Diş gıcırdatmaya akupunkturla tedavi

Bruksizm yani diş gıcırdatmanın tedavi edilmediğinde çene ekleminde ve dişte rahatsızlıklar, baş ağrısı, migren atakları, kabızlık, mide şikayetlerine neden olabileceğini tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, bu hastalığın akupunkturla tedavi edilebileceğini belirtti. Koran, “Akupunktur tedavisi, klasik ve tamamlayıcı tedavi formülü olup hastanın fizikî ve ruhsal durumunu bir bütün olarak ele alır. Bir öteki söz ile hem bruksizm tablosuna neden olabilecek ruhsal sorunu temelden çözer hem de bruksizmin yol açtığı şikayetlerin gerilemesini sağlar” dedi.

Dr. Koran, bruksizmin uykuda yahut uyanıkken meydana gelen diş sıkma ya da diş gıcırdatma olarak tanımlanan bir alışkanlık olduğunu belirterek “Kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte temelinde ruhsal rahatsızlıkların olduğu gösterilmiş olup titiz, hassas ve hudutlu şahıslarda bruksizm daha sık görülür. Bruksizm tedavi edilmediğinde çene ekleminde rahatsızlıklar, baş ağrısı, migren atakları, kabızlık, mide şikayetleri, dişlerde aşınma ve hassasiyet üzere sorunlara neden olabilir” dedi.

Hem altta yatan sorunu hem şikayetleri çözer

Akupunktur ile bruksizmin altında yatan nedenlerinde tedavi edilebildiğine dikkat çeken Dr. Koran, şöyle devam etti: “Modern tıpta bruksizm tedavisinde psikiyatrik ilaçlar ve çene sıkmanın diş ve diş etine ziyan vermesini engelleyen gece aparatları kullanılır. Bruksizmde kullanılabilecek bir başka tedavi yolu de akupunkturdur. Akupunktur tedavisi, klâsik ve tamamlayıcı tedavi metodu olup hastanın fizikî ve ruhsal durumunu bir bütün olarak ele alır. Bir öbür tabir ile hem bruksizm tablosuna neden olabilecek ruhsal sorunu temelden çözer hem de bruksizm tablosunun yol açabileceği baş ağrısı, uykusuzluk, mide ve bağırsak sorunları üzere eşlik eden öbür şikayetlerin gerilemesini sağlar. “

Herkes için en uygun tedavi yolu

Dr. Koran, bruksizm tedavisinde akupunkturun şahsa nazaran düzenlendiğini söz ederek, şu bilgileri verdi: “Akupunktur tedavisi hastanın yaşına ve bruksizm tablosunun nedenine bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 8 seans sürer. Akupunkturda kullanılan iğneler saç teli kalınlığında olup uzman bir akupunktur doktoru tarafından uygulandığında ağrılı bir tedavi hali değildir. Öteki yandan iğne fobisi olanlar ya da çocuklar için lazer akupunktur, denenebilecek bir öbür akupunktur formudur. Lazer akupunkturda iğne kullanılmaz, özel lazer akupunktur aygıtları kullanılır. Lazer ışığı ile bedendeki akupunktur noktaları uyarılır. Akupunktur tedavisinde bedene rastgele bir kimyasal verilmediği için hamileler, yaşlılar, karaciğer ve böbrek üzere organ yetmezliği olan bireylerde de uygulanabilir.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.