Karantina sürecinde kadına şiddet vakaları arttı

Bayana yönelik uygulanan şiddetin nedenlerini ve önlenebilmesi için tekliflerini paylaşan Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk, pandemi devrinde tüm insanlığın yeni bir uğraş periyoduna girdiğini belirterek, “Sağlığı kaybetme korkusu, belirsizlik, ekonomik kayıplar, gerilim ve tükenmişlik hisleri herkesin ortak meseleleri oldu. Yapılan araştırmalar, bayanların bu süreçte daha fazla şiddete uğradığını, işini kaybetme riski ile daha çok karşı karşıya kaldıklarını ve mesken içinde artan iş yükü münasebetiyle en kırılgan kümelerin başında geldiklerini gösteriyor. Bilhassa karantina periyodunda şiddet hadiselerinin ve buna bağlı olarak acil yardım çizgilerine yapılan müracaat sayılarının arttığını biliyoruz” sözlerini kullandı.

Global bir sorun

Bayana şiddetin global bir sorun olduğuna işaret eden Öztürk, “Maalesef, tüm dünyada bayan cinayetlerinin artış gösterdiği bir devri yaşıyoruz. Meskende kal davetinin çıkış noktası, kendimizi ve oburlarının sıhhatini riske atmamaktır. Fakat konutlar en özel ve mahrem alan olarak, aile içi şiddetin de en fazla görüldüğü yerlerdir. Konutta kal diyoruz ancak o meskenlerde neler yaşandığını bilmiyoruz. Bu sebeple bayanların pek çok farklı açıdan pandemi sürecini kolay geçirmediğinin farkında olmak büyük bir değer taşıyor. Bayanlar bu süreçte fizikî, ruhsal, dijital, ekonomik ya da kelamlı olarak çok çeşitli olarak şiddete uğramakta” diye konuştu.

Ruhsal şiddetin en yaygın şiddet tiplerinden biri olduğuna dikkat çeken Öztürk, “Kadınlar hangi eğitim, sosyo-ekonomik sınıf ya da yaş kümesinde olursa olsun bu şiddete maruz kalıyorlar. Konut bayanlarının mesken içi fiyatsız emeğinin görülmemesi ve yaptıklarının bedelsiz kabul edilmesi bayan açısından ruhsal ve ekonomik olarak yıpratıcı bir durumdur. Ayrıyeten pandemi sürecinde hem konut bayanlarının hem de konuttan çalışan bayanların iş yükleri ziyadesiyle arttı. Bilhassa çalışan bayanların mesailerinin devam ettiği saatlerde, meskendeki sorumluluklarla ilgilenmek zorunda olması bayanı gün içinde birden fazla vardiyaya mahkûm kılıyor” ifadelerini kullandı.

Salgında bayanlar daha çok iş kaybetti

Bayanların bu süreçte, asıl iş yüklerine ek olarak okul çağındaki çocuklarının online dersleri, mesken işleri, yemek yapmak varsa hasta ve yaşlı bakımıyla da ilgilenmek zorunda kaldıklarını belirten Öztürk, “Sabahın erken saatlerinde başlayan ve gece yatana kadar devam eden bir efordan kelam etmek mümkün. Ayrıyeten dünya genelindeki çalışmalar, pandemide bayanların erkeklere nazaran daha fazla işlerini kaybettiklerini ve daha çok fakirleştiklerini gösteriyor. Yani çalışan bayan, bu tehlikenin şuuru ile işine daha fazla sarılmak ve meskende iş, hayat istikrarını de korumak zorunda kalıyor. Bu yük de bayanlar üzerinde ruhsal bir baskı yaratıp onları günden güne tüketiyor. Tüm dünyadaki sıhhat çalışanlarının %70’ine yakınını bayanların oluşturduğunu da unutmamak gerekiyor. Pandeminin en yıpratıcı tesirlerinin görüldüğü sıhhat bölümünde resepsiyon görevlisinden, bakım kurumlarında çalışan görevlilere, hemşire, hekim ve eczacılara kadar bu dalda çalışan bayanların da psikososyal dayanağa muhtaçlığı var” dedi.

Cinsiyet rollerini yaşadığımız toplumun kültürel alışkanlıklarından öğrendiğimizi söyleyen Öztürk kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Önce konutta başlayan bu öğrenme süreci okul, toplumsal etrafımız, iş yerimiz, medya ve devlete kadar geniş bir yapıda ilerler. Bayan ya da erkek olmakla ilgili bu roller, basmakalıplaşmış yargılardan beslenir ve bir mühlet sonra bu yargıları sorgulamadan kabul eder hale geliriz. Konut işleri ya da çocuk bakımı ile annenin daha fazla ilgilenmesi, toplumda daha fazla rastlanılan bir durumdur ve biz de bu tabloyu normalleştirmiş oluruz. Fakat pandemiyle birlikte bayanın artan iş yükü ailede, iş hayatında ve toplumsal hayatta bir tükenmişlik hissi yaratır. Aile bireyleri ortasında iş kısmı yapılması, patronların bayan çalışanların sorumluluklarının farkında olarak hareket etmesi ve genel olarak toplumda cinsiyet eşitliği kavramının daha fazla önemsenmesi bu etapta birinci yapılabileceklerdir. Toplumun bu hususta hassasiyeti ve şuurunu artırmak çok istikametli bir iş birliği gerektiriyor.”

Eğitimin ailede başladığını ve çocukların ebeveynlerin davranışlarından etkilendiğini belirten Öztürk, “Çocuğun iş kısmı yapan ve birbirine dayanak olan bir anne babayı gözlemleyerek rol model alması kıymetli. Toplumsal cinsiyet eşitliği dersinin öğrencilere üniversite düzeyinden evvel öğretilmesi gerekiyor. Ülkelerin ulusal aksiyon planlarına bayan şiddeti konusundaki tüzel uygulamaları eklemesi ve bu mevzuda sivil toplum kuruluşları, akademi, idari idareler ve bakanlıklarla ortak çalışmalar yapması çok kıymetlidir. Toplumda bayanın yaşadığı zorlukları çözümleyebilmek ve cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak için bir ortaya gelmek ve bir an evvel harekete geçmek gerekiyor” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.