Huzursuz bacak sendromu, uyku kalitesini etkiliyor

Bacaklarda yanma, kaşıntı, ürperme, karıncalanma üzere belirtiler ile kendini gösteren ‘Huzursuz Bacak Sendromu’, şahısların hayatını olumsuz etkiliyor. Hareket bozukluğu olan bu sorun dinlenme periyotlarında, geceleri uyumadan çabucak evvel daha makûs olurken sinema izlerken, uzun bir iş toplantıları, uçak seyahatleri üzere hareketsiz kaldığımız vakitlerde da kendi gösterebiliyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu sorun ile ilgili son yapılan araştırmalarda, bilim insanları beyin kimyasalı dopaminin dengesizlikten ötürü kas hareketini denetim etmek için bildiriler gönderebileceğini belirtiyor. Ayrıyeten demir eksikliği, gebelik, omurilik rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği ve genetik öyküler de bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Uyku kalitesini etkiliyor

‘Huzursuz Bacak Sendromu’ birtakım durumlarda kaslarda meydana gelen kramplar ve uyuşma ile karıştırılabiliyor. Bu da hastalığın teşhisinin koyulmasını ve tedavi sürecinin başlatılmasını geciktirdiğini belirten Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nuriye Gürer, “Ne kadar erken tedavi süreci başlarsa hayatınız o kadar az etkilenir. Zira ömrümüzün 1/3 ‘üne hakim olan uyku durumun kalitesini bozan bu rahatsızlık haliyle beden sıhhatimizi da olumsuz etkiliyor. Bilhassa bu periyotta bağışıklık sistemimizin korunmasında büyük rol oynayan uyku için bu sorunun tahlili büyük ehemmiyet taşıyor. Ayrıyeten kafein, alkol, sigara ve gerilim bu durumun ortaya çıkmasını tetikleyebilir.” tabirlerini kullandı.

Beden ağrıları da görülebiliyor

Olguların birçoklarına teşhis konulamadığı için hastalığın görülme sıklığının kesin olarak bilinmediğini belirten Dr. Gürer, “Doktora başvuran hastaların birçok orta ve ileri yaşta olmasına karşın olguların yüzde 35’inde şikayetler 20 yaş öncesinde başladığı görülüyor. Bu sorunu yaşayan şahıslarda ekstremite (kol ve bacak) ve eklem ağrısı da görülebiliyor. Hastaların birçoklarında ağrılı sendromlar daha sık izleniyor. Örneğin bu hastalarda bel ağrısı yüzde 38, eklem ağrısı yüzde 50, yumuşak doku romatizmaları yüzde 30 olarak tespit edilmiştir. Huzursuz bacak birçok romatizmal hastalıkla birlikte görülse de, en âlâ bilineni romatoid artritdir. Bedeninizin rastgele bir yerinde uzun periyodik, açıklanamayan bir rahatsızlığınız olduğunda, bilhassa de bu rahatsızlık olağan bir biçimde uyumanıza mahzur oluyorsa bir uzmana başvurmalısınız.” biçiminde konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.