Gıda güvensizliği ile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler bağlantılı

Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesinden Dr. Sameed Khatana ile grubunun yaptığı araştırmada, Sıhhat İstatistikleri Ulusal Merkezi dataları ve besin güvensizliğiyle ilgili eski bir araştırmanın sonuçları incelendi. Araştırma kapsamında, 2011-2017 yıllarında ülkenin çeşitli bölgelerindeki 20-64 ila 65 yaş ve üstü bireylerde kalp damar hastalıklarına bağlı vefatlar ve besin güvensizliği oranları ele alındı.

Bu halde, 2011 ila 2017’de tüm ülkede besin güvensizliğinin azalmasına karşın besin güvensizliğinin yüksek düzeylerde olduğu bölgelerde kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin her 100 bin şahısta 82’den 87’ye çıktığı sonucuna ulaşıldı.

Ekonomik zahmetler büyük etken

Araştırmada, besin güvensizliğindeki her yüzde birlik artışta, yaşlı olmayan yetişkinlerde kalp damar rahatsızlıklarına bağlı ölümlerin benzeri oranda arttığı kaydedildi. Dr. Sameed Khatana, bu araştırma sayesinde ekonomik problemlerle kalp damar hastalıkları ortasındaki ilişkinin daha yeterli anlaşıldığını söyledi.

Muayenehanenin dışında olan bitenin hastanın sıhhati üzerinde kıymetli tesirini olduğunu vurgulayan Khatana, ilaçların dışında hastaların yeterliliğini etkileyebilen birçok faktör olduğunu, besin güvensizliğinin de bunlardan biri olduğunu belirtti. Khatana, besin güvensizliğinde artan bir farklılık olduğuna dikkati çekerek, ülkedeki kimi bölgelerin bu bahiste geride kaldığını kaydetti.

Bu durumun, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dallanıp budaklandığı bir vakitte daha da berbata gidebileceğini aktaran Khatana, lakin bir toplumun ekonomik düzgünlüğü için yapılacak müdahalelerin o toplumdaki kalp damar sıhhatinin da gelişmesine öncülük edeceğini söz etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.