Depreme karşı iç mekanlarda alınabilecek önlemler

İç yerler; konutlar, ofisler, mağazalar, restoranlar yani insanları içeride bırakan ömür alanlarında, gelebilecek tüm sarsıntı için tahlil teklifleri geliştirmek iç mimarlığın bahislerinden biridir. Yapısal her önlemin alındığını düşünerek hayatlarımızı devam ettirdiğimiz bu alanlarda gereksinimlerimiz ve birçok vakit gereksinim dışı ancak kendi var oluşumuzu söz eden kesimler da hayatımızda yer alır. Ana muhtaçlık dendiğinde; yatak, dolap, komodin, konsol, sehpa, kitaplık, beyaz eşyalar akla gelse de bunların yanı sıra tablo, ayna, dekoratif nesneler, canlı bitkiler, vazolar, biblolar, avizeler üzere bir çok eleman da hayat alanlarında yerini alır.

Bir konutun gereksinimine yönelik ve tasarımsal öğeler bir ortaya getirilirken, o konutta yaşayan şahısların cinsiyetleri, yaş gurupları, hobileri, zevkleri göz önüne alınır. Yapısal bileşenler ile birlikte sabit ve hareketli mobilyalara gereksinim duyularak seçimler yapılır. İç Mimar Hasret Algül, bu topraklarda yaşayan herkesin, bulunduğu pozisyonun sarsıntı ile alakası hakkında şuurlu olmasını ve mümkün sarsıntılardan evvel ömür alanlarında gerekli tedbirleri almasını önererek iç yerlerde alınabilecek tedbirleri sıraladı.

Sarsıntıya karşı iç yerlerde alınabilecek tedbirler

Hareketsiz mobilyalar sabitlenmeli

Vitrin, konsol, dolap, kitaplık, vestiyer, mutfak ve banyo dolapları üzere elemanlar yerleri çok sık değiştirilmeyen, muhtaçlığa yönelik ana modüller olup duvarla alakalı yerleşirler .Tıpkı bir mutfak dolabının duvardan ayrılma muhtemelliğine önlem ve gereksinimden duyulan ilişki elemanları üzere başka tüm mobilyalarımız için bağlayıcı eleman ve aparatlar kullanarak sabitlenmesi gerektiği şuurunda olmak, muhtemel kazaya sebebiyet verecek ögelere karşı yaşamsal önlemlerin alınmasını sağlar.

Hareketli mobilyaları seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bir hareketli mobilyanın estetiğini belirleyen ana öge materyaldir. Hareketli mobilya kategorisinde muhtaçlık gören sehpa, komodin, sandalye, masa, koltuk üzere elemanların seçiminde kullanılan gerecin sağlamlığı, iskelet sistemi üzere ögeler kıymetli. Kaçış planlarında yahut bekleme durumlarında koltuğun sağlamlığı mesken sakinleri için güvenlikli alan oluşturabilir. Hareketli mobilyaların sağlamlığı gözden geçirilmeli ve kaçış durumlarında yol üzerinde mani oluşturmayacak halde yerleştirilmeli.

Aksesuarların gereci ve tartısı değerli

Vazgeçilmez olan, birden fazla vakit da yerlerin usulünü söz eden o küçük fakat ömür alanlarında büyük yer kaplayan kırılgan vazolar, tablolar, biblolar, aynaların seçimleri yapılırken boyutu, hafifliği ve az kırılgan materyalden yana seçimlerinin yapılmasına dikkat çekmek istiyorum. Bu elemanlar ne kadar hafifse o kadar zararsızdır diyebiliriz. Konumlandırıldıkları yerler seçilirken de yaşanabilecek muhtemel sarsıntı durumlarına nazaran pozisyonlarını belirlemekte yarar var. Kaçış alanı olan antrelerde bu elemanların kullanım yerleri ve formları mümkün aksiliğe karşı önlemli olabilmek için dikkat edilmesi gereken ögeler ortasında.

Aydınlatma elemanlarının elektrikle alakası denetim edilmeli

Avizeler, aplikler asılırken ya da konumlandırılırken elektrikle alakası düşünüldüğünde alt yapısı ile de yeterli bir denetimden geçirilmeli. Tavana ve duvara sabitleme elemanları tartılarına nazaran seçilmeli ve sabitlenmeli. Gereçler ise estetik algıdan uzak kalınmamakla birlikte az kesimli, hafif elemanlardan oluşacak formda tercih edilmeli.

Kaplama elemanları, bölücüler tedbirlere dahil edilmeli

Islak hacimlerde yer verilen doğal ya da yapay kaplamaların alt yapısı, duvar yüzeyleri ile irtibat formunun denetim edilmesi değerlidir. Duvar kaplamalarında imkanlar dahilinde; nano teknoloji ile geliştirilmiş duvar kağıtları kullanımı tercih edilebilir. Bu eserler sarsıntı esnasında bölücü ya da taşıyıcı duvarlarda direnci arttıracaktır. Doğramalarda kullanılan camların sarsıntı ve darbeye karşı kırılması halinde insanlara ziyan vermemesi için tamperli, kırıldığında kısa ve keskin olmayan kesimler yaratan gereçler seçilmesi de güvenliğimiz için değerlidir.

Ömür alanlarında, mesken sakinlerinin fazlalık olarak gördükleri eşyalarını azaltmaları muhtemel sarsıntılara karşı alınabilecek tedbirlere bir başlangıç olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.