Güçlü bağışıklık sistemi için D vitamini şart

D vitamini eksikliği, kemik yapısında bozulmalara, kemik erimesine, kas güçsüzlüğüne ve farklı birçok hastalığa neden oluyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, D vitaminin bedenimizde etkin hale gelebilmesi için cildimizin güneşle ışınlarıyla temas etmesi gerektiğini ve Türkiye’de D vitamini eksikliğinin sık görüldüğünü söyledi.

Yapılan araştırmalarla bu sonucun net olarak ortaya konduğunu belirten Prof. Dr. Küçükardalı, “Yapılan bir araştırmada, bilhassa İç Anadolu bölgemizde ağır olmakla birlikte, toplam nüfusumuzun yaklaşık yüzde 70’inde D vitamini eksikliği olduğu tespit edildi” dedi.

Güçlü bağışıklık için kural

D vitamininin temel kaynağı güneş ışınları ya da D vitamini açısından varlıklı besinler. Lakin D vitamini açığının kapatılabilmesi ne yazık ki kısa müddette mümkün olmuyor. Prof. Dr. Küçükardalı “Eğer kişinin multipl myelom, sarkoidoz, hiperparatiroidizm üzere kalsiyum yüksekliğine yol açan bir hastalığı varsa, D vitamini eksikliğini tedavi ederken kandaki kalsiyum düzeyinin takip edilmesi gerekir.” diye konuştu.

D vitamininin bağışıklık sisteminde kıymetli bir role sahip olduğunu söyleyen Küçükardalı “D vitamini muhtaçlığının yüzde 90’ı güneş ışınları vasıtasıyla deri tarafından karşılanır. Güneş ışınlarının dışında ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, uskumru, balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, tatlı patates, mantar en kıymetli D vitamini kaynaklarındandır. D vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutarak, hastalığa neden olan virüs ve bakterilerle savaşır. Grip, tüberküloz üzere bulaşıcı hastalık riskini azaltmaya yardımcıdır.” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.