Kanser hastaları için salgın döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Koronavirüs salgını tüm dünyada büyüyerek devam ediyor. Salgının büyümesi, bilhassa tedavi ve takipleri devam etmesi gereken kanser hastalarının koronavirüs tasası ile denetimlerini ertelemesine neden olabiliyor. Birebir biçimde hali hazırda kanser hastası olduğunu bilmeyen lakin fark ettiği belirtilerle ilgili doktora başvurmakta geciken bireyler de erken tedavi bahtını kaçırabiliyor.

Doç. Dr. Teoman Yanmaz, kanser hastalığının koronavirüs sürecinde dahi ihmal edilmemesi gerektiği konusunda ikazda bulunarak, pandemi devrinde dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Tedavinin yarım bırakılması hayati tehlikeye neden olabilir

Koronavirüs pandemisinin başladığı günden bu yana Tıbbi Onkoloji Derneği, onkoloji merkezleri ve medikal onkoloji uzmanları çalışmalarını, bilhassa faal tedavide olan hastalar, yani kemoterapi, immünoterapi ve maksada yönelik tedavi gören bireylerin tedavilerinin aksamaması gerektiği konusunda fikir birliği ile yürütmektedir. Şu anda onkologlar olarak ortak teklifimiz mümkün olan hastalarda oral tedavilere yönelmektir. Fakat ağızdan tablet ya da kapsülle tedavi edilemeyecek hasta kümeleri için planlamanın aksatılmaması değer taşımaktadır. Bu doğrultuda hastanelerimizde hastalarımızın sıhhati ve güvenliği için tüm tedbirler alınmaktadır. Bununla birlikte yurtiçi ve yurtdışından gelen hastalarımıza kemoterapi ve radyoterapiye başlamadan evvel, kesinlikle koronavirüs testi yapılmaktadır. Hastalarımız onkoloji merkezimizde inançla tedavi olmaktadır.

Bilhassa geçtiğimiz yaz Haziran-Temmuz periyodunda pandemi öncesine nazaran ileri evrede muayeneye gelen hastaların sayısında değerli bir artış gözlemlendi. Bu hastaların çoğunluğu ekseriyetle Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarında belirtileri gördüğü halde doktora başvurmamış hastalardı. Birçok onkoloji uzmanının bildirdiği üzere göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, akciğer kanseri üzere kanser çeşitlerinde aslında çeşitli şikayetler yaşayıp da sıhhat kuruluşuna başvurmayı erteleyen çok sayıda hasta tespit edildi. Tam aksisi olarak ise Covid-19 kuşkusuyla tomografi çekilerek erken evre akciğer kanseri olduğu ortaya çıkan hadiselerle da karşılaşıldı. Bu tomografiler bazen erken evre akciğer kanserlerinin farkına varılmasını sağladı. Lakin bu hasta kümesi dışında teşhis ve tedaviyi aksatan çok fazla hasta kümesiyle karşı karşıya kalındı.

Denetimlerin ertelenmesine doktor karar vermelidir

Örneğin pandeminin başında öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle hastanelere başvuran hastalardan akciğer kanseri olup Covid- 19 nedeniyle operasyonu geciktirenlerde metastaz geliştiği ve kanserin ileri evrelere geçtiği gözlemlenebilmektedir. Bunlar bu devirde yaşanılan fakat hiç istemediğimiz tablolardır. Hastalar ameliyat talihlerini kaybedebilmekte ve hayati tehlike ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Öte yandan pandemide çeşitli kanser çeşitlerinin belirtilerini yaşayan şahısların de denetimlerini ihmal etmemeleri ve tanıyı geciktirmemeleri çok kıymetlidir. Hastanelerin koronavirüs hastaları nedeniyle çok ağır olduğu bir gerçektir fakat alınan tüm önlemlerle bu sürecin sağlıklı ve konforlu bir halde atlatılması sağlanmaktadır.

Rutin olarak güzelleşen tüm hastalar aşikâr aralıklarla denetimlere çağırılmaktadır. Hastalar denetimler için de kaygı edebilmektedir. Koronavirüs nedeniyle denetimlerini ertelemek isteyen hastaların oranları yüksektir. Denetimlerin ertelenmesi hastaların durumuna nazaran değişkenlik göstermektedir. Örneğin riski çok yüksek olmayan ve yılda bir sefer denetime davet edilen bir hastanın denetiminin bir müddet ertelemesinde çok büyük bir tehlike yoktur. Fakat bu duruma kesinlikle hastanın takiplerini yürüten doktor karar vermelidir. Lakin örneğin 2.-3. evrede teşhis konulup tedavi görmüş bir hastada nüks riskinden esasen kuşku edilmektedir. Bu kümenin denetimleri daha sık olmalıdır ve ertelenmemesi gerekir. Nüks durumu erkenden fark edilip müdahale edilebilecekken, geç kalınmış bir biçimde ortaya çıkabilir. Bu nedenle denetimlerin ertelenme kararı kesinlikle takibi yapan tabip ile görüşülerek tabibin kararı doğrultusunda verilmelidir.

Kanser hastaları için salgın periyodunda dikkat edilmesi gerekenler

– Mümkün olduğu kadar daha evvel de olduğu üzere kalabalık ortamlara girilmemelidir. Maskeli olunsa dahi bu yerlerden uzak durulması gerekmektedir.

– Açık havada, tabiatta ve deniz kenarında hava kurallarının müsaade verdiği ölçüde yürüyüş yapılabilir. Fakat çarşı, pazar, AVM üzere kapalı ve kalabalık ortamlarda yürüyüşler mutlaka önerilmemektedir.

– Beslenmede kesinlikle çeşitlilik ön planda tutulmalıdır. Hem meyve-sebze hem kırmızı ve beyaz etlerin yer aldığı varlıklı menüler tercih edilmelidir. Bu periyotta taze meyve-sebzelere bilhassa yük verilmelidir.

– Dışarıdan takviye olarak vitamin desteği alınması önerilmemektedir. Bu eserler kanser hastalarında kemoterapinin ya da öteki yan tedavilerin aktifliğini azaltabilmektedir. Bunların yerine öğünleri varlıklı ve çeşitli tutmak bağışıklık için kâfi olacaktır.

– Toplumsallaşmak, psikolojiyi sağlam tutmak açısından gerekli bir aktivitedir. Fakat içinde bulunduğumuz periyotta yalnızca onkoloji hastaları için değil tüm bireyler için toplumsallaşmayı minimumda tutmak gerekir. Mümkünse yalnızca tıpkı meskeni paylaşan bireyler ya da aile üyeleri ortasında irtibatı her zamankinden fazla ve sağlıklı kılarak bu muhtaçlığı hafifletmek de yararlı olacaktır.

– Onkoloji hastalarıyla birebir meskeni paylaşan ve dışarıyla teması olan yakınlarının ise tıpkı kendilerini hastaymış üzere düşünerek korunmaları gerekmektedir. Tekrar de konutun içinde kalabalık ve riskli ortamlarda çalışan bireyler varsa onkoloji hastalarının bu yakınlarıyla birebir odada bulunurken, meskenin içinde de maske takmaya devam etmeleri gerekmektedir.

– Yaşlı hastalara ise bilhassa dışarı çıkan küçük çocuklar ve torunlarla bağlara dikkat etmeleri önerilmektedir. Zira genelde ileri yaş bireyler öteki yetişkinlerle diyaloglarında kendilerini müdafaayı, arayı müdafaayı başarabilirken, mevzu küçük çocuklara ve torunlara geldiğinde kurallar esnetilebilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.