Gebelikte yanlış beslenme bebeğin genetiğini etkiliyor

Hamilelik devri, bayanlarda fizikî olarak değişimin meydana geldiği bir devir olarak karşımıza çıkıyor. Tüketilen ya da tüketilmeyen besinler doğan bebeğin ileriki hayatında gen diziliminde aktiflik teşkil ediyor. Mevzuyla ilgili görüşlerini belirten Diyetisyen Bahadır Bilir, “Gebelik sürecinde yanlış besin tüketimi, bebekte tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına neden oluyor. Yanlış beslenme alışkanlığı bebeğin ileriki ömrünü etkiliyor” dedi.

“Bozulmalar obeziteye sebep olabilir”

Gebelik devrinin günümüzde çok ciddiye alınan bir husus olduğunu söyleyen Bilir, “Bu süreçte anneler hakikat adımları atmak için arayış içerisinde olurlar. Aslında haklılar. Zira gebeyken tüketilen yahut tüketilmeyen besinlere bağlı olarak bebeğin gen diziliminde bozulmalar ortaya çıkabiliyor. Bu bozulmalar; yüksek insülin hassaslığının artması, tokluk hormonuna karşı hassasiyetin azalması ve beynin ödül sisteminin gelişiminde yanlışlıklara yol açarak bebeğin ilerleyen yaşlarda obur olmasına ve sonuç olarak obeziteye sebep olabilir. Gebelik sürecinde yanlış besin tüketimi, ileride bebekte yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarını da beraberinde getiriyor” diye konuştu.

“Çevresel faktörün tesirini unutmamak gerekir”

Bireylerin doğuştan obeziteye yatkın olabileceğini lakin çevresel faktörlerin de tesir yapabileceğinin altını çizen Bilir, “Şunu unutmamak gerekir, şahıslar doğuştan obeziteye yatkın genlere sahip olabilir ancak şişmanlığın ortaya çıkması için çevresel tesir de gereklidir. Çevresel tesirden kastım çok güç alımıdır. Tesire maruz kaldığımız birinci ortam ise anne karnıdır. Yani annemizin hamileyken tükettiği besinler bizi etkiler” dedi.

“Yüksek kalori bedeli obeziteye davet çıkarıyor”

Bilir, anne olan bireylere ikazlarda bulunarak, “Hamilelik periyodunda çok yüksek ya da çok düşük kalori alımı ve bununla birlikte protein ve yağ tüketiminin gereğinden fazla olması bebeğin obezite riskini arttırabilir. Yüksek yağlı beslenme şeklinin benimsenmesi bebekte metabolik sendromu tetikleyebilir. Gebelik devrinde abur cubur tüketiminin artması insülin hassaslığını arttırarak tokluk hissini çalışamaz hale getirir, bedenin ödül sisteminin gelişiminde değişikliklere sebep olarak obezite riskini tetikler” tabirlerini kullandı.

“Vitamin ve minerallerin kâfi alımı obezite oluşumunu engeller”

Bilir, “Anne adayının gebeliğe başlangıçta düşük yahut fazla kilolu olması bebeğin obez olma ihtimali ile ilişkilendirilmektedir. Yeni doğan bebeğin düşük ya da yüksek doğum yükünde olması da ileride oluşabilecek obezite riskini arttırmakta. Bu nedenle gebelik devrinde kâfi ve istikrarlı beslenmek, protein ve yağ alımını optimum seviyede tutmak bebekte obezite riskine karşı esirgeyici olacaktır. Gebeliğin birinci periyotlarında gereğince B12, krom, demir, folik asit desteklerinin alımı obeziteyi önleyebilir. Lakin tekrar çok multivitamin, folik asit ve B12 tüketimi şişmanlık riskini arttırabilir” diye konuştu.

“Gebelikten evvel kesinlikle beslenme uzmanına başvurulmalı”

Bilir, “Sonuç olarak gebelik öncesinde, sırasında ve sonrası emziklik devrinde annenin kâfi ve istikrarlı beslenmesi, hakikat ölçüde protein, yağ ve karbonhidrat alması, gerekli vitamin-mineralleri kâfi alması ileride oluşabilecek problemlere karşı gözetici olabiliyor. Bu sebeple bebek sahibi olmak isteyen ebeveynler gebelikten evvel kesinlikle bir beslenme uzmanından yardım almalı. Bilhassa beden yüklerinin kontrolünü sağladıktan sonra hamilelik sürecine başlamaları hem anne hem de bebek için sonraki hayatlarını korumak ismine kıymetli bir adımdır” diyerek anne olmak isteyen adayları uzman denetimine davet etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.