Bilinçsizce kullanılan vitamin hapları tehlike saçıyor

Dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını, bağışıklık sistemi düşük olan bireyleri olumsuz etkiliyor. Bu nedenle bağışıklığını güçlendirmek isteyen birçok kişi devayı vitamin haplarında arıyor. Hem internet ortamından hem de eczanelerden alınan vitamin haplarının bilinçsiz kullanımı ise kemik ve böbrek hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yer hazırlıyor. Komşudan duyarak, reklamlarda görerek ve beğenerek vitamin haplarının kullanılmaması gerektiğini belirten Samsun Eczacı Odası Lideri Onur Ferhat Karacan, en sağlıklı vitaminin zerzevat ve meyvelerde gizli olduğunu vurguladı. Karacan, vitamin haplarını kullanmak zorunda olan bireylerin ise kesinlikle doktora istişaresi gerektiğini belirtti.

“Bu eserler direkt insan sıhhatiyle alakalı”

Bilhassa kış aylarında bu tıp haplara talebin her vakit olduğunu tabir eden Samsun Eczacı Odası Lideri Onur Ferhat Karacan, “Ancak pandemi periyodunda talep daha da artmış durumda. Aslında vitamin ve mineral dediğimiz şeyler zerzevat ve meyvede olan şeylerdir. Hasebiyle herkese öncelikle gerçek ve sağlıklı beslenmeyi tavsiye ediyoruz. Pandemi periyodu insanları farklı şeylere yönlendirdi fakat burada bir bilinçsizlik var. Zira vitamin ve mineraller, tabletlerin içine alındı. Bu usul eserlerin, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onay alınarak piyasa sürülmesini de gerçek bulmuyoruz. Zira bu eserler direk insan sıhhatiyle alakalıdır. Vitaminlerin hepsi farmasötik formadadır yani ilaç haline getirilmiştir. Münasebetiyle bunların onayı ve takibi Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılmalıdır” dedi.

“Ayakkabı satın alır üzere vitamin hap kampanyası oluyor”

İnsanların bilinçsizce vitamin haplarına yöneldiğini belirten Lider Karacan, şunları söyledi: “Bu hapları çok rahat alabiliyorsunuz. İnternet ortamından yalnızca bir tuşa basıp satın alınabiliyor. Bu eserleri çocuklar da alabilir. Vitaminler, ilaç haline gelmişse şayet dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıyeten internet ortamında bu işin dolandırıcılığı yapılıyor. Bir vitamin fiyatı 50 lirayken, bir alana bir parasız diyerek 125 liraya satıyorlar. Ayakkabı satın alır üzere ‘bir alana bir bedava’ kampanyaları oluyor. Bu bilinçsiz kullanım, kemik ve böbrek hastalıklarına da neden olabilir. Bu usul eserlerin bu kadar kolay biçimde, marketlerde, internet ortamında yahut işportada kolay kolay alınıyor olmasının önüne geçilmeli. Talep arttı lakin vitamin haplarında önemli bir fiyat artışı olmadı. Etken husus tayinine nazaran fiyatta hareketlilik oluyor lakin büyük bir artış yok. Rahatça meyve ve zerzevattan alabileceğimiz vitaminleri, bu biçim eserlerde aramaya gerek yok. Lakin bedenin bu stil eserlere gereksinimi olabilir. Vitamin haplarını kullanmadan evvel kesinlikle doktora ve eczacıya danışmak gerekiyor. Komşudan duyarak, reklamlarda görerek ve beğenerek vitamin hapları kullanılmaz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.