Kadın ve Adalet Zirvesi’nin 2. gününde dijitalleşmenin etkileri konuşuldu

Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve T.C. Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte düzenlediği 4’üncü Milletlerarası Bayan ve Adalet Doruğu, “Dijital Çağda İnsan Kalmak” temasıyla online olarak yapılıyor. Doruğun ikinci gününde dijitalin toplum, ebeveynlik, sanat ve eğitime tesirleri konuşuldu.

Günün birinci konuşmasını yapan ve dijital dünyaya ahenk sürecinde çocuğun gereksinimlerinin nasıl değiştiğini anlatan Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, etrafın insan psikolojisindeki tesirinin altını çizdi. Etrafın çocuğun etkileşimde olduğu her şey olduğunu aktaran Selçuk, kulaklık takıp internete daima bağlı yaşayan çocukların hayat alanının ebeveynleri, kardeşleri, mahallesi, okulu olmadığını anlattı.

“Ekran müddetini azaltmak isteseler de yapamıyorlar”

Ekran başında yahut görüntü oyunlar oynayarak geçirilen mühletin yaşla bir arada arttığını belirten Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ekran başında geçirilen vakit artınca hiperaktivite, yıkıcı karşı gelme, depresyonun da arttığını görüyoruz. Bilhassa çok görüntü oyunu oynayan çocuklarda öfke ve tasa yükseliyor. Öfke denetiminde daha da zorlanıyorlar. Görüntü oyunlarında fazla vakit geçiren çocuklar öbür insanlara insani özellikler atfetmekte zorlanıyor. Yani ‘insandışılaştırma’ oluyor. Diğerlerinin hislerini anlamakta zahmet çekiyor ve başka insanlara ziyan verici davranışları gösterme eğilimleri artıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, lise yıllarından sonra gençlerin kendisi de bundan rahatsız oluyor. Ancak ekran mühletini azaltmak isteseler de yapamadıklarını belirtiyorlar.”

Bu noktada ebeveynlerin çocuklarıyla etkileşimde bulunmalarının kıymetini vurgulayan Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk üzere TRT’de yöneticilik yapan İsmihan Yılmaz da dorukta yaptığı konuşmasında bu mevzunun ehemmiyetine değindi.

“Çocuğum internette çok vakit geçiriyor” tasasıyla çocukların elinden ekranları alıp, müddetleri kısıtlamaya çalışan ebeveynlerin bunun işe yaramadığını gördüklerini hatırlatan Yılmaz, dijital okur yazarlığın ve bu alandaki yetkinliklerin arttırılmasının bu noktada çok kıymetli olduğunu söyledi. Ekran vakit idaresinin ehemmiyetine vurgu yapan Yılmaz, “Ebeveynlerin eğitimi noktasında KADEM üzere STK’ların ve kamu kuruluşlarının çok büyük rolleri var. Burada oluşan korkuyu azaltıp, ıskalamakta olduğumuz imkanlara diğer türlü ulaşamayız” dedi.

“Her bayan kendi kıssasını yazmalı”

Tepe konuşmacılarından, insan şuurunun sanat ve teknoloji ile alakasını yorumlayan Medya Sanatkarı -Yönetmen Refik Anadol, Amerika’ya gidişini, muvaffakiyet öyküsünü, nasıl stüdyo sahibi olduğunu ve yapıtlarının ortaya çıkış süreçlerini panelde anlattı. ‘Bir data pigment olabilir mi’ diye sorgulayarak başlayan ve şu anda Bill Gates’in de koleksiyonunda var olan bilgi fotoğraflarının ortaya çıkış öyküsünden bahseden Anadol, yapay zekanın sanata tesirleri konusunda şöyle konuştu:

“Karşımızda unutmayan bir şey var. Yapay zekanın insanlığa ziyanlı olması da ihtimaller dahilinde. Bununla başa çıkmanın yolu ise bilinçlenmek. Mahremiyet ve özgür irade giderek yok oluyor. Bu farkındalığı yaratmanın yolu ise sanat yapmak. Teknoloji, insanlığın aynası. Bu ayna bizi temsil ediyor ve his, koku, doku da devreye girdiğinde makineler sanat yapabilir. Bizim buna nasıl karşılık vereceğimiz ise daha değerli. İnsanları makineleştirmektense makineyi insanlaştırmak bana nazaran insanlık için daha güzel bir şey.”

Dijital çağda bayanı güçlendirmek üzerine konuşan John Cabot Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Alina Sorgner, ülkelerin kimi bölgelerinde, bayanların dijital okur müellifliği ve teknoloji üreticiliği konusunda zayıf olduğunu, dijitalin bayanlara tesirinin ne olacağının da vakit içinde bölgeden bölgeye değişeceğini aktardı. Sorgner, bayanların teşebbüsçü olarak güçlendirilmesi için dijital data sermayesine yatırım yapılması gerektiğini de kelamlarına ekledi.

