Karantina sürecini sağlıklı geçirmenin yolları

Pandemi ve kriz devirlerinde negatif düşünmenin ve makus haberlerden çarçabuk etkilenmenin doğal olduğunun altını çizen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, bu üzere periyotlarda daha hassas ve daha karamsar olunabileceğini belirterek karantina sürecini sağlıklı geçirmenin yollarını anlattı.

Virüs korkusu ümitsizliğe neden oldu

Etrafımızdaki olaylara karşı ani ve şiddetli duygusal reaksiyonlar verebilir yahut vakit zaman günlük yaşantımızdaki kolay işlerimiz için bile gücümüz olmadığını fark edebiliriz. Bilhassa etrafımızda daima aksiliklere odaklanan ve ruh sıhhatimize ziyan veren bireylerle ortamıza uzaklık koymalıyız. Çok fazla haber takip etmek yerine bizi keyifli eden aktiviteleri yapmalı, bu durumun süreksiz olduğunu kendimize sık sık hatırlatmalıyız. Pandemi sürecinin başlarında bu durumla yeni tanıştığımız için belirsizliğin ve bilgisizliğin de tesiriyle çok kaygılandık ancak artık durum hakkında daha çok bilgi sahibiyiz. Almamız gereken tedbirler, virüsün ne formda daha çok yayıldığı ve tedavi süreçleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğumuzdan, atacağımız adımlara daha çok güvenebiliriz. Bu sayede yine kısıtlanmamız, sokağa çıkma yasakları ve karantina süreçleri bizi huzursuz etse de hastalık hakkındaki bahislerde etrafımızı gözlemleyerek edindiğimiz bilgilerle daha güzel hissederiz.

Bulaşıcı hastalıklar bireyi etkilemese de toplumun ruh sıhhatini derinden etkiliyor. Salgın sona erse de ruhsal tesirleri aylar hatta yıllarca sürebilir. COVID-19 sürecinde depresyon ve telaş bozukluğu arttı. Salgının başlarında yaşanılan şok ve beraberinde gelen hastalığı inkâr etme durumu insanların büyük ve baş edemedikleri bir aksilikle karşılaştıklarında verdikleri ruhsal savunma reaksiyonudur. Bu inkâr durumu da başlarda hastalığı kabullenmekte zorluklara sebep oldu lakin bilinçlendikçe beşerler virüsten korunmak için daha sık el yıkamaya ve daha çok hijyen kurallarına uymaya başladı. Kimi bireyler için bu durum takıntılı davranışlara varacak seviyeye geldi. Korkunun fazla olması mevcut takıntıları da arttırdı. Vakitle beşerler, yakınlarındaki şahısların hasta olmasıyla virüs korkusunu daha derinden yaşamaya başladı ve bu durum gelecekle ilgili güvensizliklere, ümitsizliklere sebep oldu. Toplumsallaşma azaldığı için beşerler kendini daha yalnız hissetmeye başladı. Kültürümüzde sevdiklerimizle ve tanıdıklarımızla etkileşim, paylaşım bizim için kıymetli; bu nedenle bu durumun eksikliği toplumu ziyadesiyle etkiledi. Bilhassa yaşlı bireyler için toplumsallaşmaya hasret arttı. Yakınlarını kaybeden yahut hastalık sürecinde zorlanan bireyler ise tekrar hasta olma yahut yine kayıp yaşama üzere kaygılara sahip. Bu üzere telaşlarınız ve endişeleriniz varsa ruhsal takviye almayı ihmal etmemelisiniz.

Karantina sürecini sağlıklı geçirmenin yolları

– Sevdiklerimizle bağlantıda kalmalıyız.

– Sağlıklı beslenmeli ve tertipli uyumalıyız.

– Kendimize karşı şefkatli olmalıyız.

– Etrafımızla bağlantıda empatiden faydalanmalıyız.

– Çocuklara hislerini paylaşmak istediklerinde her vakit onları dinlemeye hazır olduğumuzu hatırlatmalıyız.

– Bizi rahatlatan aktivitelere vakit ayırmalıyız. Bunu bir mecburilik olarak görmemeli ve ne istediğimizi uygun tanımlamalıyız.

– Tedbir almalı ve tavsiyelere uymalıyız.

– Kısıtlamaları yasak olarak görmek yerine bu tedbirlerin bizim sıhhatimizi korumak için yapılan düzenlemeler olduğunu ve süreksiz olduğunu unutmamalıyız.

– Meskende geçirdiğimiz süreyi kıymetlendirmeli ve yeterli hissedeceğimiz şeylere vakit ayırmalıyız.

– Çocuklarla irtibat kurarken yaş seviyesine uygun açıklamalar yapmalı, gerekirse somut örneklerden yararlanmalıyız.

– Her vakit uygun hissedemeyeceğimizi unutmamalıyız şayet sıklıkla olumsuz hisler yaşıyorsak bunu önemsemeliyiz.

– Olumsuz hislerle baş etmek için evvel kendimizi âlâ tanımalıyız. İsteklerimizi gözden geçirmeliyiz.

– Sevdiklerimizle paylaşımda bulunmalı ve fikirlerimizi paylaşmalıyız.

– Hastalıkla ilgili haberleri gerektiği kadar takip etmeliyiz.

– Toplumsal medyadaki paylaşımlardan olumsuz etkilendiğimizi düşündüğümüzde kısıtlamalıyız.

– Gelecekle ilgili olumsuz fikirlere odaklanmak yerine bugünkü yaşantımıza odaklanmalıyız.

– Yeterli hissetmiyorsak bu süreçte kesinlikle ruhsal takviye almalıyız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.