Düzce’deki antik kentte medusa başı bulundu

Düzce’deki Prusias isim Hypium Antik Kenti’nde yürütülen hafriyat çalışmalarında medusa başına rastlandı. Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, Konuralp bölgesindeki antik kentte hafriyat çalışmaları 60 işçi ve 6 arkeologla devam ediyor.

Hafriyat çalışmalarında, milattan sonra 1. yahut 2. yüzyıla ilişkin olduğu sanılan, Yunan mitolojisinde “gözlerine bakanı taşa çeviren, yılan saçlı dişi canavar” olarak bilinen medusa başı bulundu.

“Konuralp buram buram tarih kokuyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü, medusa başı heykelinin büyük bir tarihi kıymete sahip olduğunu belirtti.

Özlü, “Düzce Konuralp Antik Kenti’nden adeta tarih fışkırarak bizi ve tarihçileri şaşırtmaya devam ediyor. Bunun son örneği gün yüzüne çıkarılan medusa başı oldu. Çok kısa bir vakit diliminde Konuralp Antik Kent tiyatro hafriyat alanında büyük bir ilerleme kaydettik. Her geçen gün geçmişin izleri gün ışığına çıkıyor. Konuralp buram buram tarih kokuyor.” ifadelerini kullandı.

Bunun, Düzce için kültür ve turizm manasında değerli bir kazanım olduğunu ve bu tarihi bedele sahip çıktıklarını vurgulayan Özlü, bunu tüm dünyaya da duyurmak ve tanıtmak istediklerini vurgulayarak, tarihe ilgi duyan herkesi Konuralp’e davet etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.