Kalıcı zayıflama hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek 6 ipucu

Kilo verme sanayisi maalesef efsanelerle dolu. Kilo vermeyi sürdürmek yalnızca bir “diyet” yahut “program” demek değildir. Günlük beslenme ve antrenman alışkanlıklarında uzun vadeli değişiklikleri içeren daima bir hayat üslubudur. Sağlıklı kilo maksadına ulaşıldığında, sağlıklı beslenme ve fizikî aktiviteye güvenmek, uzun vadede kilo vermenize yardımcı olur. Sağlıklı kiloyu korumak kolay değildir ve bağlılık gerektirir.

Eeğer başlamaya hazırsanız, işte size Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin’den sürdürülebilir kilo verme ve daha âlâ sıhhat yolunda ilerlemenize yardımcı olacak adım adım bir kılavuz.

Takip edilecek 6 ipucu

1. Çeşitli, renkli ve besleyici olarak ağır yiyeceklere odaklanın

Sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar insan diyetinin temelini oluşturmalıdır. Her öğünün yüzde 50’sinin meyve ve sebzelerden, dörtte birinden biraz daha fazlasının tam tahıllardan, dörtte birinin proteinden oluştuğundan emin olun. Trans yağları büyük ölçüde ortadan kaldırın ve doymuş yağ alımını en aza indirin.

2. Porsiyonları ölçün

Rastgele bir yiyeceği, düşük kalorili olsa dahi çok fazla tüketmek, kilo alımına neden olabilir. Her vakit porsiyon boyutuna ve porsiyonlara dikkat edin. Ölçü kapları ve porsiyon boyutu kılavuzlarını kullanabilirsiniz. Bu yalnızca kiloyu akla yatkın yönetmenize yardımcı olmakla kalmayacak, birebir vakitte çeşitli yiyecek ve tatların tadını çıkarmanızı da sağlayacaktır. Porsiyon denetimi uygulayın ve fazla yemeyin.

3. Tertipli fizikî aktivite ve antrenman

Sistemli antrenman hem fizikî hem de zihinsel sıhhat için çok kıymetlidir. Fizikî aktivite sıklığını disiplinli ve gayeli bir halde artırmak, çoklukla başarılı kilo kaybı için çok kıymetlidir. Tempolu yürüyüş üzere günde 30-45 dakika orta yoğunlukta aktivite ülküdür. Bu yaklaşım, kilo vermeyi sağlamanın en sürdürülebilir yoludur.

4. Dikkatli yeme alıştırması yapın

Dikkatli yeme neden, nasıl, ne vakit, nerede ve ne yediğinizin tam olarak farkında olmak demektir. Daha sağlıklı yiyecek seçenekleri tercih etmek, bedenle daha uyumlu hale gelmenin direkt bir sonucudur. Bu yüzden her vakit öğünlerinize ve atıştırmalıklarınıza odaklanın, küçük ısırıklar alın ve kendinize tatmin olmak için sahiden ne kadar daha tüketime gereksiniminiz olduğunu sorun, bu da çok yemekten kaçınmanızı sağlar.

5. Takip edin

Kendi kendini izleme, sürdürülebilir kilo kaybı için kritik bir faktördür. Yiyecekleri takip etmek yararlıdır zira bir kişinin hakikaten ne kadar yediği konusundaki farkındalığınızı artırır. Bunlar çoklukla kişinin ne kadar kalori ve besin tüketmesi gerektiğine dair makul bilgiler sağlar. Kuşku duyduğunuzda, bir uzmandan tavsiye alın.

6. Gereğince uyuyun

Kâfi uyku, kilo denetimini değerli ölçüde tesirler. Zira yetersiz uyku, iştahı artırdığı için açlık hormonu olarak bilinen daha yüksek grelin düzeylerine yol açar. Bu nedenle, sağlıklı müddetler boyunca uyumak, güç düzeylerini denetim altında tutarak kilo idaresine yardımcı olur.

Sağlıklı seçimler yapmak sizi amaca ulaştırabilir

Kilo vermeyi sürdürmek, hayat stilinizde sürdürülebilir değişiklikler yapmak manasına gelir. Lakin unutmamakta yarar var; her beden farklıdır ve sağlıklı beslenme halleri şahıstan bireye farklılık gösterir. Temelde dengeli kalmak, çok kısıtlayıcı olmamak ve mümkün olduğunca sık sağlıklı seçimler yapmak sizi gayeye ulaştırabilir.

Bununla birlikte, alışkanlıklarınızda yapabileceğiniz ve uzun vadede kilo kaybınızı korumanıza yardımcı olacak birçok kolay değişiklik vardır. Diyet denetiminin yanı sıra idman, uyku ve ruhsal sıhhat hayati bir rol oynar. Tutarlılık, fazla kaloriyi uzak tutmanın anahtarıdır. İstikrarlı bir hayat stili ve besleyici diyet, sağlıklı hayatın ve daha uygun kilo denetiminin anahtarıdır.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.