Güçlü bağışıklık sistemi genital siğillerin tedavisini kolaylaştırıyor

Hem erkek hem de bayanların genital bölgesinde enfeksiyona neden olan siğil biçiminde kendini gösteren HPV virüsünün genital siğilleri tetiklediğini söyleyen Bayan Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, “Siğiller zaten gerileyebildiği üzere tekrarlayabilir de. O nedenle tedavi sırasında bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok önemli” dedi.

Aşı Koruyor

HPV enfeksiyonuna bağlı gelişen genital siğillerin, hastaları yalnızca fizyolojik değil ruhsal olarak da olumsuz etkilediğini aktaran Doç. Dr. Kahramanoğlu, “HPV müspet bir kişi, genital siğili olmasa da partnerine HPV bulaştırabilir. Fakat siğil olması, siğildeki yüksek viral yükten ötürü, bulaş riskini epey arttırır. Genital siğil oluşumuna karşı en aktif usul, aşıyla korunmak olacaktır” sözlerini kullandı.

“Gebelik periyodu riskli”

Gebelikte görülen genital siğillerde ve HPV’ye bağlı gelişen öteki lezyonların boyutlarında artış olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Kahramanoğlu, “Ayrıca bu lezyonlar, gebelikte çoklu olma eğilimindedir. Gebelikte bağışıklık sisteminde meydana gelen fizyolojik değişikliklerin, genital siğillerin seyrini değiştirdiği düşünülmektedir. Gebelikten sonra, birinci 6 haftalık devirde siğiller çoklukla küçülür ve büsbütün kaybolabilir” diye konuştu.

Teşhiste muayene yeyerli

Genital siğillerin teşhisinde yalnızca muayene ile rastgele bir teste gerek kalmadan teşhis konulabildiğini söyleyen Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, “Siğiller tabiatıyla gerileyebildiği üzere tekrarlamaları kelam konusu olabilir. O nedenle tedavi sırasında bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok kıymetli. Genital siğil tedavisinde emel, mevcut lezyonların ortadan kaldırılarak fizikî ve kozmetik güzelleşmenin sağlanmasıdır. Ülkü tedaviye karar verirken lezyonun sayısı, büyüklüğü, morfolojisi, keratinizasyon derecesi, yerleşimi, hastanın tercihi, tabibin deneyimi, uygulamanın maliyeti ve yan tesirleri dikkate alınmalıdır” dedi.

“Hastaya nazaran tedavi uygulanmalıdır”

Doç. Dr. Kahramanoğlu, “Anogenital siğil tedavisi bireyselleştirilmeli, yani hastaya nazaran tedavi uygulanmalıdır. Mevcut tedavilerle genital siğillerin yaklaşık yüzde 60-90’ı tedavi edilebilir. Elimizde hastanın kendi kendine uygulayabildiği tedavi seçenekleri olduğu üzere, klinikte tabip tarafından uygulanması gereken tedavi alternatiflerimiz de var. Bunlardan kimileri immün sistemi uyararak tesir gösterirken, kimileri da direkt lezyonlarda hücre vefatına yol açarak tesir gösterir. Bunun yanı sıra, birtakım hastalarda cerrahi süreç ile siğilleri çıkarmak gerekebilir. Tedavi seçiminde hastanın tercihi, mevcut formüller, lezyonların sayısı, yerleşimi ve boyutu, gebelik varlığı, doktorun tecrübesi, tedavi maliyeti ve yan tesirleri değerli faktörlerdir” diye konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.