programınızda 1500 kcal hedefleyip 6 öğüne bölüp her öğün 250 kcal almaya çalışmak hem kişiyi zora sokar hem de yanlışsız bir uygulama hali olmaktan çıkar. Kahvaltı öğünü 400-450 kcal olması gerekirken, öğlen yemeği 300-350 kcal aralığında olması çalışmalarca desteklenmektedir. Kahvaltı öğününün daha ağır bir tercihle tamamlanması gün içinde daha az kalori almayı sağlayarak kilo verme sürecinde başarılı sonuçlar verecektir. Gün içinde tüketilen orta öğünlerin 100- 200 kcal aralığında tutulması en yanlışsız yaklaşım hali olacaktır.

7. Kilo kaybettikçe hareketi azaltmak

Kilo kaybını amaçlarken maksada yaklaşmak, kişinin motivasyonunu etkileyip daha çok kaçamak yapmasına neden olup ve daha az harekete sebep olabiliyor. Fakat unutmayın ki en sıkıntı giden kilo o son kalan 2-3 kilo oluyor ve en dikkat edilmesi gereken ve hareketi arttırmanız gereken devir o dönem…

8. Süratli yemek yemek

Yemek yeme mühleti mümkün olduğu kadar uzatılmalıdır. Böylece hem daha az yemek yiyecek hem de sindirim enzimleri salgılanacaktır. Süratli yemek yendiğinde sindirim yavaşlamakta bu durum da kilo artışına neden olmaktadır.

9. Meyve kilo aldırmaz, diyette sınırsız yenebilir

Sebzelerin su ve lif oranları yüksek olduğundan kalorisi düşüktür. Çiğ yenen kıvırcık, göbek, marul, nane, maydanoz, roka, biber, domates, salatalık özgür olarak tercih edilebilir. Lakin karpuz, üzüm, incir vb. meyve değişimleri içeriğindeki fruktoz şekerinden kaynaklı hudutlu seviyede tüketilmelidir.

10. Kısa müddette kilo vermek istemek

Herkes biran evvel fazla kilolarından kurtulmak ister fakat süratle verilen kilolar süratle geri alınabilir. Değerli olan sağlıklı, kâfi, istikrarlı, beslenme alışkanlığının edinilebilmesidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.