İnsanı mutlu eden gıdalar

Havaların soğumasıyla güneşin kendini göstermemesi kimi şahısları mutsuz ediyor. Medicana International İstanbul Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Yıldız Melek Aksoylu, soğuk havalarla birçok enfeksiyon hastalığının artığına da dikkat çekerek, mutluluğun formülünün kâfi ve istikrarlı beslenmek olduğunu söyledi.

Kâfi ve istikrarlı beslenmenin ehemmiyetine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Yıldız Melek Aksoylu, “Az su tüketimi kişiyi mutsuz eder, çalışma kapasitesini düşürür. Tıpkı vakitte çok fazla kafein tüketimi de mutsuzluğa neden olur. Lakin, muz, nar, kivi, kefir, ıspanak, pırasa, yumurta, yulaf ve ceviz üzere besinler ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan seratonin üretimini sağlayan amino asit triptofan içerir. Vitamin ve mineral açısından zengindir, sizi memnun eder” dedi.

Az su tüketimi mutsuzluk nedeni

Toplum olarak az su tüketildiğini söyleyen Aksoylu, “Az su tüketimi kişiyi mutsuz eder, çalışma kapasitemizi düşürür. Birebir vakitte çok fazla kafein tüketimi de mutsuzluğa neden olur. Kahveyi çoka kaçmadan içmeliyiz. Asitli içecekler, meyve suları, çay su kümesinde yer almıyor. 100 kilo olan bir bayan günlük 3 litre, erkek ise 3,5 litre su içmeli. 60 kiloda olan bir bayan 1,5-2 litre erkek ise 2-2,5 litre su tüketmeli. Suyu fazla içmek de ziyanlı zira bedendeki kimi mineral istikrarını bozuyor. Çok kafein tüketimi de memnun olmamızı sağlayan minerallerin bedenimizden ayrılmasına neden olur. Bir tane filtre kahve, 2 Türk kahvesi, 2 de çay içtiniz bu günlük kafein gereksiniminizi karşılıyor” diye konuştu.

Mutluluğun formülü: Kâfi ve istikrarlı beslenme

Uyku nizamının kişinin psikolojisini etkilediğini belirten Dyt. Aksoylu, “İçinde serotonin olan besinler bizi keyifli eder. Kâfi ve istikrarlı beslenme bizi mutluluğa götürecek en değerli ögedir. Makarna, tatlı, çikolata yemeği çok seviyoruz bunları istikrarlı tüketirsek ziyan vermezler. Lakin şekerli besinleri yüksek ölçüde yersek mutsuz oluruz. Kakao oranı yüksek çikolata yerseniz keyifli olursunuz lakin fazla tüketirseniz mutsuz olursunuz” sözlerini kullandı.

Muz ve nar tüketin

Zerzevat ve meyvelerin çok güzel bir antioksidan olduğunu vurgulayan Dyt. Aksoylu, “Vitamin ve mineral kaynağıdır, hepsi memnunluk verir. Bunların en başında muz geliyor, nar, yazın çilek, ahududu, böğürtlen, kivi de memnun eder. Meyvelerin vitamin ve mineralinden yararlanmak için mevsiminde tüketmeliyiz. Kefir, yoğurt, ayran üzere probiyotik içeren eserler de kişiyi keyifli eder” dedi.

Ispanakta depresyonu hafifleten ve yorgunluğu azaltan folik asit bulunduğunu anlatan Dyt. Aksoylu, “Yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak, pazı, brokoli, karnabahar, pırasa, kırmızı lahana, semiz otu tüketin. Kuruyemiş de yiyebiliriz fakat istikrarlı olmalıyız zira kalorisi yüksek. Ceviz omaga-3 kaynağı, bağışıklığı güçlendirir. Hindi eti ve yulaf da yenmelidir” diye konuştu.

Karbonhidrat yüklü beslenmek bağışıklık sistemini zayıflatır

Karbonhidrat yüklü beslenmenin bağışıklığı sistemini zayıflattığını aktaran Dyt. Yıldız Melek Aksoylu, “Sabah simit yahut poğaça yediyseniz yanına peynir ve yumurta ekleyin. Öğle zerzevat tüketin, bu türlü dengelersek hem sıhhatimiz bozulmaz hem de zararsız olduğu için mutsuzluğun önüne geçilir. Yumurta en elzem besin kaynaklarımızdan biridir, her sabah tüketilebilir. Çok uygun bir protein kaynağıdır, tok tutar” sözlerini kullandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.