Düzensiz uyuyorsanız bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir

Tüm dünyada tesirini ve şiddetini arttırarak devam eden koronavirüs salgınının bilhassa kronik hastalıkları olan yahut bağışıklık sistemi zayıf şahısları daha fazla etkilediğini belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral, “Yetersiz ve berbat bir uykunun, yapılacak aşının bedende üreteceği esirgeyici antikor ölçüsünü olumsuz istikamette etkilediği saptanmıştır” dedi.

Uyku, bağışıklık sistemini nasıl güçlendirir

Uykunun bağışıklık sistemi ile alakasına değinen Dr. Öğr. Üyesi Oral, “Uyku, bedenimizin hem dinlenmesi hem de kendini yenilemesi için gereklidir. Uyku esnasında bedenimizdeki bağışıklık sistemini oluşturan hücreler de öteki hücreler üzere kendini yeniler ve daha etkin hale gelirler. Uyku mühletinin kısalmasının savunma sisteminde rol alan T lenfosit ve doğal öldürücü (NK) hücre sayısında ve mikroorganizmalarla savaşta üretilen antikorlarda azalmaya sebep olduğu gösterilmiştir. Birebir vakitte uyku sırasında salınan melatonin hormonunun da bağışıklık sistemi üzerine olumlu tesirleri bulunmaktadır. Yetersiz yahut makus uyku durumunda salınan melatonin hormonu ölçüsü azalır, bu da bağışıklık sistemini olumsuz etkiler” dedi.

“Uykusuzluk aşının tesirini azaltıyor”

Covid-19 aşısının yüksek muvaffakiyet oranına sahip olacağı haberleriyle derin bir nefes alırken uzmanlar sistemsiz ve yetersiz uyuyan bireylerde aşının gereğince tesirli olamayabileceğini belirtti. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Oral, “Yapılan çalışmalarda yetersiz ve makus bir uykunun aşının bedende üreteceği kollayıcı antikor ölçüsünü olumsuz tarafta etkilediği saptanmıştır” biçiminde konuştu.

Dr. Oral kelamlarına şöyle devam etti: “Yapılan çalışmalarda aşı yapılan bireylere bakılınca kâfi uyuyan şahıslarda, kâfi uyumayanlara nazaran bedenin aşıya verdiği yanıtın daha âlâ olduğu ortaya konulmuştur. Grip, hepatit ve menenjit aşıları ile ilgili yapılan bu çalışmalarda uyku mühleti ile aşının oluşturduğu antikor cevabı ortasında bağ saptanmış. Aşıların yapılması ile bedenimizde oluşabilecek kollayıcı antikorların gereğince salınması için kâfi bir uykuya gereksinim vardır. Covid-19 ile ilgili bu hususta çalışma olmamasına karşın Covid-19 aşısının gündemde olduğu bu günlerde kâfi uykunun ehemmiyeti aşının yapıldığı vakitlerde daha da kıymetli hale gelecektir”

“5 saatten az, 9 saatten fazla uyunmamalı”

Tüm ömrümüzün yaklaşık üçte birinin uykuyla geçtiğini söyleyen Dr. Oral, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı bir uyku için de şu tavsiyeleri verdi: “Yetişkin bir insanın ülkü uyku saati 6-8 saat ortasındadır. Uyku, 5 saatten az ve 9 saatten fazla olmamalıdır. Uyku saatinin yanında uyku kalitesi için ise çok geç saatlerde uyunulmaması, her gün birebir saatte yatağa girilmesi, yatağa teknolojik aletlerle girilmemesi, aydınlığın ve sessizliğin ayarlanması ve geç saatlerde alkol ve kafeinden uzak durulması üzere durumlara dikkat edilmesi önemlidir”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.