Günlük D vitamini takviyesi ne kadar olmalı

Koronavirüs salgını sürecinde bağışıklık sistemimizi korumak ismine mutivitaminlere gösterilen ilgi her geçen gün artıyor. Bu kapsamda ise son aylarda dünyanın farklı noktalarında yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri ile birlikte bedeninizde kritik rol oynayan, yağda çözünen D vitamini öne çıkıyor. O denli ki yakın vakitte yapılan bir çalışma, kâfi D vitamini düzeyine sahip olan koronavirüs ile hastaneye yatırılan hastaların olumsuz sonuçlar ve vefat riskinin azaldığını gösteriyor. Lakin bu vitaminin bilinçsiz formda kullanımı ise birçok sıhhat problemine davetiye çıkarıyor.

Fazlası ziyan veriyor

Güneşten ve besinlerden alınan D vitamini desteklerine pandemi periyodunda ilginin arttığına dikkat çeken Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Mustafa, “Evet, vitaminler bedenimizin genel sıhhati ve zinde kalmamız açışından kıymet arz ediyor. Bilhassa son vakitlerde D vitamine ilgi artmış durumda. Ama kullanımda denetimli olmak büyük değer taşıyor. Sağlıklı bir kişinin bedenindeki kalsiyum, bedenin güçlü kemikleri ve kasların hareket etmesine yardımcı olmak ve hudutların beden modülleri ile beyin ortasında bilgi taşımasını sağlamak üzere öteki hayati fonksiyonları sürdürmesi için emilir. Kalsiyumun bağırsaktan emilmesi ve düzgün çalışması için D vitamini çok değerli bir rol oynar Yüksek ölçülerde alınan D vitamini ise bireyde kas güçsüzlüğü, halsizlik, iştahsızlık, kabızlık, bulantı, kusma, yüksek tansiyon, depresyon, böbrek taşı, çarpıntı üzere şikayetler oluşturabilir” halinde konuştu.

Günlük D vitamini desteği ne kadar olmalı

Eklem kıkırdağında biriken kalsiyumun kireçlenmeye de neden olabildiğini belirten Dr. Esra Mustafa, “Ayrıca vitamin eksikliği bebeklerde ve çocuklarda ise büyümenin gecikmesine, kas güçsüzlüğüne ve iskelet sorularına neden olan raşitizmlere yol açabilir. O yüzden bu dengeyi uzman denetiminde ayarlamamız gerekiyor. D vitamini alımı, 1-10 yaş ortası çocuklar günde 50 mikrogramdan, yetişkinlerde ise günde 100 mikrogramdan fazla olmamalıdır” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.