Boyun ağrılarına karşı dikkat edilecek noktalar

Günümüzde birçok kişinin sıkça karşılaştığı sıhhat sıkıntılarından bir tanesi olan boyun ağrısı, bilhassa sık cep telefonu kullanan, masa başı çalışan yahut bilgisayar başında saatlerce vakit geçiren ve düz yastıkta uyuyan bireylerde ortaya çıkmaktadır.

Boyun ağrısı nedenleri

Bilhassa masa başı çalışan ve akıllı telefon kullanan bireylerde oluşan boyun fıtıkları, her yaş kümesini hatta çocukları ve gençleri daha çok etkileyen etkileyen önemli bir sorun haline gelmiş durumda. Boyun fıtığı omurlar ortasındaki kıkırdağımsı diskin ortasında ve içinde yer alan yumuşak jölemsi kısmın etrafındaki katmanlardan sızarak aşması ile dışarı yani olmaması gereken alana girmesi sonucu oluşur. Dışarı çıkan disk malzemesi omurga kanalının orta kısmından fıtıklaşırsa omuriliğe, kanalın yanından fıtıklaşırsa kola giden sonlara baskı yapabilir ve ağrılı yahut ağrısız halde bulunabiliyor

Orta kısımdan çıkan fıtıklarda kişi ağrıyı; omuzlarda, boynunda ve kürek kemiklerinde yahut sırtta hissedebilir. Yan tarafa yakın olan fıtıklaşmalarda ise hastanın kolunda ağrı, uyuşma, karıncalanma yahut güçsüzlük hissi ile kendini aşikâr edebilir. Ensede ağrı, boyun, omuz ve sırta vuran ağrılar, boyun hareketlerinde kısıtlılık, kas spazmı, kollarda ve ellerde uyuşma, uyuşukluk hissi, kollarda incelme, kol ve elde kas gücü azalması görülebilir. Tüm bu bulgular insanların ömrünü etkileyerek hayatı zorlaştırır hatta çekilmez bir hal alabilir.

Öbür hastalıklarla karıştırmayın

Boyun fıtığı olmasına karşın diğer hastalık zannedilebileceği üzere, boyun fıtığı olmayan hastalara da boyun fıtığı tanısı koydurabilir. Bu karışıklıklar vakit kaybına neden olabilmektedir. Uzunluğunda bir tümöral oluşum olup aylarca dolaşan ehil olmayan ellerde oyalanan hastalara rastlamaktayız. Fibromiyalji Sendromu, Miyofasiyal Ağrı Sendromu, Omuz sorunları, Torasik Outlet Sendromu, DİSH (Diffüz idiopatik iskelet hiperostozu) üzere boyun ağrısı yapabilen çok sayıda neden mevcut olup bunların hangisi bu ağrıya neden olmaktadır ayırt edilmesi oldukça kıymet arz etmektedir.

Uzun periyodik sabit durmak tetikliyor

Boyun fıtığı bilhassa uzun müddet boynunu eğerek durmasından ötürü cep telefonu kullananlarda, bilgisayar başında vakit geçirenlerde, kitap okuyanlarda, masa başı çalışanlarda, uzun yol sürücülerinde ve uyurken boyun yastığı kullanmayanlarda sıklıkla görülmektedir. Ayrıyeten boyun fıtığı rahatsızlıkları bilhassa yaz tatili devirlerinde yapılan uzun seyahatlerde tetikleniyor. Toplu taşıma araçlarında (otobüs vs.) ahenge, uçak seyahatlerinde inişte (yere temas anında uykuda olma), bilhassa yaz tatili periyotlarında yapılan uzun seyahatlerde tetikleniyor. Toplu taşıma araçlarında (otobüs vs.) ahenge, uçak seyahatlerinde inişte (yere temas anında uykuda olma), bilhassa tatil gayesiyle özel araç ile seyahatlerde tıpkı konumda uzun kalış önemli sorunların yer hazırlayıcısı olabilmektedir.

Küçük molalar verin

En hoş tedavi korunma, en hoş ilaç idmandır. Uyurken boyun yastığı ortopedik olarak seçilmelidir. Boyun fıtığına yakalanma riskini en aza indirmek için günlük ömür esnasında boyun fıtığına sebep olabilecek hayat şeklinden uzak durmak gerekir.

Akıllı telefon ile uzun mühlet oyalanmaktan uzak durmak (boyunu öne eğerek mutlaka yapılmamalı) ve uzun müddet bilgisayar başında çalışmayıp ortalar vererek çalışma alışkanlığı kazanmak fıtık gelişme riskini azaltacaktır.

Seyahatler esnasında önlemli olmak ayrıyeten değerli bir tedbir olacaktır. Rastgele bir ağrılı durum başımıza geldiğinde durumu önemseyip, uzman bir doktora muayene olarak durumumuz hakkında hakikat bir bilgi alarak hayata devam etmek, bize şuurlu bir hayat yaşama fırsatı sağlayacaktır.

Boyun ağrınız olduğunda kesinlikle muayene olarak ağrı sebebini tespit ettirmelisiniz. Bu bir tümör de olabilir, küçük yahut büyük bir fıtık da olabilir. Yalnızca ağrıya odaklanmamalısınız. Ağrıya neden olan ve altta yatan sorunun erken saptanması tedavide büyük muvaffakiyet sağlamaktadır. Size bu hususta en uygun yardımcı olabilecek kişi bu mevzuda çok deneyim ve bilgiye sahip bir Fizik Tedavi yahut Beyin Cerrahi hekimi olabilir. Zira bu arkadaşlarımız size en düzgün ve en evvel hangi tedavinin düzgün geleceğine en güzel karar verebilecek uzmanlardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.