Evlerde en çok yaşanan 5 kaza

Türkiye’de vefat nedenleri ortasında konutta yaşanan kazalar üst sıralarda yer alıyor. Vefatla sonuçlanmayan kazalar ise kıymetli sakatlıklara yol açabiliyor. Düşme, kesiklere bağlı yaralanmalar, yabancı cisimlerle boğulma, zehirlenme, yangın ve yanıklar meskende en sık görülen kazalar ortasında yer alıyor. Büsbütün inançlı bir mesken ortamı oluşturmak imkansız olsa da, riskleri bilerek ve gerekli tedbirleri evvelden alarak büyük yaralanmaların ve maddi kayıpların önüne geçmek mümkün.

Düşme ve çarpmalar

Mesken kazaları ortasında en sık görülen düşme yahut çarpma kazaları daha çok masa, koltuk üzere eşyalardan, merdivenden, ranzadan, balkon ve pencereden, kaygan ve uygun olmayan tabanlardan düşme sonucunda oluşmaktadır. Ekseriyetle yaşlı bireyler ve çocuklar düşme kazaları ile daha sık karşılaşmaktadır. Bu kazaları televizyon, ranza üzere büyük eşyaları sabitleyerek, banyo, küvet üzere kaygan yüzeylerde ve balkon ya da tırabzanlarda korkuluk kullanarak azaltmak mümkündür.

Kesikler ve sıkışmalar

Meskende en tehlikeli alanlardan biri de mutfaktır. Mutfakta kullanılan bıçak yahut kesici cisimlerden ötürü her yıl önemli sayıda yaralanma olayı kelam konusu olmaktadır. Mutfakta kenarları sivri eşyalar bulundurmamak, bıçak üzere kesici mesken eşyalarını çocukların uzanamayacağı yükseklikte saklamak, kaymayan kesme tahtası kullanmak, ıslak olmayan elle bıçak tutmak, elde yıkanacak bulaşıklar için içi kalın bulaşık eldiveni kullanmak, mutfakta yaşanabilecek kazalar karşısında alınabilecek pratik tedbirlerdir.

Boğulmalar

Sulu alanlara ilgisi olan çocukların boğulma tehlikesi yaşamaları mümkündür. Bu türlü bir durumun yaşanmaması için banyo ve tuvalet kapısı kilitlenmelidir. Bir başka boğulma tehlikesi, ziyadesiyle meraklı olan 0-3 yaş kümesi çocukların buldukları her cismi yutmaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Küçük ya da parçalanabilir oyuncaklar, metal paralar ve fındık, fıstık, çekirdek üzere kuruyemişler çocuklardan uzak tutulmamalıdır.

Zehirlenmeler

Pandemi süreciyle birlikte meskende hijyen için tercih edilen paklık gereçlerinin ağır biçimde kullanılması zehirlenme oranlarını artırmaktadır. Bilhassa çamaşır suyu ve farklı deterjanların karıştırılarak kullanılması, başta çocuklar olmak üzere yaşlılar ve öteki aile bireyleri için zehirlenme riskine neden olmaktadır. Paklık materyallerinin cilde temas etmeyecek formda ve uygun bir ölçüde kullanılması kıymet taşımaktadır. Bunun yanı sıra çocukların küçük şekerlemelere benzettikleri ilaçların geri dönüşü olmayan zehirlenmelere yol açtığı da unutulmamalıdır. Bu üzere bir durumda vakit kaybetmeden 112 aranmalı ya da yakın bir aralıkta ise en yakın sıhhat kuruluşuna gidilmelidir.

Yangınlar ve yanmalar

Yangınlar ya da yanmalar çoklukla prizde fiş unutmak, ocağı açık bırakmak, tava tencere üzere ısınmış bir mutfak gerecine dokunmak ya da çocukların erişebileceği yerde çakmak, kibrit bulundurmak üzere sebeplerden kaynaklanmaktadır. Alınabilecek önlemlerin en başında konutta kesinlikle bir yangın söndürücü bulundurulması gelmektedir. Ayrıyeten kibrit, çakmak üzere yanıcı unsurlar çocuklardan uzak tutulmalıdır. Kullanım sonrasında ütüler derhal kapatılmalı ve kordonları sarkık durumda bırakılmamalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.