Karantina günlerinde evde beslenme alışkanlıklarımız hayatımızı etkiliyor

Koronavirüs salgının git gide artması sonucu tekrar meskene kapanmalar başladı. Meskenlerde sürdürülen ömür beslenme alışkanlıklarını epeyce etkiliyor.

Pandemi süreci başladığı günden bu yana gündelik hayatta büyük değişikliklere neden oldu. Pek çok alanda mecburî olarak yaşanan bu değişiklikler bireylerin ömür standartlarını etkiliyor. Yaşanan bu değişimlerin başında beslenme alışkanlıklarının geldiği çok rahatça söylenebilir.

Meskende geçirilen vakitlerde tertipli beslenme çok kıymetli

Salgın nedeniyle konutlara kapanmalar başladığından beri beslenme alışkanlıkları da değiştir. Yaşanan süreçlerde pek çok kişi fast-food tüketimi azaltarak konutta sağlıklı yemekler yapmaya başladı. Beşerler için karantina günlerinin en eğlenceli aktivitelerinden biri de yemek yapmak oldu. Bu duruma ek olarak insanlarda daima bir yeme içme muhtaçlığı doğdu. Bu periyotta pek çok insan orta öğünü atlayarak ana öğünlerde ağır bir yeme alışkanlığı kazanarak sıhhatsiz bir beslenme sistemine geçti. Bu durum beraberinde sıhhatsiz kilo artışlarına sebep oldu. Karantina tesiriyle gerilimin ağır yaşandığı devirlerde beşerler ruhsal olarak birinci evvel buzdolabına yönelip bir şeyler yeme gereksinimi hissediyor. Bu noktada irademizi koruyarak bilhassa akşamları bilhassa saat 18.00’den sonra yemeyi kesmemiz gerekiyor.

Kış meyve ve sebzelerinin tesiri

Uzman Diyestisyen Esra Işıkdemir Aralık ayı kış meyve ve sebzelerinin yararlarını ise şu halde anlatıyor. ‘Kış aylarında bağışıklığımızı güçlü tutmak bizi pek çok hastalıktan kesinlikle koruyacaktır. Soğuk algınlığı ve grip ile başa çıkmak isteyen beşerler, bu aylarda C vitamini yüklü beslenmek durumundadırlar.

Aralık ayı meyveleri: Ayva, Greyfurt, Kestane, Muz, Elma, Portakal, Mandalina, Nardır.

Aralık ayı zerzevatları: Karalahana, Pazı, Havuç, Balkabağı, Lahana, Yer elması, Ispanak, Kereviz, Karnabahar, Brüksel Lahanasıdır.

Aralık ayı sebzelerinde A VE C vitaminleri ön plana çıkarken ıspanak, karahalana, pazı üzere koyu yeşil yapraklı sebzeler de bedenin demir muhtaçlığını gidermek için tüketilmesi gerekiyor. Demir emilimini artırmak için bu zerzevatları c vitamini ile tüketmekte yarar var. Nar güçlü bir antioksidan özelliği gösterirken tıpkı vakitte C vitamininden güçlü, sindirimi kolaylaştıran pek çok yararı bulunmaktadır.

Bu zerzevat ve meyveleri kesinlikle günde 5-6 porsiyon olacak kadar tüketmelisiniz. Meyve porsiyonunuz 1 yumruk büyüklüğünde meyve 1 porsiyon olacak formda günde 1-2 sefer, zerzevat ise iki avuç içinizi dolduracak kadar zerzevat 1 porsiyon olacak biçimde en az 4-5 porsiyon kadar tüketilmelidir. Zerzevat tüketiminizi artırmak için her öğününüze renk renk salatalar ekleyebilirsiniz. Salatalarınıza 3-4 yemek kaşığı kadar nar ekleyerek de antioksidan açısından zenginleştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.