Beyin kanamasının 3 önemli belirtisi

Beyinde çoklukla büyük atar damarların dallanma noktalarında yerleşen, ince ve zayıf duvarlı baloncuklar olarak tanımlanan anevrizmanın en tehlikeli komplikasyonu beyin kanamasına yol açması. Baloncuğun içindeki basınç arttığında damar yırtılıyor ve bunun sonucunda beyin kanaması gelişiyor. Türkiye’de her yıl ortalama 7-8 bin kişi anevrizma kanaması geçiriyor ve bu hastaların yaklaşık yüzde 10’u hastaneye ulaşamadan hayatını kaybediyor.

Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halit Çavuşoğlu hastanın hayatını ve hayat kalitesini belirleyen en değerli ögenin vakitle yarışmak olduğuna dikkat çekerek, “Anevrizma patlamadan evvel, kanı hafif sızdırdığında yaygın baş ağrısı, bulantı, dalgınlık ve ışığa karşı hassasiyet yapabiliyor. Kritik belirtiler olarak nitelendirdiğimiz bu yakınmalarda vakit kaybetmeden tabibe başvurmak yaşamsal ehemmiyet taşıyor, zira yaklaşık 1-3 hafta sonra asıl büyük kanama başlıyor” dedi.

4 kritik sinyale dikkat

Prof. Dr. Çavuşoğlu, saatli bomba olarak nitelendirilen beyin anevrizmalarının neden geliştiğinin şimdi tam olarak aydınlatılamadığını belirterek, “Ancak yüksek tansiyonu ve yaşı 50’nin üzerinde olanlarda, sigara içenlerde, uyuşturucu husus kullananlarda, doğum denetim hapı kullananlarda, kimi kalıtsal hastalıklar ve polikistik böbrek hastalığında anevrizma gelişme ihtimalinin daha yüksek olduğu biliniyor” formunda konuştu. Bu faktörlerin yanı sıra anevrizmanın oluşumunda ‘aile öyküsü’ de tesirli oluyor. Prof. Dr. Halit Çavuşoğlu, günümüzde MR metodu ile anevrizmanın şimdi patlamadan tespit edilebildiğini vurgulayarak, “Bu sayede erken devirde önlemler alınıyor ve hastanın hayatı kurtuluyor. Münasebetiyle hiçbir yakınması olmasa bile ailesinde anevrizma tanısı almış olan bireylerin MR çektirmeleri yaşamsal kıymete sahip” dedi.

Hastaların yaklaşık yüzde 10’unda, anevrizma genişleyip beyin dokusu ya da sonlara bası yaparak görme kayıpları, göz hareketlerinin ve göz kapağının felci, yüze yahut başın bir tarafına vuran ani ağrılar yapabiliyor. Daha az olarak beyinde küçük alanlarda beslenme bozuklukları oluşturup; uykusuzluk, depresyon, halüsinasyon, istikrar kaybı ve kulak uğuldaması üzere anevrizmaya ilişkin olmayan sinyaller de verebiliyor. Tüm bunlar şimdi kanamamış olan anevrizmanın belirtilerini oluşturuyor ve bu tabloda müdahale kanama riskini önlüyor. Anevrizmanın kanı hafif sızdırması ise ekseriyetle yaygın baş ağrısı, bulantı, dalgınlık, ışığa hassasiyet yapabiliyor. Bu yakınmalardan 1-3 hafta sonra ise asıl büyük kanama geliştiği için vakit kaybetmeden tabibe başvurmak yaşamsal ehemmiyet taşıyor.

Beyin kanamasının 3 değerli belirtisi

“Anevrizmanın en değerli bulgusu maalesef beyin kanamasıdır. Hastaların yaklaşık yüzde 90’ında bu yolla bulgu veriyor” ihtarında bulunan Prof. Dr. Çavuşoğlu, “En korkulan komplikasyonu ise 2. beyin kanamasının gelişmesi. Kanamış anevrizma mümkün olan en kısa vakitte tedavi edilmeli. Zira birinci 24 saat içinde tekrar kanama riski yüksek oluyor. İkinci kanama olduğunda da vefat oranı yüzde 60’a varıyor” halinde konuştu.

Prof. Dr. Çavuşoğlu, aşağıda yer alan belirtilerde vakit kaybetmeden en yakın sıhhat kuruluşuna başvurulması gerektiğine dikkat çekti.

Baş ağrısı: Ani ve çok şiddetli oluyor. Hasta bu durumu “Hayatımda hissettiğim en şiddetli ağrıydı” formunda tanım ediyor.

Bulantı / kusma: Kanamadan çabucak sonra başlıyor ve tekraren tekrarlayabiliyor.

Şuur kaybı: Kanamanın akabinde meydana gelen şuur kaybı birkaç dakika ya da birkaç saat sürebiliyor.

“Beyin anevrizmalarının uzun yıllardır uygulanan ve güvenirliği ispatlanmış tedavi yolu, anevrizma boynunun cerrahi yoldan kliplenmesidir” diyen Çavuşoğlu, bu formülü şöyle anlatıyor: “Burada maksat, kanın anevrizma içerisine girişini engelleyerek kanama riskini ortadan kaldırmak. Endovasküler embolizasyon bilhassa yaşlı şahıslarda ve tıbbi açıdan riskli, anatomik olarak zorluk oluşturan anevrizmalarda cerrahi tedaviye alternatif olarak uygulanıyor. Radyologlar tarafından gerçekleştirilen ve kasıktan girilerek uygulanan bu metotta beyin anjiyosu yapılıyor.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.