Fizik tedavi ve rehabilitasyon, engelli bireylerin bağımsızlığını arttırıyor

Engellilerin sıkıntılarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak gayesiyle kutlanan ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ kapsamında açıklamalarda bulunan Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır, fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin engelli bireylerin bağımsızlığını artırdığını söyledi.

”Bir maniyle yaşarken etkin kalmak kalbinizi güçlendirmenize, güçlü kaslar ve kemikler oluşturmanıza, uyumu geliştirmenize ve kendinizi daha güzel hissetmenize yardımcı olurken hayata kalitenizi de kıymetli seviyede arttırabilir.” diyen Dr. Küçükçakır, bu kapsamda azamî hareketliliğin, fonksiyonel yeteneğin ve düzgünleştirilmiş hayat kalitesinin geliştirilmesini, sürdürülmesini ve eski haline getirilmesi konusunda ‘Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’ süreçlerinin öne çıktığını belirtti.

“Önemli olan istekli olması”

Dr. Küçükçakır, “Ailenin ve psikologların da iştiraki ile gerçekleştirilecek ağır bir rehabilitasyon sürecinin mucize diye isimlendirdiğimiz birçok olayın yaşanmasını sağlıyor. Kıymetli olan bireylerin ‘Yapamam’, ‘Olmuyor’ üzere olumsuz sözlerden uzak durup istekli olması” dedi.

Teknolojinin gelişmesinin de büyük avantaj sağladığını belirten Dr. Küçükçakır, “Robotik aygıtlarımız ile hastalar tedavi sürecinde daha aktif rol oynayabiliyor. Engellilik birey ve ailesi için güçlü hayat şartlarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı meselelerle baş etmeleri sürecinde rehabilitasyona gönül veren bireyler olarak en büyük gayemiz engelli bireylerin maksimal bağımsızlık düzeyine ulaşmalarını sağlamaktır. Birebir vakitte rehabilitasyon müddetince fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorunun denetiminde fizyoterapistlerin uyguladığı idman programları, ergoterapi uygulamaları, su içi antrenman programları, robotik rehabilitasyon programları, fizik tedavi modaliteleri şahısların bağımsızlığı konusunda büyük kıymet taşıyor” sözlerini kullandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.