We Love Reading’in kurucusu ve Haşimi Üniversitesi öğretim üyesi moleküler biyolog Prof. Rana Dajani ise, dijital dünyada bayanın ve annenin değişen rolleriyle ilgili şöyle konuştu: “Toplumun yüzde 50’sini oluşturan bayanlar her ne kadar üniversite eğitimi alsa da evlenip çocuk sahibi olunca işi bırakma eğilimindeler. Zira iş yerleri erkekler tarafından erkekler için hazırlanmış. Doğum yapan, emziren bayanlar için iş yerleri çok dostça değil. Jane Fonda, Arap ve Ortadoğulu bayanların kadın olmaktan gurur duyduklarını fakat bu durumun batıdaki bayanlar için geçerli olmadığını bir toplantıda lisana getirmişti. Hasebiyle bayanların başarıyı nasıl tanımladıklarına bakmak çok kıymetli. Kimi için çocuk büyütmek muvaffakiyet, kimi için CEO olmak. Her bayan kendi kıssasını yazmalı. Dijital dünya bu manada bayanların işini kolaylaştırabilir.”

“Dikkat dağınıklığını içselleştiriyoruz”

Early Bird English Kurucusu Jenny Molendyk Divleli, Türkiye’ye taşındığında kendisinin epey zorlanırken çocuklarının Türkçeyi çok kısa müddette öğrendiklerini farkettiğinde bu teşebbüsü hayata geçirme kararı aldığını anlattı. Lisana ne kadar maruz kalınırsa o kadar fark etmeden öğrenmenin mümkün olduğunu aktaran Divleli, toplumsal medyanın bu hedefle kullanılabileceğini belirtti. Eğitim dizayncısı ve Usturlab Atölye Kurucusu Sümeyye Ceylan ise, bilim eğitimi ile yaratıcılığın nasıl desteklenebileceğini aktardı. İbn Haldun Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Nagihan Haliloğlu, dijital beşeri bilimlerin bize ekstra bilgi üretimi olmadığını, bu noktadan sonra beşeri kısmın başladığını tabir etti ve bilgi küratörlüğünün ehemmiyetinden bahsetti.

Türkiye’de müzik eğitiminin değişmesi gerektiğini söyleyen Arp Sanatkarı Sevimli Pancaroğlu ise evvel müzik eğitiminde ıslahata gidilip sonrasında dijitalleşmenin düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tepede konuşan öteki bir isim olan Bern Öğretmen Eğitimi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Michele Notari, çevrimiçi eğitimin alışkanlıklarımızı ve tavırlarımızı nasıl etkileyeceğinden bahsetti. Müzakere yapmanın, çatışma çözebilmenin çok değerli olduğunu ve bunun da fizikî eğitimle yapılabildiğini anlatan Notari, “Kelime dağarcığı geliştirmek, kodlama öğretmek üzere bilgi transferi hususlarında ise online eğitim daha başarılı oluyor” diye konuştu.

Her periyot dikkati dağıtan şeylerden şikayet edildiğini, bir periyot roman okumanın bir devir ise TV’nin dikkati dağıttığının söylendiğini hatırlatan Birleşik Krallık Kent Üniversitesi öğretim üyesi müellif Prof. Frank Furedi ise, “Şimdi de internet, toplumsal medya ve oyunların dikkat dağıttığı ve Nörobilim öne sürülerek çocukların beyinlerinin değişikliğe uğradığı ve dikkatlerinin kısa periyodik olduğu söyleniyor. Çocukların dikkatlerini çekmek için Avrupa’da tabletlerde eğlendirici içeriklerle çocuklara eğitim verilmeye çalışılıyor. Biz dikkat dağınıklığını içselleştiriyoruz.” dedi. Dikkat dağınıklığına neden olunmaması için eğitimi içeren entelektüel bilginin bu formda azaldığını, daha kolaya indirgenmiş bilgi verildiğini aktaran Furedi bu manada gençlere haksızlık yapıldığının da altını çizdi.

Günün son konuşmasını yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu ise pandemide tıpkı anda birden fazla iş yapmak zorunda kalındığının altını çizdi. Meskenlerde sınıf sistemi ve işyerleri kurulduğunu anlatan Hacıfazlıoğlu bu devirde herkesin pek çok trajikomik kıssa yaşadığını da aktardı. Hacıfazlıoğlu, bu devrin iş ömür istikrarını tekrar oluşturduğumuz bir periyot olduğunun da altını çizdi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.