Geçmeyen ağrılar fibromiyalji habercisi olabilir

Daha çok bayanlarda görülen fibromiyalji sendromunun kronik, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ile birlikte muhakkak bir uyuşma, karıncalanma, yorgunluk, uyku bozukluğu, simetrik dağılım gösteren ağrılı hassas noktalarla sık karşılaşılan bir hastalık olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilek Sarıkaya, fibromiyalji sendromu ve tedavisi hakkında değerli bilgiler verdi.

10 hastadan 8’i bayan

Fibromiyalji sendromu, ırk ayrımı yapmaksızın her yaş ve cinsiyette görülmekle birlikte sıklıkla bayanları etkiliyor. Her 10 hastadan 8 yahut 9’unu bayanlar oluşturmaktadır. Fibromiyaljinin toplumdaki yaygınlığı yüzde 2-8 ortasında ve bu yaygınlık oranları yaşla bir arada artış gösteriyor.

Fibromiyalji sendromunu ortaya çıkaran etkenleri belirlemek emeliyle 50 yıldan fazladır çok sayıda araştırma yapıldı. Son yıllarda da bu çalışmaların sayısında önemli bir artış görülüyor. Lakin maalesef şimdi tam olarak etiyolojisi anlaşılamadı. Daha evvelce geçirilmiş çeşitli enfeksiyon hastalıkları, genetik aile hikayesi, fizikî ya da duygusal travma üzere bir gerilim kaynağı, kişinin kendine yönelik yüksek beklenti seviyesinin olması, iş odaklı hayat, mükemmeliyetçilik, gevşeyememe ve hayattan zevk alamama, duygulanımsal ve şahıslar ortası çatışmaları inkâr etme, öfke ve düşmanlık hisleriyle başa çıkamama, bağımlılık ve bakım ihtiyacı üzere çocuksu muhtaçlıklar, fizikî ya da duygusal travma yaşanmış olması fibromiyaljiye yol açıp belirtilerin berbata gitmesine neden olabiliyor.

Yaygın ağrı ve hassasiyet değerli kriter

Fibromiyaljide sıklıkla tetik noktalar yahut hassas noktalar olarak isimlendirilen beden alanları bulunuyor. Bu noktalar hafif basınç uygulamakla bile ağrıya neden olabilen 18 farklı alanı içerir. Tetik noktalarının neden olduğu ağrı, bedenin birçok bölgesini etkileyen, dengeli künt bir ağrı olarak tanımlanabilir. Yaygın ağrı ve hassasiyet varsa şahsa fibromiyalji tanısı konur. Tetik noktaları başın ardı, omuz üstleri, üst göğüs, kalçalar, dizler ve dirseklerdir. Lakin bu tetik noktaları artık teşhis için odak değil. Bunun yerine, 3 aydan fazla bir müddettir devam eden yaygın ağrı varsa ve ağrıyı açıklayabilecek teşhis edilebilir bir tıbbi durum yoksa fibromiyalji tanısı konulabiliyor. Fibromiyaljide tetik noktalarda ağrı dışında öteki belirtiler de görülebiliyor. Bu belirtiler yorgunluk, uyku sorunları, uzun müddet uykuya karşın dinlenmiş hissetmemek ve yataktan kalkmakta zorlanmak, baş ağrısı, depresif ruh hali, telaş, odaklanmada ve dikkat vermede zorluk, alt karın bölgesinde ağrı, nefes almada zorlanma, kulaklarda çınlama, idmana karşı dirençsizlik ve çabuk yorulma halinde görülebilir.

Gerilim, fibromiyalji belirtilerinin ortaya çıkmasında ve kötüleşmesinde tesirli oluyor. Fibromiyalji hastalarının yüzde 70’e yakını gerilim ile şikayetlerinin arttığını bildiriyor. Hastalarda psikiyatrik rahatsızlıkların birlikteliğine tekrar yüzde 70’e varan oranlarda rastlanıyor. Yapılan araştırmalar, fibromiyaljiye depresyonun eşlik etme sıklığının yüzde 28,6 ile yüzde 70 ortasında değişen oranlarda olduğunu ortaya koyuyor. Travma sonrası gerilim bozukluğu, disosiasyon bozukluğu, anksiyete bozuklukları, uyku bozuklukları ve somatoform bozukluklar da fibromiyalji hastalarında görülebilen öbür psikiyatrik hastalıklardır

Fibromiyalji tedavisi

Fibromiyaljiyi tespit edebilen özelleşmiş bir laboratuvar ya da görüntüleme testi yoktur. Bununla birlikte başka kronik ağrı nedenlerini dışlamak için görüntüleme teknikleri ve kan tetkiklerinden faydalanılıyor. Tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektiriyor. Fibromiyalji hastaları teşhis için romatoloji, algoloji yahut fizikî tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurabilirler. Fakat gerilim faktörleri, ruhsal travma üzere ruhsal faktörler yahut uyku bozukluğu, depresyon, anksiyete bozukluğu ya da travma sonrası gerilim bozukluğu üzere psikiyatrik hastalıkların birlikteliğinde sürece psikiyatri uzmanının da dahil olması gerekiyor.

Depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullandığımız kimi antidepresan ilaçların, bilişsel davranışçı terapinin ve EMDR tekniğinin hem gerilimin ve kronik ağrı yakınmalarının azaltılmasında, hem de eşlik eden psikiyatrik hastalıkların tedavi edilmesinde tesirli olduğu, dolayısı ile hastaların ömür kalitesine kıymetli yararları olduğu biliniyor. Ağrı ile olumlu başa çıkma metotlarının güçlendirilmesi ve olumsuz başa çıkma metotların belirlenerek azaltılması, fizyolojik uyarılmayı azaltmak için gevşeme eğitimi verilmesi, ağrı davranışına yönelik çevresel reaksiyonları düzeltme, ağrı kesici ilaçların kullanımını azaltarak fizikî aktivite seviyesini artırma fibromiyaljide görülen kronik ağrı yakınmalarının tedavisinde kullanılan değerli davranışçı yaklaşımlardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.