Erkekler kadınlara göre daha sağlıklı olduğunu düşünüyor

16-44 yaş ortası erkeklerde kendini sağlıklı hissedenlerin oranı yüzde 88,3 olurken, bayanlarda bu oran yüzde 86,3 oldu. 45-64 yaş ortası erkeklerde ise bu oran yüzde 67,3 iken, tıpkı yaş gurubundaki bayanlarda yüzde 64,5 olarak görüldü.

Medya takip kurumu Ajans Press, sıhhat ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Dijital basın arşivinden derlenen bilgilere nazaran bu yıl sıhhat ile alakalı basına 748 bin 756 haber yansıdığı tespit edildi. Bu yıl Kovid-19 sebebiyle genel yansımalar bu biçimde olurken, kanser hastalığının 39 bin 572 haberle, tansiyon hastalığının 18 bin 435 haberle, diyabetin ise 19 bin 766 haberle medyada yer aldığı kaydedildi.

Sağlıklı hissetme oranı yaş ilerledikçe düşüyor

Ajans Press’in, Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) bilgilerinden elde ettiği bilgilere nazaran, Avrupa ülkeleri ortasında yapılan araştırmaya nazaran kendini sağlıklı hissetme oranı yaş ilerledikçe düşüyor. Böylece 16-44 yaş ortası erkeklerde kendini sağlıklı hissedenlerin oranı yüzde 88,3 olurken, bayanlarda bu oran yüzde 86,3 oldu. 45-64 yaş ortası erkeklerine bakıldığında ise bu oran yüzde 67,3 iken, birebir yaş gurubundaki bayanlarda yüzde 64,5 görüldü. 65 yaş üstü bireylere gelindiğinde erkeklerde düzgün hissetme oranı yüzde 43,1’e düşerken, bayanlarda yüzde 36,5 olarak kaydedildi.

İstatistiklere nazaran, her yaş kümesinden erkekler bayanlardan daha sağlıklı hissediyor. Araştırmada, insanların sıhhatlerini algılama biçimleri ise çevresel faktörler yanı sıra, kültürel ve sosyo ekonomik şartlar üzere birçok faktörden etkilendiği saptandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.