Günde bir avokado tüketmek bağırsaklarda yararlı bakterileri besliyor

ABD’de Illinois Üniversitesinde yapılan araştırmada, her gün avokado tüketmenin, bağırsaklardaki faydalı bakterileri beslediği gözlemlendi. Sonuçları ‘Journal of Nutrition’ mecmuasında yayımlanan araştırmaya, yaşları 25 ila 45 olan, çok kilolu yahut obez 163 yetişkin dahil edildi.

Mikrobiyal çeşitlilik artıyor

İki kümeye ayrılan deneklerden bir kısmı, kahvaltı, öğlen yemeği yahut akşam yemeğinden rastgele birinin yerine verilen öğünde bir avokado tüketti.

Her iki kümeden 12 haftalık çalışma boyunca kan, idrar ve dışkı örnekleri toplandı, verilen öğünlerin ne kadarını tükettikleri ve öğünlerinde ne yedikleri kayıt altına alındı.

Araştırmacılar, günlük öğünlerine avokado eklenen iştirakçilerin, lifleri parçalayan ve bağırsak sıhhatini destekleyen metabolitler üreten daha fazla faydalı bağırsak mikrobuna sahip olduklarını keşfetti. Çalışmada ayrıyeten avokado tüketenlerin öteki gruptakilerden daha fazla mikrobiyal çeşitliliğe sahip olduğu görüldü.

Lif muhtaçlığının yarısını karşılıyor

Illinois Üniversitesinde Besin Bilimi ve İnsan Beslenmesi Kısmı’nda vazifeli Profesör Hannah Holscher, çalışmanın maksadının, avokado tüketiminin gastrointestinal mikrobiyota üzerindeki tesirlerini araştırmak olduğunu söyledi.

Farklı yağ tiplerinin mikrobiyom üzerinde farklı tesirleri bulunduğunu, avokadodaki yağların da zeytinyağı üzere tekli doymamış ve kalp sıhhatine uygun yağlar olduğunu söz eden Holscher, “Amacımız, avokadodaki yağların ve lifin bağırsak mikrobiyotasını olumlu tarafta etkilediği hipotezini test etmekti.” dedi.

Holscher, orta uzunluk bir avokadonun, yaklaşık 12 gram lif sağladığını, bunun önerilen günlük 28 ila 34 gram tüketilmesi gereken lif ölçüsünün en az yarısını karşıladığını da vurguladı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.